Prenoćište, obrok i topli napitak za one bez krova nad glavom
Prenoćište za beskućnike u posebnim kontejnerima tokom zime, koje obezbeđuje Centar za socijalni rad (CSR), otvoreno je 1. novembra iako su temperature za ovo doba godine i dalje visoke, a noći još uvek bez mraza.
Ipak, u CSR-u očekuju da će se narednih sedmica, kada se očekuje zahlađenje, broj korisnika prenoćišta ubrzano povećavati. Dva stambena kontejnera, namenjena za 28 muškaraca, postavljena su uz objekat Centra za socijalni rad, dok je prenoćište za sedam žena, uz mogućnost proširenja, organizovano u stambenoj zgradi u Temerinskoj ulici 6. Osim prenoćišta, osobama bez krova nad glavom je na raspolaganju i Svratište za beskućnike na Bulevaru kralja Petra Prvog 28c, od 7 do 19 časova tokom dana, te na taj način beskućnici tokom celog dana i noći imaju potreban smeštaj.
Stručna saradnica na projektu privremenog smeštaja beskućnika Katarina Stolić objašnjava da prenoćište radi šest meseci godišnje, od novembra do aprila, od 19 do 7 časova. Cilj projekta je da se smanji broj beskućnika na ulicama grada, posebno u zimskom periodu.
– Dovoljno je da korisnik dođe u Centar i prijavi se za smeštaj, za šta nije potrebno da priloži dokumentaciju – kaže Katarina Stolić, i dodaje da pravo na prenoćište imaju punoletne osobe, socijalno ugrožene, stambeno neobezbeđene i bez zaposlenja, koje najčešće nemaju lične dokumente. – S građanima koji koriste uslugu prenoćišta vode se individualni razgovori da bi se motivisali za izlazak iz tog statusa, informisali o pravima, te im se pruža pomoć u integraciji u društvo podrška oko uspostavljanja kontakta s primarnom porodicom.
Svake večeri radnici CSR-a organizuju prihvat korisnika, a ukoliko je potreban hitan noćni smeštaj, policija ili Hitna pomoć, kao i dežurni socijalni radnik, mogu smestiti lice u prihvatilište.
– U prenoćištu stručni radnici Centra prate svakog korisnika, a pošto ne zbrinjavamo osobe kojima je potrebna zdravstvena nega, svaki korisnik mora biti sposoban da brine o sebi, odnosno da vodi brigu o ličnoj i zajedničkoj higijeni – pojašnjava Katarina Stolić, napominjući da su bekućnicima obezbeđeni večera i topli napitak, kao i da oba objekta tokom noći nadziru radnici obezbeđenja.
Šarolika starosna struktura
Iz Centra za socijalni rad ističu da je prošle godine zbrinuto 36 muškaraca i pet žena, a kada je reč o starosti korisnika, raspon njihovih godina je širok i kreće se od 20 do 61. Zabeleženo je da, osim određenog broja višegodišnjih korisnika, sve više ima i onih koji se prvi put obraćaju za pružanje tog vida pomoći.
Projekta aktivnost privremenog smeštaja beskućnika realizuje se od 2010. godine, a finansira ga Gradska uprava za socijalnu i dečju zaštitu, u skladu s programom unapređenja socijalne zaštite.
S. Kovač
Foto: „Dnevnikova” arhiva