Redovni pregledi sprečavaju razvoj bolesti
Evropska nedelja prevencije raka grlića materice ove godine obeležava se od 28. januara do 3. februara pod sloganom „Stop raku grlića materice”, koji šalje jasnu i snažnu poruku o važnosti preuzimanja lične odgovornosti za sopstveno zdravlje, a povrh svega podseća javnost na značaj prevencije ovog oboljenja.
– Karcinom grlića materice četvrti je najčešći karcinom kod žena, s više od pola miliona novoobolelih širom sveta, a najčešće se dijagnostikuje između 35. i 44. godine – rekla je načelnica Službe Doma zdravlja „Novi Sad” za zdravstvenu zaštitu žena dr Ljiljana Stanišić. – Nažalost, po stopi smrtnosti zauzima drugo neslavno mesto, iako se redovnim ginekološkim pregledima mogu otkriti rane premaligne promene i na taj način spreči njihov razvoj u karcinom.
Po rečima naše sagovornice, preventivnim merama i kontinuiranom edukacijom, ta slika može se bitno promeniti jer redovni pregledi znatno utiču na ishod i prognozu bolesti. Početne promene (displazije) potpuno su izlečive i zahtevaju samo češće kontrole ili minimalne terapijske procedure. Ukoliko se promene razviju u karcinom, lečenje može da bude dugotrajno i radikalno, a prognoza bolesti neizvesna.
Osim Papa-brisa, mogu se raditi i dopunske analize koje će eventualno ukazati na početne promene. Dr Stanišić kaže da se u tim slučajevima radi HPV tipizacija, odnosno uzimanje brisa na humane papiloma viruse, ka i kolposkopija, odnosno mikroskopski pregled grlića. Najčešći uzrok karcinoma grlića materice je hronična infekcija posebnim tipovima HPV-a, te se u mnogim zemljama, kao vid primarne prevencije, sprovodi vakcinacija. Vakcina ne štiti protiv svih tipova virusa koji mogu izazvati malignu bolest, već samo od najčešćih uzročnika.
– Vakcinacija nikako ne isključuje potrebu za redovnim obavljanjem ginekoloških pregleda – naglašava dr Ljiljana Stanišić, i apeluje na sve žene da barem jednom u tri godine izdvoje dan za svoje zdravlje.
– U Srbiji oko 60 odsto žena u trenutku postavljanja dijagnoze ima odmaklu bolest, a u odmaklom stadijumu, samo jedna od šest obolelih će preživeti narednih pet godina – istakla je dr Stanišić. – U Srbiji se sprovodi Nacionalni skrining na karcinom grlića, koji podrazumeva ginekološki pregled i uzimanje Papanikolau brisa ženama koje imaju između 25 do 64 godine, bar jednom u tri godine. Prednosti skrininga leže u činjenici da je grlić materice potpuno dostupan vidljiv ginekologu, a kombinacija pregleda i brisa predstavlja pouzdanu, jednostavnu, brzu i bezbolnu metodu za utvrđivanje promena na ćelijama grlića materice.
I. Mikloši