Savetovalište za mlade Doma zdravlja "Novi Sad" uči decu o pubertetu
Teško je reći koliko deca danas znaju o pubertetu jer u vreme tehnologije, kada je pregršt različitih informacija dostupno putem interneta, obično bivaju još više zbunjena pošto nisu dobila konkretne odgovore na ono što ih interesuje.
Kako kaže doktorka iz Savetovališta za mlade Doma zdravlja „Novi Sad” dr Dragana Zarić, po iskustvu lekara, oni delimično znaju o pubertetu i, nažalost, postoje brojne predrasude koje su posledica dostupnosti interneta, jer uglavnom deca tragaju za informacijama na pogrešnom mestu.
– Nismo nikada radili istraživanja na osnovu kojih bismo imali statistički prikaz realne situacije, te pošto možemo da delujemo samo na osnovu našeg iskustva, lane smo pokrenuli projekat „Šta znam o pubertetu 2018?” s ciljem da razbijemo predrasude i zablude koje deca nalaze na internetu i usmerimo ih na kreiranje ispravnih stavova – kaže dr Dragana Zarić. – Ove godine projekat se nastavlja, a biće obuhvaćeno pet škola na teritoriji Grada i učestvovaće oko 500 đaka. Ciljna grupa su nam đaci četvrtih razreda osnovnih škola jer je to period kada su devojčice u velikoj meri počele da ulaze u pubertet, dok dečaci tek počinju da osećaju promene, mada se pokazala potreba da se o temi puberteta priča već u trećem razredu. Najviše ih muče telesne promene, koje nekada znaju da budu veliki stres za njih i izvor stida, a naš cilj je da ih naučimo da je pubertet prirodna, poželjna fiziološka faza u razvoju svakog deteta, da bi zdrava ušla u reproduktivnu fazu života.
Po njenim rečima, u primarnoj prevenciji reproduktivnog zdravlja posebno mesto zauzima zdravstvenovaspitni rad s mladima, a po nekim istraživanjima, najpogodniji oblik prenošenja i usvajanja znanja iz te oblasti je grupni rad i aktivne metode učenja putem radionica, te se na taj način projekat i realizuje.
– Kroz radionice, upoznajemo decu s promenama koje dolaze u pubertetu, kao što su telesne promene kod oba pola, pričamo o emocionalnom sazrevanju u pubertetu, kroz razne načine stavljamo im do znanja da su one potpuno normalne, očekivane i poželjne, zapravo da je to deo zdravog odrastanja – kaže naša sagovornica. – Kroz prethodne radionice smo uvideli koja su njihova najčešća pitanja o pubertetu, te smo na osnovu njih napravili flajere, ne bismo li im približili prave odgovore koji potiču iz pouzdanih izvora, a koje će učenici dobijati na kraju radionica.
Najčešća pitanja
Po rečima dr Dragane Zarić, najčešća pitanja koja deca postavljaju, tiču se primetnog znojenja, koje je intenzivnije i počinje neprijatno da se oseti. Osim toga, uglavnom povezuju pubertet s pojavom bubuljica, stoga vole da saznaju što više o tome. Dečake zanima kada će im porasti brkovi ili kada će se prvi put moći da se briju.
– Devojčice se uglavnom brinu zašto ne mogu da uđu u svoj broj farmerki, iako se nisu ugojile, te im onda objasnimo da je ta promena konstitucije tela u stvari rezultat pubertetskih promena – kaže naša sagovornica. – Često ih zanima da li su normalne pojave jaki bolovi prilikom rasta grudi i disproporcije do kojih dolazi tokom rasta.
Kako kaže, jedna od čestih tema o kojima se diskutuje i s devojčicama i s dečacima je i pojava dlačica na određenim područjima.
Kako kaže, najčešće zablude koje imaju vezane za pubertet su da se ne moraju kupati svaki dan jer je svakodnevno kupanje štetno, dovoljno je da se samo obrišu vlažnim maramicama i stave dezodorans, te misle da su rešili problem. Pubertet je tema koja njih jako zanima jer im se upravo dešava, i to je tema koja nije dovoljno ispričana. Neophodno joj je posvetiti više pažnje i obučiti mlade kako da spremno dočekaju pubertet i prođu kroz njega.
Projekat je podržan od Gradske uprave za zdravstvo.
I. Bakmaz