Радионица Фондације „Тијана Јурић” за хранитеље у Дечјем селу
На иницијативу хранитеља, који су у надлежности Центра за породични смештај и усвојење Нови Сад, у Дечјем селу је „Др Милорад Павловић” у Сремској Каменици одржана радионица „Украдена безбедност” Фондације „Тијана Јурић”.
Та фондација редовно организује сличне радионице по Србији да би се спречио нестанак особа у нашој држави. Направили су и регистар који бележи такве случајеве, а од ове године планирају да појачају кампању када је реч о систему за узбуну „Амбер Алерт”, који се покреће када се пријави нестанак детета.
– На нашим радионицама приказујемо филмове које смо снимили на основу полицијске документације и онога што се дешавало, а укључујемо и грађане у разговор – каже оснивач Фондације „Тијана Јурић” Игор Јурић. – Увек кажем да не могу да знам шта ће се десити, али знам шта се десило. Стога је превенција најосновнија делатност наше фондације.
Фондација ће током 2019. години одржати бројне радионице, тако да ће обићи око 250 установа – школа, разних институција и месних заједница, у којима ће говорити о безбедности деце.
– Циљ таквих предавања и разговора је да хранитеље упознамо с њиховим надлежностима и помогнемо им да што квалитетније брину о најмлађима – указује саветница за хранитељство из Центра за породични смештај и усвојење Нови Сад Јелица Марић. – Деца која су без одговарајућег родитељског старања су посебно осетљива група, и додатно су изложена разним ризицима, нарочито када је реч о безбедности. Верујем да ће хранитељи добити значајне информације које се тичу препознавања тих ризика, као и то на који начин могу одреаговати у ситуацијама које представљају опасност по безбедност детета.
Поводом недавне изјаве председника Србије Александра Вучића о повећању казна за различита кривична дела и увођењу доживотне затворске казне, Игор Јурић је рекао да на неки начин морају да буду задовољни јер већ две године раде на изменама закона који се тиче безбедности деце.
– То је још увек само обећање, али нећу да сумњам да ће се нешто тако убрзо и десити – навео је Јурић. – Мислим да смо заслужили, након свега што се издешавало. Неке ствари морају да се подигну на виши ниво, морамо да се ускладимо са законима Европске уније и очекујем ту измену закона. Криминалитет је у порасту, и то све морамо да спречимо, а ово јесте добар начин да кажемо да је доста.
Како су и сами хранитељи закључили, сваки вид едукације је веома битан за њих, нарочито онај који се тиче безбедности, будући да живимо у свету у којем експанзија у технолошком смислу има добре стране, али често и лоше.
– Очекујем да научим како да препознам шта све може угрозити безбедност деце и како могу одреаговати у таквим ситуацијама – објашњава хранитељка Драгана Чобановић. – Интернет и друштвене мреже постали су саставни део наших живота, те је важно разговарати с децом још од малих ногу о томе да баш ту вребају опасности.
Текст и фото: Л. Радловачки