Принос футошког купуса преполовљен, а цена удвостручена
Просечна цена футошког купуса прошле године је била 40 динара, док је ове године дупло већа – 80 динара, а пред “Футошку купусијаду” цена оригиналног футошког купуса достигла је и износ од 90 динара по килограму.
Разлог томе су велики губици у приносу, а како је председник Удружења “Футошки купус” Мирољуб Јанковић рекао, иако је цена повећана, губитак који су произвођачи имали није надокнађен. Упркос високим ценама, потражња за футошким купусом већа је него лане.
Брига футошких произвођача почела је у другој половини јуна и првој половини јула, током великих врућина, када је купус посађен.
– Жестоке врућине у другој половини јуна, током јула и августа учиниле су да температуре земљишта достигну и до 49 степени Целзијусових у површинском слоју – казао је Јанковић. – Висока температура спаљује биљке и морали смо да расхлађујемо земљу да бисмо могли да радимо. Температурни шокови утицали су да једна количина засада угине и већ тада смо могли претпоставити да ће принос бити мањи.
Како је наш саоворник објаснио, биљке које су преживеле су добро подносиле врућину и напредовале су, све до краја септембра, када је требало да почне процес главичења.
– Футошки купус већ од 20. септембра до 1. октобра креће да се главичи и он је до тада изгледао феноменално, имао је добру кондицију и лисну масу – рекао је Мирољуб. – Међутим, када је кренуло главичење, видели смо да имамо проблем. Јако пуно биљака је остао без главице, а сама фаза главичења је трајала непуних 50 дана. Око 25 одсто биљака се није углавичило, што је и нама произвођачима са дугогодишњим искуством, као и струци, необјашњиво.
Јанковић се производњом футошког купуса бави већ 40 година и истакао је да се до сада није десило да приноси буду и више него преполовљени. По катастарском јутру, Мирољуб је prеthodnih година имао и до 30 тона приноса, док је ове године та бројка око 12 тона.
Футожани нису одахнули због продатог целокупног приноса јер су бриге за наредну сезону већ почеле. Томе у прилог иду и цене ђубрива, које су скоро тродупло веће за разлику од пролећа.
Као и prеthodnih година, произвођаче оригиналног футошког купуса бринули су и они који варају купце. На главном путу у Футогу, где се купус већ традиционално продаје, уочено је око петнаестак продаваца лажног футошког купуса, који су одлучили да искористе недостатак купуса. Како је Мирољуб рекао, решења нема, али је било кошкања и ружних речи.
– Увек има оних који продају купус под брендом футошког купуса, а да он то није, али ове године је било много више шверцера него раније – објаснио је Јанковић. – Они су, малтене, сва места заузели, међу њима је било и Футожана који никад нису продавали купус, али и људи који не знамо одакле су. Сви заједно су варали купце и продавали свој купус као футошки.
Како не би били преварени, суграђани при куповини футошког купуса треба да потраже обележја Удружења “Футошки купус”, која су изузетно препознатљива – идентична су за сваког произвођача, а разликују се само по сертификационом броју, имену, презимену и адреси. Уз то, као и прошле године, футошки купус се продавао у зеленим yakovima са ознакама Удружења.
Д. Андулајевић