Прописани места и услови за извођење кућних љубимаца у Карловцима
Власници паса и мачака у Сремским Карловцима своје љубимце убудуће могу да истрчавају само на одбрамбеном насипу, или долми како га Карловчани зову, зеленој површини између државног пута и ОШ „23. октобар” и на површини између Черата и Доке.
То је прописано одлуком Општинског већа о одређивању места-простора и начину извођења кућних љубимаца, донетој крајем маја. Према поменутој одлуци ови простори морају бити обележени таблом која говори у прилог томе да су то површине за истрчавање паса, а то треба да учини ЈКП „Белило”, којем је поверено и одржавање хигијене на њима. Предузеће је дужно и да у року од месец дана од ступања на снагу ове одлуке, на јавној површини постави видне ознаке на којима је назначено у ком временском периоду и у којим деловима је дозвољено, односно забрањено слободно кретање паса. Табле још нису постављене, а како каже први човек предузећа којем је то обавеза, локална самоуправа још није издала налог за то.
На просторима намењеним истрчавању паса, како пише у одлуци, могу се поставити клупе и посуде за сакупљање отпада, а власници или онај ко изводи пса, мора да га изводи на повоцу и одговара за његово понашање на јавној површини. Приликом извођења паса власник, односно држалац, дужан је да код себе има потврде о обележавању пса и вакцинацији, као и ПВЦ кесе за фекалије. Опасне псе на место за истрчавање могу изводити само пунолетни људи, и то на повоцу и са заштитном корпом. Одлуком је прописано да се пас може пустити са повоца да се слободно креће само у парку и на другој јавној зеленој површини од 21 сат до 9 наредног дана у периоду од 1. априла до 1. новембра. У зимском периоду, од новембра до априла то је допуштено од 20 до 10 сати наредног дана. У парковима и другим јавним зеленим површинама поред школских и предшколских објеката забрањено је слободно пуштање паса, осим у време распуста и нерадним данима. Забрана важи и на површинама где постоје уређена дечја игралишта и цветни засади.
Одлука предвиђа и забрану увођења болесних паса и женки у терању у паркове и друге јавне зелене површине, те коришћење ових површина за обуку паса. Псе и мачке забрањено је уводити у здравствене установе, апотеке, школе и објекте у којима се пружа смештај, боравак и исхрана деце, ученика и студената, трговинске радње, верске објекте, дечја и спортска игралишта. Осим тога забрањен је приступ паса у ПТТ објекте, банке, гробља, јавне тоалете и купалишта, као и на јавне скупове. Власници, односно корисници јавних објеката дужни су да на видном месту истакну обавештење о слободном увођењу паса и мачака, односно забрани.
Предвиђене су одлуком и казне како за власнике и држаоце љубимаца, тако и за предузеће које је дужно да обезбеди услове за њено спровођење. Са 6.000 динара биће кажњен онај ко не испуњава услове за извођење опасних паса, а то значи да није пунолетан, и изводи пса без повоца и заштитне корпе, као и онај ко пса изводи без потврде о вакцинацији, микрочиповању и без кеса за фекалије. Казна следи и за оне који се не придржавају времена за слободно пуштање паса и чине то поред вртића и школа. Казна од 60.000 динара следује предузећеу ако није поставило ознаке о томе где и у ком времену је дозвољено слободно кретање паса, као и оне о забранама.
Зорица Милосављевић