SAJAMSKA PANORAMA Kristijan i Fliper
Jedan od najmlađih konjara na ovogodišnjem Međunarodnom poljoprivrednom sajmu, Kristijan Pavlović (14) iz Laćarka, došao je s jednim pastuvom – Fliperom, odnosno, kako se u papirima zove, Favory Bonadea II.
Ovaj pastuv je mirne naravi da ga i dvogodišnji Kristijanov brat šeta po dvorištu bez bojazni da će ga životinja povrediti.
– Kad sam bio mali, imao sam ponike, a sad sam prešao na velike konje – priča nam Kristijan, čija se porodica bavi konjima svega četiri godine. – Lepo je družiti se s konjarima, ali i imati životinju. Imamo sedam konja, ali smo na Sajmu izložili samo jednog. Taj nam je najlepši, trebalo bi da pobedi. Skupo je uzgajati konje jer mora da se kupuje dobra hrana. Ali, isplati se.
Možda ne isključivo u novčanom smislu, ali kada vam je jedna tako plemenita životinja privržena, kada vam dozvoljava da je jašete, ali i da se hvalite njome, osećaj je nezamenljiv, makar ako pitate Kristijana, koji planira da po završetku osnovne škole upiše srednju veterinarsku.
– Meni ništa nije teško, ali treba mnogo truda i vremena da bi se konj dobro održavao – objašnjava mladi Pavlović, priznajući da, zahvaljujući ljubavi prema tom poslu, nema kad da provodi vremena na internetu, što nije tako loša stvar.
L. R.
Kako praviti kobasicu u crevu od algi
Međunarodni poljoprivredni sajam karakterističan je i po inovacijama u mehanizaciji koja se izlaže i predstavlja posetiocima. Ove godine, neke od najatraktivnijih tiču se stočarstva i prehrambene industrije. Tu je reč o senzorima koji prate unutrašnje stanje goveda i o crevima za kobasice i salame napravljenim isključivo od algi.
– Naš sistem čini senzor koji se stavlja u želudac krave, a koji šalje signale centralnoj jedinici, pa preko repetitora do servera na telefonu ili kompjuteru, gde se preko dijagrama vide podaci o zdravlju i temperaturi životinje, stanju reprodukcije, njenoj pokretljivosti, da li uzima dovoljno vode i slično – objašnjava veterinar i direktor „Cattle Guard”-a Lazar Subotin, i dodaje da taj sistem postoji već nekoliko godina, a osmišljen je u Nemačkoj. – Mi se bavimo distribucijom te aplikacije. Za sada je isprobavamo na četiri farme u Vojvodini i Srbiji, a uskoro ćemo videti da li će proizvod biti i kupljen. Najnovija baterija u senzoru može da izdrži i do pet godina.
Kada je reč o crevima napravljenim od algi, i taj izum je nastao u Nemačkoj pre nekoliko godina, a kod nas se još uvek traži kupac za mašinu marke „vemag”, koja košta do 250.000 evra.
– To je mašina koja može da se koristi u mesnoj industriji, ali i u mlekarstvu i pekarstvu, odnosno za sve proizvode koji treba termički da se obrađuju – navodi serviser u firmi „LFCO oprema” Marko Stefanović.
L. R.