Skupština Novog Sada: Većina glasova za izbor sedam direktora
Skupština grada danas je, tokom prvog dela sednice, većinom glasova izglasala sedam predloženih kandidata s javnih konkursa za direktore „Čistoće“ - Vladimira Zelenović,, „Vodovoda i kanalizacije“ - Gvozdena Perkovića, „Gradskog zelenila“ - Miloša Egića, “Puta“ - Dušana Radojčića, „Tržnice“ - Dušana Bajića, „Informatike“ - Nenada Barca i SPC „Vojvodina“ - Milana Jarića.
Vladajuća većina glasala je i za izveštaje o poslovanju devet gradskih preduzeća u prošloj godini. Do dvosatne popodnevne pauze, odbornice i odbornici novosadskog parlamenta ipak su jednoglasno glasali za odluku o pravu na finansijsku podršku porodicama s decom, kojom se prethodna verzija te odluke usaglašava sa zakonom i internim gradskim aktima.
Prethodno, dok se u skupštinskoj sali glasalo o dopuni dnevnog reda s još 16 tačaka, što ga je utvrdilo na 50 tačaka, zamenik gradonačelnika Srđan Kružević rekao je u skupštinskom holu novinarima da izveštaji preduzeća pokazuju da grad dobro funkcioniše.
– To znači da imamo redovne autobuske linije, kvalitetan autobuski prevoz, da imamo dobru i stabilnu grejnu sezonu, dobru isporuku vode, očišćene ulice, jednostavno, imamo komunalni sistem koji dosta dobro funkcioniše – naglasio je Kružević.
On je rekao da je javni konkurs za direktore raspisan u skladu sa zakonom, a da je kandidate ispitivala skupštinska komisija, dok je u jednom slučaju bila prisutna i eksterna komisija koja je radila psihološke testove. Te da će kandidati koji su osvojili najveći broj poena biti imenovani na predlog te komisije.
On je kazao da je situacija u gradskim preduzećima uglavnom stabilna, a da su teškoće u „Stanu“ nasleđene.
– Mi smo jedni imali hrabrosti da „Stan“ uvedemo u kompletno javno-privatno partnerstvo, prvo takvo u Srbiji. Što se tiče Spensa, nisam siguran da grad može da funkcioniše bez Spensa. To što Spens u ovom trenutku i prethodnih godina nije poslovao profitabilno, posledica je toga što Grad mora da sporstki sadržaj Spensa usmeri prema potrebama sportista, moramo da idemo s ekonomskim cenama poslovnog prostora i moramo da se borimo s konkurencijom koja postoji na tržištu. Grad je na pragu da nađe rešenje za Spens, možda će taj objekat i menjati delatnost, ali nikako se grad neće odreći sportskog sadržaja i ustupaka koje čini sportistima i sportskim klubovima u Novom Sadu – izjavio je Kružević.
On je dobit „Novosadske toplane“ od 833 miliona dinara prokomentarsiao kao dobru stvar za Grad jer će polovina te sume biti uplaćena u gradski buyet, dok je prethodna vlast na ime tekućih subvencija davala 400 milona dinara godišnje. On je rekao da je normalno da Grad plaća „Gradskom zelenilu“ što kosi javne gradske površine, da četiri godine nije menjana cena karte u gradskom prevozu jer Grad subvencioniše gorivo.
– U ovom trenutku Grad mora da nastavi subvencije: cena vode mora da miruje, cena vrtića mora da ostane nepromenjena, kao i cena autobuske karte, i to je strategija Grada – napomenuo je Kružević.
S druge strane, predsednik odborničke grupe Srpske radikalne stranke Đurađ Jakšić rekao je da će radikali glasati protiv izveštaja gradskih preduzeća.
– Situacija je nepromenjena iz godine u godinu – istakao je Jakšić. – Poslednjih nekoliko godina svedoci smo ogromnih gubitaka koje iskazuju gradska preduzeća, od kojih veliki broj prima ogromne subvencije, a i pored toga iskazuje troškove na pozicijama na kojima jedan gubitaš to ne bi smeo da čini – na pozicijama robe i usluga.
