Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Преминуло још десет оболелих, 2.282 новозаражена, у Новом Саду 219

06.11.2020. 15:10 16:43
Пише:
Фото: Дневник/ Слободан Шушњевић

У последња 24 сата у Србији је преминуло јођ десет оболелих од коронавируса.

Тиме је укупан број преминулих порастао на 871.

Од јуче је урађено 12.947 тестова на коронавирус, а утврђено је да је заражено још 2.282 грађана.

На респираторима је тренутно 57 пацијената.

Како је рекла чланица Кризног штаба Дарија Тепавчевић Кисић, половина новозаражених је у Београду, а следи Нови Сад са 219.

Од почетка пандемије, у Србији је потврђено 57.958 случајева заразе.

Београд обара рекорде,у ковид болницама све више пацијената

У последња 24 сата у Србији је на корона вирус тестирано 12.947 грађана, од којих је позитивно 2.282 особа, а половина је забележена у Београду - 1.144.



То је највећи број у главном граду до сада.



Следе Нови Сад 219, Краљево 60, Ниш 50, Врање 32, Зрењанин 29, Панчево 25, Сремска Митровица 22 и Љубовија 20.



Остали градови имају мање од 20 новорегистрованих.



Ковид болнице у Србији се пуне из часа у час, а у Београду понестаје места. Само у последњих 24 сата у Београду је било више од 100 пријема пацијената код којих је дијагностикован ковид-19.


Шта значи одлука:Не више од пет људи?

Чланица Кризног штаба Дарија Кисић Тепавчевић рекла је да нова забрана окупљања више од пет особа није препорука већ мера која ће бити законски регулисана, као и да се односи на организована јавна окупљања.



Кисић Тепавчевић истиче да ће и та мера бити, као и prеthodnе, законски регулисана, као и да ће се односити на јавне манифестације.



Та мера се, како каже, односи на све врсте прослава, конгреса, семинара и слично, то јест на сва организована окупљања.



"Не односи се на школску и радну средину, где може да буде више од пет особа, али само ако се обезбеде четири метра квадратна по особи у просторији, то јест удаљеност од два метра".



Додаје да је та мера уведена за јавна окупљања у скоро свим земљама и да је код већине управо забрана окупљања више од пет људи.



Када је реч о културним манифестацијама, каже да је ту и даље за позоришта и биоскопе ограничење до 500 људи, уз строго прописане услове - ношење маске, размака и слично.


Кисић-Тепавчевић: Хоспитализовано 2.307 ковид пацијената

Чланица Кризног штаба Дарија Кисић-Тепавчевић саопштила је данас да је тренутно хоспитализовано 2.307 ковид пацијената, од којих највише у Београду.



Указала је да је у болници Драгиша Мишовић шместено 10 деце и шест мајки, једна трудница, односно укупно преко 200 ковид пацијената.



Највише, како је додала, налази се у КБЦ Бежанијска коса са 244.



Кисић-Тепавчевић рекла је да још има капацитета и да је могуће и даље да се размишља неколико корака напред, али да треба сви да мислимо на попуњеност капацитета у здравственом систему и не дозволимо да они буду максимално исцрпљени.

Окупљања до пет особа; и средњошколци на "мини распусту"

Чланица Кризног штаба др Дарија Кисић Тепавчевић потврдила је да је данас на седници тог тела одлучено да се број особа које могу да се окупљају у отвореном и затвореном простору смањи са 30 на пет.



Такође, и средњошколци ће имати "мини распуст" - 11, 12. и 13. новембра, што је било предвиђено само за ученике основних школа.



"Сада смо одлучили да и средњошколци имају ''мини распуст'' у исто време, тако да три дана ђаци неће похађати школу. Видели смо да се школска средина није показала као окидач за ширење корона вируса", рекла је Кисић на прес конференцији.



Она је додала да није било одлуке за неке радикалније мере, попут ограничавања кретања или ограничавање сатнице рада.



"Ситуација је изузетно неповољна и нестабилна, то што је у неким другим земљама лошије, не сме да нас теши", навела је Кисић Тепавчевић.



Указала је да је 10 преминулих у последњих 24 сата у нашој земљи, велики губитак, а све то показује какав је потенцијал вируса, колико је опасан и како се брзо шири.

Кисић:У установама социјалне заштите 315 заражених

У установама социјалне заштите и домовима за смештај старих и одраслих вирусом корона инфицирано је 197 корисника и 118 запослених, саопштила је данас члан Кризног штаба и министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић.



