Radionica Fondacije „Tijana Jurić” za hranitelje u Dečjem selu
Na inicijativu hranitelja, koji su u nadležnosti Centra za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad, u Dečjem selu je „Dr Milorad Pavlović” u Sremskoj Kamenici održana radionica „Ukradena bezbednost” Fondacije „Tijana Jurić”.
Ta fondacija redovno organizuje slične radionice po Srbiji da bi se sprečio nestanak osoba u našoj državi. Napravili su i registar koji beleži takve slučajeve, a od ove godine planiraju da pojačaju kampanju kada je reč o sistemu za uzbunu „Amber Alert”, koji se pokreće kada se prijavi nestanak deteta.
– Na našim radionicama prikazujemo filmove koje smo snimili na osnovu policijske dokumentacije i onoga što se dešavalo, a uključujemo i građane u razgovor – kaže osnivač Fondacije „Tijana Jurić” Igor Jurić. – Uvek kažem da ne mogu da znam šta će se desiti, ali znam šta se desilo. Stoga je prevencija najosnovnija delatnost naše fondacije.
Fondacija će tokom 2019. godini održati brojne radionice, tako da će obići oko 250 ustanova – škola, raznih institucija i mesnih zajednica, u kojima će govoriti o bezbednosti dece.
– Cilj takvih predavanja i razgovora je da hranitelje upoznamo s njihovim nadležnostima i pomognemo im da što kvalitetnije brinu o najmlađima – ukazuje savetnica za hraniteljstvo iz Centra za porodični smeštaj i usvojenje Novi Sad Jelica Marić. – Deca koja su bez odgovarajućeg roditeljskog staranja su posebno osetljiva grupa, i dodatno su izložena raznim rizicima, naročito kada je reč o bezbednosti. Verujem da će hranitelji dobiti značajne informacije koje se tiču prepoznavanja tih rizika, kao i to na koji način mogu odreagovati u situacijama koje predstavljaju opasnost po bezbednost deteta.
Povodom nedavne izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića o povećanju kazna za različita krivična dela i uvođenju doživotne zatvorske kazne, Igor Jurić je rekao da na neki način moraju da budu zadovoljni jer već dve godine rade na izmenama zakona koji se tiče bezbednosti dece.
– To je još uvek samo obećanje, ali neću da sumnjam da će se nešto tako ubrzo i desiti – naveo je Jurić. – Mislim da smo zaslužili, nakon svega što se izdešavalo. Neke stvari moraju da se podignu na viši nivo, moramo da se uskladimo sa zakonima Evropske unije i očekujem tu izmenu zakona. Kriminalitet je u porastu, i to sve moramo da sprečimo, a ovo jeste dobar način da kažemo da je dosta.
Kako su i sami hranitelji zaključili, svaki vid edukacije je veoma bitan za njih, naročito onaj koji se tiče bezbednosti, budući da živimo u svetu u kojem ekspanzija u tehnološkom smislu ima dobre strane, ali često i loše.
– Očekujem da naučim kako da prepoznam šta sve može ugroziti bezbednost dece i kako mogu odreagovati u takvim situacijama – objašnjava hraniteljka Dragana Čobanović. – Internet i društvene mreže postali su sastavni deo naših života, te je važno razgovarati s decom još od malih nogu o tome da baš tu vrebaju opasnosti.
Tekst i foto: L. Radlovački