Преноћиште, оброк и топли напитак за оне без крова над главом
Преноћиште за бескућнике у посебним контејнерима током зиме, које обезбеђује Центар за социјални рад (ЦСР), отворено је 1. новембра иако су температуре за ово доба године и даље високе, а ноћи још увек без мраза.
Ипак, у ЦСР-у очекују да ће се наредних седмица, када се очекује захлађење, број корисника преноћишта убрзано повећавати. Два стамбена контејнера, намењена за 28 мушкараца, постављена су уз објекат Центра за социјални рад, док је преноћиште за седам жена, уз могућност проширења, организовано у стамбеној згради у Темеринској улици 6. Осим преноћишта, особама без крова над главом је на располагању и Свратиште за бескућнике на Булевару краља Петра Првог 28ц, од 7 до 19 часова током дана, те на тај начин бескућници током целог дана и ноћи имају потребан смештај.
Стручна сарадница на пројекту привременог смештаја бескућника Катарина Столић објашњава да преноћиште ради шест месеци годишње, од новембра до априла, од 19 до 7 часова. Циљ пројекта је да се смањи број бескућника на улицама града, посебно у зимском периоду.
– Довољно је да корисник дође у Центар и пријави се за смештај, за шта није потребно да приложи документацију – каже Катарина Столић, и додаје да право на преноћиште имају пунолетне особе, социјално угрожене, стамбено необезбеђене и без запослења, које најчешће немају личне документе. – С грађанима који користе услугу преноћишта воде се индивидуални разговори да би се мотивисали за излазак из тог статуса, информисали о правима, те им се пружа помоћ у интеграцији у друштво подршка око успостављања контакта с примарном породицом.
Сваке вечери радници ЦСР-а организују прихват корисника, а уколико је потребан хитан ноћни смештај, полиција или Хитна помоћ, као и дежурни социјални радник, могу сместити лице у прихватилиште.
– У преноћишту стручни радници Центра прате сваког корисника, а пошто не збрињавамо особе којима је потребна здравствена нега, сваки корисник мора бити способан да брине о себи, односно да води бригу о личној и заједничкој хигијени – појашњава Катарина Столић, напомињући да су бекућницима обезбеђени вечера и топли напитак, као и да оба објекта током ноћи надзиру радници обезбеђења.
Шаролика старосна структура
Из Центра за социјални рад истичу да је прошле године збринуто 36 мушкараца и пет жена, а када је реч о старости корисника, распон њихових година је широк и креће се од 20 до 61. Забележено је да, осим одређеног броја вишегодишњих корисника, све више има и оних који се први пут обраћају за пружање тог вида помоћи.
Пројекта активност привременог смештаја бескућника реализује се од 2010. године, а финансира га Градска управа за социјалну и дечју заштиту, у складу с програмом унапређења социјалне заштите.
С. Ковач
Фото: „Дневникова” архива