Развој и јачање мађарско-српске културне сарадње
У „Мастер центру” Новосадског сајма је представљен ИПА пројекат прекограничне сарадње „Цолорфул цооператион”. Нови Сад је један од партнера у Пројекту, који има за циљ развијање свеобухватне културне стратегије за цео мађарско-српски погранични регион.
Како је речено, задаци Пројекта су покретање интернет – информативног центра на мађарском и српском језику, као и успостављање српских и мађарских културних центара у Морахалому и на Палићу. Осим тога, циљ је и интегрисање нашег града, будуће Европске престонице културе, у културни и туристички живот пограничног региона Мађарске и Србије.
„Град Нови Сад је поносан што учествује у реализацији тог битног и значајног пројекта прекограничне сарадње између Србије и Мађарске, а Градску управу за културу посебно радује чињеница да је он стопроцентно у складу са Стратегијом културног развоја нашег града“, рекао је члан Градског већа за културу Далибор Рожић.
„Ту пре свега мислим на децентрализацију културних садржаја, али кроз тај пројекат постоји прилика да се представе културне институције нашег града. Већина културних садржаја биће обухваћена у насељима Ковиљ, Ченеј, Телеп и Футог, тако да кроз те активности утичемо и на остваривање циљева зацртаних нашом стратегијом.“
С друге стране, како каже наш саговорник, повезивање уметника и институција између нашег града, Суботице и градова из Мађарске је битно и за умрежавање, повезивање и синергију, што ће резултирати квалитетом самих културних програма.
„Кроз реализацију ИПА пројекта, Град и Градска управа за културу ће, преко својих институција, имати прилику да обезбеди одређену опрему неопходну за што боље организовање и рад установа“, рекао је Рожић.
„У наредном периоду тежићемо ка томе да више наших институција културе аплицира код фондова Европске уније јер нам је циљ, с једне стране, да на тај начин за ресор културе обезбедимо што више новца, а с друге, да повећамо капацитет наших установа.“
По речима директорке Еврорегионалне развојне агенције ДКМТ Естер Чокаши, пре неколико месеци покренут је пројекат великог значаја. У њему учествују Нови Сад, Палић, Морахалом и Развојна агенција ДКМТ.
„Тим пројектом смо желели да приближимо становништво пограничног подручја Србије и Мађарске, да бисмо сазнали шта се дешава с друге стране границе што се тиче културе“, рекла је Чокаши.
Односи између наше две државе су добри, али културна сарадња није довољно јака. Мало је оних који долазе из Новог Сада у Сегедин да би погледали неку позоришну представу, као што ни становници Сегедина и Кечкемета нису упућени у културна дешавања која се одвијају у Војводини. Чак ни Егзит фестивал није у великој мери познат, а мало њих зна да у Новом Саду постоји и „Дино-парк” за децу. Стога на овај начин желимо да емитујемо што више информација становништву Војводине на српском језику, а жеља нам је и да што више њих посећује културне манифестације.
Како је казала наша саговорница, још један од циљева тог ИПА пројекта је да институционализује те догађаје, с обзиром на то да ће 2021. године две представнице Еврорегије ДКМТ, Нови Сад и Темишвар, бити Европске престонице културе.
И. Миклоши