Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PAPRENE CENE DOMOVA ZA STARE, MESTO SE ČEKA MESECIMA! Pogledajte kompletan cenovnik i koje se pogodnosti nude

03.12.2024. 09:14 15:42
Piše:
Izvor:
Dnevnik.rs / S. Aničić Ilić
дом
Foto: Dnevnik

Cene smeštaja u državnim domovima za stare veće su za 30 odsto, od 1. ferbuara ove godine i u Novom Sadu kreću se od 33.530 koliko košta dvokrevetna soba do 81.560 koliko je potrebno izdvojiti za apartman.

Dvokrevetna soba u državnom domu u Futogu košta od 33.530 do 37.237 dinara. Jednokrevetni apartman za stacionarni smeštaj je od 55.856 do 70.532. dinara. Dvokrevetni apartman za stacionarni smeštaj je od 50.270 do 63.478 dinara. Višekrevetna soba za stacionarni smeštaj je od 37.237 do 47.021 dinara. Jednokrevetna garsonjera u Domu na Novom naselju košta od 62.589 dinara do 57.004. dinara. Jednokrevetni apartman za stacionarni smeštaj je od 63.338. do 81.560. dinara. Dvokrevetni apartman za stacionarni smeštaj od 57.004. do 73.404, a višekrevetna soba za stacionarni smeštaj košta od 42.225 do 54.373 dinara. 

Jednokrevetna garsonjera u Domu na Limanu je od 60.510. dinara do 61.251. Dvokrevetna garsonjera košta od 54.459 dinara do 55.126 dinara. Dvosobni apartman sa jednokrevetnim sobama je od 58.493 do 59.209 dinara. Stacionarni smeštaj - višekrevetna soba je od 40.834 do 51.706 dinara, a za pokretne košta od 40.340 dinara do 40.834.

Podsećamo poskupljenje je najavljivano i prošle godine, a već početkom ove godine na kućne adrese srodnika čiji su članovi u domovima bila su poslata obaveštenja o poskupljenju kao i novom iznosu koji je potrebno platiti za smeštaj i hranu.

U Ministarstvu je pojašnjeno da je do poskupljenja došlo jer cene nisu menjane od 2015. godine. Time je, kako tvrde, došlo do situacije da ne mogu da se pokriju osnovni troškovi smeštaja korisnika.

- Došlo je do porasta plata i penzija u Srbiji. Sa dosadašnjom cenom smeštaja nisu se mogli pokriti ni osnovni troškovi smeštaja korisnika. To bi dovelo u pitanje i samo funkcionisanje ustanove. Zbog toga je Ministarstvo izvršilo korekciju postojećih cena usluge smeštaja korisnika – pojasnili su ranije u resornom ministarstvu.

Kada je reč o privatnim domovima tu je situacija različita. U toku ove godine u dva navrata je bilo povećanja usluga smeštaja koji sada koštaju od 600 evra pa do 1.500 evra.

дом
Foto: Dnevnik

Za državne novosadske domove, cene su transparentno izložene na sajtu Gerontološkog centra, dok kod privatnih to nije slučaj i za svaku informaciju je potrebno pozvati direktno ustanovu i na taj način je jedino moguće dobiti informacije o cenovniku usluga.

Cena, zavisi od više faktora, a to su grad u kom se nalazi dom, lokacija odnosno naselje, infrastruktura doma, brojnost usluga… Na cenu utiče i to da li je reč o jednokrevetnoj ili višekrevetnoj sobi, te da li je reč o stacionaru ili apartmanu, ali i to da li je korisnik pokretan ili nepokretan sa prvim ili četvrtim stepenom podrške i medicinskom negom.

Privatni domovi poskupeli od 15 do 20 posto

U privatnim domovima kažu da su zbog poskupljenja životnih namirnica i plata zaposlenih primorani da usluge smeštaja u ovim ustanovama podignu za 15 do 20 posto.

- Nekoliko segmenata je poskupelo i kako bismo ispratili čitavu situaciju i isplatili plate zaposlenima razmišljamo o tome da podignemo cene. Neki od privatnih domova su to već učinili, a mi ćemo u skorijem periodu - kazao je za naše novine jedan od predstavnika privatnog doma u Novom Sadu, koji nije želeo da se njegovo ime pominje u novinama. 

Potreba za ovom vrstom smeštaja postoji, jer u državnim domovima se mesto čeka mesecima. Povoljnije cene domova su na periferiji grada, poput: Petrovaradina, Veternika i Sremske Kamenice. Oni skuplji nalaze se u centru Novog Sada i cena im ide i do 1.500 evra.

U državnim domovima se mesto čeka mesecima

Kako saznajemo, korisnici penzija koji borave u domovima ove vrste su radni vek proveli u državi, a razliku od nekoliko desetina hiljada plaćaju ili rođaci ili deca koja im žive u inostranstvu.

Korisnicima, prilikom odabira mesta u nekom od privatnih domova, kako savetuju poznavaoci prilika ne treba prioritet da bude samo cena smeštaja. Mnogo je važnije da se raspitaju kakvo je to mesto, da li je dom licenciran, da li postoje neke primedbe na njihov rad, kakav je kvalitet usluge i slično.

S. Aničić Ilić

Izvor:
Dnevnik.rs / S. Aničić Ilić
Piše:
Pošaljite komentar