Редовни прегледи спречавају развој болести
Европска недеља превенције рака грлића материце ове године обележава се од 28. јануара до 3. фебруара под слоганом „Стоп раку грлића материце”, који шаље јасну и снажну поруку о важности преузимања личне одговорности за сопствено здравље, а поврх свега подсећа јавност на значај превенције овог обољења.
– Карцином грлића материце четврти је најчешћи карцином код жена, с више од пола милиона новооболелих широм света, а најчешће се дијагностикује између 35. и 44. године – рекла је начелница Службе Дома здравља „Нови Сад” за здравствену заштиту жена др Љиљана Станишић. – Нажалост, по стопи смртности заузима друго неславно место, иако се редовним гинеколошким прегледима могу открити ране премалигне промене и на тај начин спречи њихов развој у карцином.
По речима наше саговорнице, превентивним мерама и континуираном едукацијом, та слика може се битно променити јер редовни прегледи знатно утичу на исход и прогнозу болести. Почетне промене (дисплазије) потпуно су излечиве и захтевају само чешће контроле или минималне терапијске процедуре. Уколико се промене развију у карцином, лечење може да буде дуготрајно и радикално, а прогноза болести неизвесна.
Осим Папа-бриса, могу се радити и допунске анализе које ће евентуално указати на почетне промене. Др Станишић каже да се у тим случајевима ради ХПВ типизација, односно узимање бриса на хумане папилома вирусе, ка и колпоскопија, односно микроскопски преглед грлића. Најчешћи узрок карцинома грлића материце је хронична инфекција посебним типовима ХПВ-а, те се у многим земљама, као вид примарне превенције, спроводи вакцинација. Вакцина не штити против свих типова вируса који могу изазвати малигну болест, већ само од најчешћих узрочника.
– Вакцинација никако не искључује потребу за редовним обављањем гинеколошких прегледа – наглашава др Љиљана Станишић, и апелује на све жене да барем једном у три године издвоје дан за своје здравље.
– У Србији око 60 одсто жена у тренутку постављања дијагнозе има одмаклу болест, а у одмаклом стадијуму, само једна од шест оболелих ће преживети наредних пет година – истакла је др Станишић. – У Србији се спроводи Национални скрининг на карцином грлића, који подразумева гинеколошки преглед и узимање Папаниколау бриса женама које имају између 25 до 64 године, бар једном у три године. Предности скрининга леже у чињеници да је грлић материце потпуно доступан видљив гинекологу, а комбинација прегледа и бриса представља поуздану, једноставну, брзу и безболну методу за утврђивање промена на ћелијама грлића материце.
И. Миклоши