Шетња кроз прошлост Сремских Карловаца
Прва од три шетње кроз наслеђе Карловаца у оквиру истоименог пројекта Фондације „Нови Сад 2021 – Европска престоница културе”, којом Друштво за неговање традиција и развој Сремских Карловаца открива мање познате детаље из прошлости те варошице, али и њене садашњости, биће одржана у суботу од 15 сати.
Окупљање је у дворишту Друштва, у Улици патријарха Рајачића 3, где ће чланица тог удружења Драгана Вуковић Војновић у најкраћим цртама упознати учеснике с тим шта ће током шетње имати прилику да виде, а потом ће се група запутити ка кући породице Маширевић. Након њеног обиласка, посетиоци ће имати прилику да виде и кућу у којој је становао песник Бранко Радичевић. Шетња се завршава у Завичајној збирци – згради Музеја – у којој ће се сумирати утисци, а биће емитован и двадесетоминутни филм настао од видео-записа о сећањима и доживљајима Карловаца приспелих на конкурс који је Друштво расписало поводом тог пројекта.
– Број учесника није циљ ка којем се тежи у овом пројекту, зато смо те три шетње наменили различитим категоријама људи – наглашава председница Друштва Драгиња Калинић. – У првој, кроз прошлост Карловаца повешћемо представнике медија и пријатеље нашег Друштва, у оквиру друге, која је на реду 14. септембра, с нама ће у шетњу ићи ђаци. Трећа шетња планирана је за 18. октобар, и тада ће нам учесници бити студенти и чланови Удружења грађана „Гомирје у срцу 1599” из Хрватске.
По речима чланице Удружења др Гордане Петковић, пројекат носи назив „Моја карловачка прича” зато што је намера Друштва да представи оно што туристи не могу да виде приликом стандардних обилазака Карловаца. Тако ће током овог пројекта „завирити” у кућу из 19. века породице Маширевић, која је дала једног катихету и свештеника, пчелара, аутора многобројних текстова из области пчеларства Ивана Маширевића. У њој ће видети ентеријер грађанске куће на прелазу 19. у 20. век и уверити се у то како се чува и негује породично наслеђе. О тој породици ће говорити њена припадница Јасна Атанацковић.
– Друга кућа у коју ћемо увести учеснике шетње је такође стара, али има новог власника, који се упустио у истраживање њене прошлости и порадио на томе да сачува аутентичност собе у којој је чувени песник живео – каже Гордана Петковић. – Реч је о кући која је припадала јавном бележнику и министру у југословенској влади Људевиту Ауеру, коју је купила Биљана Ђоревска. Од садашње власнице ће моћи да се чује до каквих сазнања је дошла истражујући историјат куће, а од унуке Људевита Ауера Љубице Бастић детаље о некадашњим поседницима.
Зорица Милосављевић