Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Prevencija i zaustavljanje zdravstvenih i mentalnih problema kroz dramu i pozorište

03.09.2023. 15:02 12:37
Piše:
Izvor: DKCNS

Centar za pozorišna istraživanja Novi Sad (CPINS) je, u saradnji sa Dečijim kulturnim centrom Novi Sad i Infant festivalom, u periodu od 27. avgusta do 2. septembra kroz intenzivan ciklus radionica, srednjoškolcima i studentima Novog Sada, ponudio radionice Forum teatra na temu vršnjačkog nasilja, koje su za ishodište u subotu, 2. septembra, imale prezentaciju rada kao okvir za predstavu Forum teatra, čija premijera se očekuje u drugoj polovini oktobra. Radionice i prezentacija biće održane u Kulturnom centru Novog Sada kao prateći program jubilarnog 50. INFANTA.

Forum teatar je jedan od najčešće primenjivanih metoda interventnog, društveno političkog teatra. Njegov pedagoški proces pronalaženja rešenja za probleme koji tište likove a kojima se učesnici mogu direktno povezati, garantuje intelektualni i emocionalni angažman učesnika i, samim tim, dinamičan proces učenja. To je međunarodno priznat metod koji se primenjuje u obrazovnim institucijama i drugim društvenim prostorima u cilju edukacije ljudi svih uzrasta i socijalnih statusa o pitanjima društva i čovečanstva, gde se drama i pozorište koriste kao medij za postizanje određenih ciljeva ciljevima.

Forum je interaktivni pozorišni oblik u kome je obavezna tema represije ili nasilja tj. ukazivanje na postojeći sociološki i/ili kulturološki problem u koji publika treba da se uključi i svojom akcijom doprinese nalaženju rešenja za društvene situacije u kojima represija daje negativan ishod. Obično je to priča o glavnom junaku, protagonisti koji se bori i nosi sa određenim životnim problemom, ali koji, uprkos toj borbi, doživljava poraz. Jedna predstava ovog tipa vredi više nego hiljade besmislenih reči.

CPINS i DKCNS žele da stvore program pozorišta za zdravstveno obrazovanje. Ovo je specifična kategorija obrazovnog pozorišta i koristi se u mnogim zemljama u inostranstvu, za obrazovanje, prevenciju i zaustavljanje socijalno izazvanih zdravstvenih i mentalnih problema. Mladi koji učestvuju u dramskim studijima, a koje predvode stručni dramsko-pedagoški timovi, istraživali su savremene teme koje su od velikog interesa i značaja za život mladih ljudi. Njihova namera je da stvore svoje kratke predstave o ovim temama i da ih predstave svojim vršnjacima.

- Na taj način, kroz ovakav rad, mi podstičemo razvoj Forum teatra uz puno korišćenje mogućnosti koje ovaj inovativni, kreativni i participatorni oblik nosi u sebi kao Teatar socijalne akcije – objasnila je vanredna profesorka MAS Primenjenog pozorišta na AUNS (Centar za pozorišna istraživanja Novi Sad) u Grčkoj Hristina Mouratidou. - Kroz interaktivne predstave Forum teatra želimo povećati pažnju okruženja na aktuelna i konkretna pitanja nasilja koja su od važnosti za mlade u školi, ali i podržati inicijative nastavnika/profesora u školama o odgoju njihovih učenika o problemu vršnjačkog i digitalnog nasilja te podržati te inicijative kroz dinamičan, savremen pristup. Mi želimo obučiti mlade glumce u ovom projektu i iskoristiti faktor vršnjačke edukacije te im svima pomoći da otkriju načine prevazilaženja konfliktnih situacija kroz empatiju sa centralnim karakterom predstave. Cilj je da zajedno postanu svesniji onoga šta treba promeniti i kako da se to uradi „za život“, kako naći snagu za promenu i kako tu snagu usmeriti ka pozitivnim rezultatima u odnosu na onog koji trpi pritisak i koji je žrtva nasilja. Od posebnog značaja je cilj rešavanja rizika od digitalnog nasilja, gde se društveni mediji koriste na razne načine kako bi se uništila privatnost i pristojnost centralnog karaktera.

Veliku pomoć i podršku u realizaciji, kako navodi Hristina Mouratidou, dobili su od Vlade Švajcarske preko Hartefakt Fonda, u okviru projekta "Kultura za demokratiju", kao i od Gradske uprave za kulturu Novog Sada.

Voditelji radionica i projekta su, pored vanredne profesorke MAS Primenjenog pozorišta na AUNS (Centar za pozorišna istraživanja) u Grčkoj Hristine Mouratidou, glumac/dramski pedagog (Centar za pozorišna istraživanja Novi Sad) u BIH Armin Joha Hadžimusić i glumica/dramski pedagog, apsolvent MAS primenjenog pozorišta na AUNS (Dečiji kulturni centar Novi Sad) i asistent Severina Prostran Miletić.

Autor:
Pošaljite komentar