Саветовалиште за младе Дома здравља "Нови Сад" учи децу о пубертету
Тешко је рећи колико деца данас знају о пубертету јер у време технологије, када је прегршт различитих информација доступно путем интернета, обично бивају још више збуњена пошто нису добила конкретне одговоре на оно што их интересује.
Како каже докторка из Саветовалишта за младе Дома здравља „Нови Сад” др Драгана Зарић, по искуству лекара, они делимично знају о пубертету и, нажалост, постоје бројне предрасуде које су последица доступности интернета, јер углавном деца трагају за информацијама на погрешном месту.
– Нисмо никада радили истраживања на основу којих бисмо имали статистички приказ реалне ситуације, те пошто можемо да делујемо само на основу нашег искуства, лане смо покренули пројекат „Шта знам о пубертету 2018?” с циљем да разбијемо предрасуде и заблуде које деца налазе на интернету и усмеримо их на креирање исправних ставова – каже др Драгана Зарић. – Ове године пројекат се наставља, а биће обухваћено пет школа на територији Града и учествоваће око 500 ђака. Циљна група су нам ђаци четвртих разреда основних школа јер је то период када су девојчице у великој мери почеле да улазе у пубертет, док дечаци тек почињу да осећају промене, мада се показала потреба да се о теми пубертета прича већ у трећем разреду. Највише их муче телесне промене, које некада знају да буду велики стрес за њих и извор стида, а наш циљ је да их научимо да је пубертет природна, пожељна физиолошка фаза у развоју сваког детета, да би здрава ушла у репродуктивну фазу живота.
По њеним речима, у примарној превенцији репродуктивног здравља посебно место заузима здравственоваспитни рад с младима, а по неким истраживањима, најпогоднији облик преношења и усвајања знања из те области је групни рад и активне методе учења путем радионица, те се на тај начин пројекат и реализује.
– Кроз радионице, упознајемо децу с променама које долазе у пубертету, као што су телесне промене код оба пола, причамо о емоционалном сазревању у пубертету, кроз разне начине стављамо им до знања да су оне потпуно нормалне, очекиване и пожељне, заправо да је то део здравог одрастања – каже наша саговорница. – Кроз prеthodnе радионице смо увидели која су њихова најчешћа питања о пубертету, те смо на основу њих направили флајере, не бисмо ли им приближили праве одговоре који потичу из поузданих извора, а које ће ученици добијати на крају радионица.
Најчешћа питања
По речима др Драгане Зарић, најчешћа питања која деца постављају, тичу се приметног знојења, које је интензивније и почиње непријатно да се осети. Осим тога, углавном повезују пубертет с појавом бубуљица, стога воле да сазнају што више о томе. Дечаке занима када ће им порасти бркови или када ће се први пут моћи да се брију.
– Девојчице се углавном брину зашто не могу да уђу у свој број фармерки, иако се нису угојиле, те им онда објаснимо да је та промена конституције тела у ствари резултат пубертетских промена – каже наша саговорница. – Често их занима да ли су нормалне појаве јаки болови приликом раста груди и диспропорције до којих долази током раста.
Како каже, једна од честих тема о којима се дискутује и с девојчицама и с дечацима је и појава длачица на одређеним подручјима.
Како каже, најчешће заблуде које имају везане за пубертет су да се не морају купати сваки дан јер је свакодневно купање штетно, довољно је да се само обришу влажним марамицама и ставе дезодоранс, те мисле да су решили проблем. Пубертет је тема која њих јако занима јер им се управо дешава, и то је тема која није довољно испричана. Неопходно јој је посветити више пажње и обучити младе како да спремно дочекају пубертет и прођу кроз њега.
Пројекат је подржан од Градске управе за здравство.
И. Бакмаз