Она је на редовној прес конференцији Кризног штаба казала да је половина свих потврђених случајева вируса корона у Србији у последњих недељу дана са подручја Београда - чак 50 одсто, затим следе Нови Сад са 6,76 одсто, Крагујевац са 3,14 одсто, Ваљево и Краљево са 2,5 одсто и Ниш са 2,3 одсто.



''''У Београду се региструје више од 1.000 новоболелих, а од укупног броја потврђених случајева у престоници 14 досто са општине Нови Београд, 13 одсто са општине Земун, 11,7 одсто са општине Звездара, 11,5 са општине Чукарица и 11 одсто са општине Раковица'''', рекла је Кисић Тепавчевић.



Подсетила је да је пре тачно осам месеци регистрован први случај корона вируса у Србији наводећи да 53,3 одсто укупног броја заражених од почетка епидемије чине припадници мушког пола, а 46,7 одсто женског пола.



Кисић Тепавчевић је казала да је од почетка епидемије највише заражених у старосној групи од 30 до 39 година, односно 20 одсто од укупног броја инфицираних, што значи да је свака пета особе код које потврђен вирус припада тој старосној групи.



Како је рекла, нешто мања заступљеност је у старосној групи од 40 до 49 година око 19 одсто, док је у групи од 50 до 59 година било 17 одсто.



''Од почетка епидемије у нашој земљи, 60 одсто од укупног броја оболелих припадало је старосној групи од 30 до 59 година'', рекла је Кисић Тепавчевић.



У групи од 60 до 69 година било је 13 одсто заражених, од 70 до 79 година 7 одсто, а у групи од 80 до 89 три одсто заражених, док је међу старијима од 90 година било је 0,3 одсто оболелих.



У најмлађој старосној групи, до 9 година, инфицирано је 2,2 одсто, у групи од 10 до 19 година 3,4 одсто, а у групи од 20 до 29 година 14 одсто.


Кисић Тепавчевић: Имамо капацитета за већи број тестирања,морамо бити рациони

Чланица Кризног штаба Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да здравствени систем тренутно има капацитет и за већи број тестирања него што се сада тестира, али да морамо бити рационални пошто нико не зна колико ће ова ситуација потрајати.



Она је рекла да се тестирају сви за које лекари утврде на основу симптома и прегледа да треба да се тестирају.



Објашњава да су сада присутне респираторне инфекције и вируси који имају сличне симптоме као ковид и да се код одређивања ко треба да се тестира примењују важећи здравствени критеријуми.



"Сада се не разликују симптоми респираторних инфекција од ковда и свако када добије неки симптом помисли да би требало да се тестира, али морамо да будемо рационални у употреби тестова, пошто не знамо колико ће ово све трајати", истакла је она.



Упитана како коментарише то што од офтамолога стижу информације да долази све више пацијената који имају проблема пошто се дезинфикују ув лампама, рекла је да то треба питати офтамологе и да би свакако евентуалну везу требало добро испитати.


Новим законом биће омогућене мандатне казне

Дарија Кисић Тепавчевић изјавила је данас да је Предлогом закона о изменама и допунама Закона о заштити становништва од заразних болести предвиђено да инспектор може на лицу места изрекне мандатну казну због непоштовања мера.



На конференцији за медије, Кисић је истакла да је за неношење маски предвиђена новчана казна од 5.000 динара за грађане и између 30.000 и 300.000 динара за правна лица.



"Оно што је најбитније када је у питању превенција у оквиру измене закона, јесте могућост да мандатну казну изрекне инспектор на лицу места услед непоштовања мера", рекла је Кисић.



Предлог закона је јуче усвојен на влади, а Кисић додаје да је потребно да прође осам дана како би тај Закон ступио на снагу.

О славама:Смањити број гостију и примати их у раличито време

Чланица Кризног штаба др Дарија Кисић Тепавчевић апеловала је поново данас на све који прослављају крсне славе у наредном периоду да воде рачуна и смање могућност преношења вируса.



"Да не буде наш породични дом место где се зараза преноси. Једини савет за све у периоду слава је да максимално лимитирамо, колико можемо, и да распоредимо госте у временском периоду, да прославимо славу у здрављу" рекла је Кисић упитана која је препорука за грађане, с обзиром да следе неке од највећих слава, Митровдан, Ђурђиц, Аранђеловдан.



Како је рекла, ово је период године који карактеришу породична окупљања и празници, али ако волимо своју породицу и пријатеље, најбоље што за њих можемо да учинимо је да смањимо ризик да се разболе.

 

Пише:
Пошаљите коментар