ПАПРЕНЕ ЦЕНЕ ДОМОВА ЗА СТАРЕ, МЕСТО СЕ ЧЕКА МЕСЕЦИМА! Погледајте комплетан ценовник и које се погодности нуде
Цене смештаја у државним домовима за старе веће су за 30 одсто, од 1. фербуара ове године и у Новом Саду крећу се од 33.530 колико кошта двокреветна соба до 81.560 колико је потребно издвојити за апартман.
Двокреветна соба у државном дому у Футогу кошта од 33.530 до 37.237 динара. Једнокреветни апартман за стационарни смештај је од 55.856 до 70.532. динара. Двокреветни апартман за стационарни смештај је од 50.270 до 63.478 динара. Вишекреветна соба за стационарни смештај је од 37.237 до 47.021 динара. Jеднокреветнa гарсоњера у Дому на Новом насељу кошта од 62.589 динара до 57.004. динара. Једнокреветни апартман за стационарни смештај је од 63.338. до 81.560. динара. Двокреветни апартман за стационарни смештај од 57.004. до 73.404, а вишекреветна соба за стационарни смештај кошта од 42.225 до 54.373 динара.
Jеднокреветнa гарсоњера у Дому на Лиману је од 60.510. динара до 61.251. Двокреветна гарсоњера кошта од 54.459 динара до 55.126 динара. Двособни апартман са једнокреветним собама је од 58.493 до 59.209 динара. Стационарни смештај - вишекреветна соба је од 40.834 до 51.706 динара, а за покретне кошта од 40.340 динара до 40.834.
Подсећамо поскупљење је најављивано и прошле године, а већ почетком ове године на кућне адресе сродника чији су чланови у домовима била су послата обавештења о поскупљењу као и новом износу који је потребно платити за смештај и храну.
У Министарству је појашњено да је до поскупљења дошло јер цене нису мењане од 2015. године. Тиме је, како тврде, дошло до ситуације да не могу да се покрију основни трошкови смештаја корисника.
- Дошло је до пораста плата и пензија у Србији. Са досадашњом ценом смештаја нису се могли покрити ни основни трошкови смештаја корисника. То би довело у питање и само функционисање установе. Због тога је Министарство извршило корекцију постојећих цена услуге смештаја корисника – појаснили су раније у ресорном министарству.
Када је реч о приватним домовима ту је ситуација различита. У току ове године у два наврата је било повећања услуга смештаја који сада коштају од 600 евра па до 1.500 евра.
За државне новосадске домове, цене су транспарентно изложене на сајту Геронтолошког центра, док код приватних то није случај и за сваку информацију је потребно позвати директно установу и на тај начин је једино могуће добити информације о ценовнику услуга.
Цена, зависи од више фактора, а то су град у ком се налази дом, локација односно насеље, инфраструктура дома, бројност услуга… На цену утиче и то да ли је реч о једнокреветној или вишекреветној соби, те да ли је реч о стационару или апартману, али и то да ли је корисник покретан или непокретан са првим или четвртим степеном подршке и медицинском негом.
Приватни домови поскупели од 15 до 20 посто
У приватним домовима кажу да су због поскупљења животних намирница и плата запослених приморани да услуге смештаја у овим установама подигну за 15 до 20 посто.
- Неколико сегмената је поскупело и како бисмо испратили читаву ситуацију и исплатили плате запосленима размишљамо о томе да подигнемо цене. Неки од приватних домова су то већ учинили, а ми ћемо у скоријем периоду - казао је за наше новине један од представника приватног дома у Новом Саду, који није желео да се његово име помиње у новинама.
Потреба за овом врстом смештаја постоји, јер у државним домовима се место чека месецима. Повољније цене домова су на периферији града, попут: Петроварадина, Ветерника и Сремске Каменице. Они скупљи налазе се у центру Новог Сада и цена им иде и до 1.500 евра.
У државним домовима се место чека месецима
Како сазнајемо, корисници пензија који бораве у домовима ове врсте су радни век провели у држави, а разлику од неколико десетина хиљада плаћају или рођаци или деца која им живе у иностранству.
Корисницима, приликом одабира места у неком од приватних домова, како саветују познаваоци прилика не треба приоритет да буде само цена смештаја. Много је важније да се распитају какво је то место, да ли је дом лиценциран, да ли постоје неке примедбе на њихов рад, какав је квалитет услуге и слично.
С. Аничић Илић