On je najavio i da će SRS glasati protiv izbora direktora jer, kako je naglasio, javni konkursi, kojima se samo zadovoljava forma, predstavljaju „najveću farsu“ . Kao primer, naveo je da svih sedam predloženih direktora već obavljaju funkciju vršioca dužnosti direktora u preduzećima na čije čelne funkcije su predloženi.
Predsednik odborničke grupe Demokratske stranke dr Veljko Krstonošić rekao je da se na konkursima za direktore dogodilo ono na šta su demokrate upozoravale.
– Jasno je da ova vlast troši vreme, energiju i novac građana na nameštene konkurse jer kako drugačije objasniti konkurse na kojima su izabrani svi direktori koji su sada u v. d. stanju? – smatra Krstonošić. – Ova vlast je znala mnogo pre Komisije ko treba da bude izabran na direktorsko mesto.
Po njemu, izveštaji o radu gradskih preduzeća u 2016. godini pokazali su da gradske firme ne posluju ništa bolje nego ranije. Subvencionisane su s više od 2,5 milijarde dinara iz gradskog buyeta, a kako je dodao, sve one, sem jedne ili dve, posluju gore ili isto kao 2015. godine. On je ukazao i na to da su, i pored priče o štednji, monopolistička preduzeća trošila na reklame više od 40 miliona dinara, a da niko ne zna zašto.
Pošto je usvojila izveštaje preduzeća, imenovala direktore i jednoglasno usvojila odluku o finansijskoj pomoći porodicama s decom, Skupština je usvojila i odluku o nastavku subvencionisanja boravka 1.900 dece u privatnim vrtićima.
Potom je na red došao set tačaka o urbanističkim planovima. Radikali su kritikovali Predlog odluke kojom se dozvoljava podizanje jednog sprata više od do sada dozvoljenog u gradskom jezgru da bi se legalizovala nadgradnja Gimanzije „Svetozar Marković“, Doma zdravlja i brojnih potkrovlja. Đurađ Jakšić rekao je da je za dozvole zadužen Zavod za zaštitu spomenika kulture, pošto je od 2008. godine gradsko jezgro pod zaštitom države. S druge strane, zamenik gradonačelnika Srđan Kružević istakao je da se neće moći legalizovati ono što prelazi preko venca susedne zgrade, i u tom kontekstu spomenuo da „neće moći da se legalizuje zgrada od 1.400 kvadrata“ u gradskom jezgru.
I članica Gradskog veća za urbanizam Mira Radenović odgovorila je opoziciji da je odluka prošla celu proceduru, da je doneta u skladu sa Zakonom o ozakonjenju nelegalnih objekata. Po njoj, odluka predviđa kulturnu celinu koju čini gradsko jezgro, ali i omogućuje manipulisanje zgradama u skladu s propisima. Ona je rekla da je jedino drugo rešenje, sem ozakonjenja, da se nadgrađene zgrade sruše.
Nakon te odluke, većinom glasova Skupština je usvojila i novu Odluku o održavanju čistoće, te izmene Odluke o Stambenoj agenciji. Usvojen je zatim i preostali deo urbanističkih planova, otpisan je dug ZGOP-u i usvojene odluke o raspodeli dobiti JGSP „Novi Sad“, „Urbanizma“ i „Parking-servisa“. Potom je vladajuća većina izglasala i dugoročne i srednjoročne planova za 12 gradskih preduzeća.
U vreme zaključenja ovog teksta pred odbornicima su ostali izveštaji o radu Apoteke „Novi Sad“ i Turističke organizacije Novog Sada u prošloj godini, te izmene i dopune Programa rada „Parking-servisa“ i Stambene agencije, te odluka kojom se obezbeđuje novac za program „Radosnog detinjstva“ u narednoj školskoj godini. Poslednja tačka, kao što je uobičajeno, bila su kadrovska rešenja u nadzornim i školskim odborima.
S. Krstić