Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Превенција и заустављање здравствених и менталних проблема кроз драму и позориште

03.09.2023. 15:02 12:37
Пише:
Фото: ДКЦНС

Центар за позоришна истраживања Нови Сад (ЦПИНС) је, у сарадњи са Дечијим културним центром Нови Сад и Инфант фестивалом, у периоду од 27. августа до 2. септембра кроз интензиван циклус радионица, средњошколцима и студентима Новог Сада, понудио радионице Форум театра на тему вршњачког насиља, које су за исходиште у суботу, 2. септембра, имале презентацију рада као оквир за представу Форум театра, чија премијера се очекује у другој половини октобра. Радионице и презентација биће одржане у Културном центру Новог Сада као пратећи програм јубиларног 50. ИНФАНТА.

Форум театар је један од најчешће примењиваних метода интервентног, друштвено политичког театра. Његов педагошки процес проналажења решења за проблеме који тиште ликове а којима се учесници могу директно повезати, гарантује интелектуални и емоционални ангажман учесника и, самим тим, динамичан процес учења. То је међународно признат метод који се примењује у образовним институцијама и другим друштвеним просторима у циљу едукације људи свих узраста и социјалних статуса о питањима друштва и човечанства, где се драма и позориште користе као медиј за постизање одређених циљева циљевима.

Форум је интерактивни позоришни облик у коме је обавезна тема репресије или насиља тј. указивање на постојећи социолошки и/или културолошки проблем у који публика треба да се укључи и својом акцијом допринесе налажењу решења за друштвене ситуације у којима репресија даје негативан исход. Обично је то прича о главном јунаку, протагонисти који се бори и носи са одређеним животним проблемом, али који, упркос тој борби, доживљава пораз. Једна представа овог типа вреди више него хиљаде бесмислених речи.

ЦПИНС и ДКЦНС желе да створе програм позоришта за здравствено образовање. Ово је специфична категорија образовног позоришта и користи се у многим земљама у иностранству, за образовање, превенцију и заустављање социјално изазваних здравствених и менталних проблема. Млади који учествују у драмским студијима, а које предводе стручни драмско-педагошки тимови, истраживали су савремене теме које су од великог интереса и значаја за живот младих људи. Њихова намера је да створе своје кратке представе о овим темама и да их представе својим вршњацима.

- На тај начин, кроз овакав рад, ми подстичемо развој Форум театра уз пуно коришћење могућности које овај иновативни, креативни и партиципаторни облик носи у себи као Театар социјалне акције – објаснила је ванредна професорка МАС Примењеног позоришта на АУНС (Центар за позоришна истраживања Нови Сад) у Грчкој Христина Моуратидоу. - Кроз интерактивне представе Форум театра желимо повећати пажњу окружења на актуелна и конкретна питања насиља која су од важности за младе у школи, али и подржати иницијативе наставника/професора у школама о одгоју њихових ученика о проблему вршњачког и дигиталног насиља те подржати те иницијативе кроз динамичан, савремен приступ. Ми желимо обучити младе глумце у овом пројекту и искористити фактор вршњачке едукације те им свима помоћи да открију начине превазилажења конфликтних ситуација кроз емпатију са централним карактером представе. Циљ је да заједно постану свеснији онога шта треба променити и како да се то уради „за живот“, како наћи снагу за промену и како ту снагу усмерити ка позитивним резултатима у односу на оног који трпи притисак и који је жртва насиља. Од посебног значаја је циљ решавања ризика од дигиталног насиља, где се друштвени медији користе на разне начине како би се уништила приватност и пристојност централног карактера.

Велику помоћ и подршку у реализацији, како наводи Христина Моуратидоу, добили су од Владе Швајцарске преко Хартефакт Фонда, у оквиру пројекта "Култура за демократију", као и од Градске управе за културу Новог Сада.

Водитељи радионица и пројекта су, поред ванредне професорке МАС Примењеног позоришта на АУНС (Центар за позоришна истраживања) у Грчкој Христине Моуратидоу, глумац/драмски педагог (Центар за позоришна истраживања Нови Сад) у БИХ Армин Јоха Хаџимусић и глумица/драмски педагог, апсолвент МАС примењеног позоришта на АУНС (Дечији културни центар Нови Сад) и асистент Северина Простран Милетић.

Пише:
Пошаљите коментар