Представљена фотомонографија новосадског Соколског друштва
Светлост дана угледало је важно дело које ће сачувати од заборава не само рад једног спортског колектива, него и живот Новосађана у прошлом веку.
Наиме, Соколско друштво Војводина је, после Монографије „110 година новосадског Соколског друштва и 164 године гимнастике у Новом Саду“, објављене 1915. године, издало и фотомонографију у сарадњи са Музејом Војводине и Соколским културним центром “Соколски дом”. Аутор овог вредног дела је Мирослав Ковачев, некадашњи вежбач, а сада председник Соколског друштва Војводина. Коаутори фотомонографије су Коста Љубојевић, Милан Љубојевић и наш колега, Дневников фотограф, Филип Бакић. Између осталих, у фотомонографији налазе се и фотографије из архиве “Дневника”.
Како је Мирослав Ковачев истакао, фотомонографија је настала као потреба током дигитализације архиве да се документација сачува од заборава.
- Фотомонографија представља значајан корак информисаности, како чланова Соколског друштва Војводина, тако и свих грађана Новог Сада. Првобитно смо кренули са скенирањем целокупне докиментације. Приликом дигитализације архиве смо пронашли старе фотографије. Тако смо дошли на идеју да бисмо могли да објавимо фотомонографију с обзиром на то да смо у периоду од седам година скупили око 25.000 фотографија. Затим смо имали веома тежак задатак да од тог броја изаберемо 1.500 фотографија које су се нашле у овом издању. Успели смо да овом фотомонографијом, кроз девет поглавља на 444 стране, обухватимо 90 година рада Друштва, од настанка 1905. па до 1995. године. Поносни смо посебно на поглавље о Соколском дому, где су ексклузивно објављене прве фотографије Ђорђа Табаковића са оригиналним нацртима како је требало да изгледа објекат и како он данас изгледа. Сваки заинтересовани грађанин може да дође у Соколско друштво Војводина и да добије примерак фотомонографије све до истека залиха. У плану је израда и другог издања, које би требало да израдимо када буде прослава 120 година постојања Друштва – рекао је Ковачев на промоцији, посебно се захваливши на помоћи Градској Управи за привреду и Покрајинском секретаријату за високо образовање и технолошки развој.
Један од коаутора фотомонографије наш колега Филип Бакић, који већ годинама фотографише надметања и такмичаре Соколског друштва Војводина, истакао је да је било веома тешко сакупити све негативе.
- Од Мирослава сам сазнао да жели да објави фотомонографију и понудио сам помоћ. Он је са задовољством прихватио. Знао сам неке људе који су били чланови Соколског друштва Војводина током година. Између осталих је то и мајка мог доброг друга. Иначе, њен свекар је био један од оснивача Соколског друштва. Тако сам дошао до изворних фотографија, а после сам претражујући негативе препознавао гимнастичке слике или слике сокола. На крају смо међу хиљадама фотографија изабрали ових 1.500 за фотомонографију – каже Филип.
Пошто има дугогодишњи стаж као фотограф, имао је прилику да ради и са филмовима, а сада и са дигиталним апаратима.
- Фотографија се мења кроз време, то се може видети и у овој фотомонографији, а ја сам један од фотографа који је фотографисао и на црно-белим негативима, развијао сам их и правио фотографије, а сада радим и са дигиталном фотографијом. Велика је разлика, јер је сада много једноставније, али се много мање добије у квалитету него што је то раније било. Ова фотомонографија чува рад Друштва од заборава и мени је веома драго што је Мирослав дошао на овакву идеју, јер ово је право благо – закључио је Бакић.
Рецензент фотомонографије је коаутор писане монографије проф. Др Бранка Протић Гава, са Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду.
- Чланови Соколског друштва Војводина уложили су вишедеценијски труд и рад на прикупљању документације и фотографија и захваљујући томе ова фотомонографија је сада доступна јавности. Фотографија и њена чудесна моћ заустављања времена увек буде прелепа осећања и чувају од заборава. Захваљујући фотографији можемо да сагледамо целокупна дешавања која осликавају живот Соколског друштва– казала је професорица Протић Гава.
Г. Маленовић