Саветовалиште за младе Дома здравља ради 15 година
Саветовалиште Дома здравља „Нови Сад” за младе ради пуних 15 година, а основано је с циљем превенције ризичних понашања код младих узраста од седам до 19 година.
По речима педагога Јоване Билак, групни здравственоваспитни рад је организован 13.038 пута, док је индивидуалним обухваћено 37.247 особа из Новог Сада и Сремских Карловаца. Укупно је кроз програме Саветовалишта за младе прошло 132.699 особа.
– Групни здравственоваспитни рад се спроводио у 31 основној и 22 средње школе у граду и Сремским Карловцима, као и у самом Саветовалишту за младе – казала је Јована Билак. – Рад Саветовалишта заснива се на основним принципима примарне превенције, у првом реду васпитно-едукативном раду, промотивним активностима усмереним ка унапређењу здравља адолесцената, стварању здравствене културе, подизању нивоа знања, стицању вештина за успостављање личне одговорности за сопствено здравље, а самим тим и за здравље других.
По њеним речима, осим групног рада, млади имају могућност да се обрате тиму Саветовалишта са својим личним проблемима јер им се пружа преко потребно поверење и приватност, а то се спроводи у заказаном термину. У тој установи се рад темељи на мултидисциплинарном приступу и тим чине специјалиста социјалне медицине, психолози, педагог, специјалисти струковне медицинске сестре. По потреби се укључују и лекари других специјалности као консултанти: педијатар, јувенилни гинеколог, уролог, психијатар, дерматолог ...
– С младима разговарамо о различитим темама, од личне хигијене, правилне исхране, преко заштите репродуктивног здравља младих и превенције болести зависности, попут наркоманије и алкохолизма, али и превенција пушења и злоупотреба наргиле – поручила је наша саговорница. – Осим тога, наш рад је усмерен на превенцију вршњачког насиља, проблеме који млади имају са употребом интернета и коцкањем, затим разговарамо о стероидима и суплементима и њиховој употреби, као и о злоупотреби енергетских пића, може се рећи, нема табу тема.
Како каже, млади који желе да се укључе у рад Саветовалишта као вршњачки едукатори, посебно се обучавају и под супервизијом чланова тима Саветовалишта за младе спроводе на терену усвојене стандарде вршњачке едукације за младе Србије. Такође, активно учествују у свим акцијама и кампањама које Саветовалиште спроводи.
По речима Јоване Билак, активно се укључују у манифестације које су посвећене промоцији здравља у сарадњи с основним и средњим школама, Институтом за јавно здравље Војводине и невладиним организацијама. Оне су препоручене од Светске здравствене организације и прате се по Календару јавног здравља. Такође активно учествују и на Егзит фестивалу. У сарадњи с Градском управом за здравство, Саветовалиште за младе реализује низ пројеката у циљу промоције здравих животних стилова.
И. Бакмаз