САЈАМСКА ПАНОРАМА Кристијан и Флипер
Један од најмлађих коњара на овогодишњем Међународном пољопривредном сајму, Кристијан Павловић (14) из Лаћарка, дошао је с једним пастувом – Флипером, односно, како се у папирима зове, Favory Бонадеа ИИ.
Овај пастув је мирне нарави да га и двогодишњи Кристијанов брат шета по дворишту без бојазни да ће га животиња повредити.
– Кад сам био мали, имао сам понике, а сад сам прешао на велике коње – прича нам Кристијан, чија се породица бави коњима свега четири године. – Лепо је дружити се с коњарима, али и имати животињу. Имамо седам коња, али смо на Сајму изложили само једног. Тај нам је најлепши, требало би да победи. Скупо је узгајати коње јер мора да се купује добра храна. Али, исплати се.
Можда не искључиво у новчаном смислу, али када вам је једна тако племенита животиња привржена, када вам дозвољава да је јашете, али и да се хвалите њоме, осећај је незаменљив, макар ако питате Кристијана, који планира да по завршетку основне школе упише средњу ветеринарску.
– Мени ништа није тешко, али треба много труда и времена да би се коњ добро одржавао – објашњава млади Павловић, признајући да, захваљујући љубави према том послу, нема кад да проводи времена на интернету, што није тако лоша ствар.
Л. Р.
Како правити кобасицу у цреву од алги
Међународни пољопривредни сајам карактеристичан је и по иновацијама у механизацији која се излаже и представља посетиоцима. Ове године, неке од најатрактивнијих тичу се сточарства и прехрамбене индустрије. Ту је реч о сензорима који прате унутрашње стање говеда и о цревима за кобасице и саламе направљеним искључиво од алги.
– Наш систем чини сензор који се ставља у желудац краве, а који шаље сигнале централној јединици, па преко репетитора до сервера на телефону или компјутеру, где се преко дијаграма виде подаци о здрављу и температури животиње, стању репродукције, њеној покретљивости, да ли узима довољно воде и слично – објашњава ветеринар и директор „Cattle Гуард”-а Лазар Суботин, и додаје да тај систем постоји већ неколико година, а осмишљен је у Немачкој. – Ми се бавимо дистрибуцијом те апликације. За сада је испробавамо на четири фарме у Војводини и Србији, а ускоро ћемо видети да ли ће производ бити и купљен. Најновија батерија у сензору може да издржи и до пет година.
Када је реч о цревима направљеним од алги, и тај изум је настао у Немачкој пре неколико година, а код нас се још увек тражи купац за машину марке „вемаг”, која кошта до 250.000 евра.
– То је машина која може да се користи у месној индустрији, али и у млекарству и пекарству, односно за све производе који треба термички да се обрађују – наводи сервисер у фирми „ЛФЦО опрема” Марко Стефановић.
Л. Р.