light snow
0°C
18.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0991
usd
113.7658
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Суд пресудио: Соколско друштво „Војводина“ је власник Соколског дома

29.11.2017. 16:42 17:41
Пише:
Фото: Соколско друштво Војводина

Соколско друштво „Војводина“ је од 1936. године, када је изграђен Соколски дом, па све до 2010. године, живело у својој кући, али су се околности промениле и Друштво је тада постало закупац сопственог простора.

Наиме, одлуком тадашње градске власти Соколски дом је пренет у евиденцију ЈП „Пословни простор“, што је подразумевало да Друштво као корисник од тог тренутка плаћа закуп. Како каже председник СД „Војводина“ Мирослав Ковачев, Друштво је градским властима доказивало да је власник предметних некретнина и да њихова улагања у изградњу и потом у одржавање Соколског дома све до 2010. нису нимало занемарљива, али су сви покушаји и обећања да ће се постићи договор остајали без резултата. Због тога су били приморани да туже државу и Град, а суд у Новом Саду је донео одлуку да је Соколско друштво „Војводина“ власник зграде и парцеле на којој је Соколски дом изграђен.

„Соколско друштво је желело да води озбиљан и на чињеницама и доказима заснован разговор са свим чиниоцима власти, а све у циљу коначног решавања статуса Соколског дома као важне културно-спортске институције“, појаснио је Мирослав Ковачев.

„До разговора или било каквих предлога власти никад није дошло. Очекивали смо их на вишеструку корист, не само за Соколско друштво него и свих Новосађана. Из тих разлога, Соколско друштво је, нажалост, 2015. године морало да поднесе тужбу против Републике Србије и Града Новог Сада ради утврђења права својине на Соколском дому и парцели на којој је изграђен. То смо били дужни да урадимо и ради заштите права и обавезе задужбинара јер су нам они Соколски дом оставили у аманет, да се о њему бринемо и да га сачувамо.“

Адвокати Владимир Копања и Владимир Обрадовић, пуномоћници Соколског друштва, објаснили су решавање тог случаја:

„Пресудом Вишег суда у Новом Саду, коју је потврдио Апелациони суд у Новом Саду, утврђено је да је Соколско друштво „Војводина“ власник зграде Соколског дома и парцеле на којој је изграђена. Судови су у потпуности правилно утврдили да је Соколско друштво које је основано 1905. године сопственим средствима изградило овај Дом и да је као власник било укњижено по завршетку изградње 1936.године. Такође, утврђено је да је Соколско друштво „Војводина“ правни следник Соколског друштва основаног 1905, а за све те чињенице су суду били дати многобројни докази које су издали и надлежни државни органи, тако да оваква пресуда за нас није изненађење. Тужени, Република Србија и Град Нови Сад, имају право да уложе ревизију, као ванредни правни лек, али су сви докази које је изнело Соколско друштво такви да очекујемо да Врховни касациони суд у Београду ту ревизију одбије. Ова зграда и двориште имају велики историјски, спортски и културни значај за све грађане Новог Сада. Након успеха у овом судском поступку искључена је свака могућност промене њихове намене. Очекујемо да ће ускоро бити одржан састанак са градским челницима како би се постигао договор о наставку сарадње који би пре свега био у интересу грађана Новог Сада због којих је Соколски дом и направљен 1936. године.“

Соколско друштво је имало велики утицај на генерације које су у њему одрастале, а друштвено-културне и спортске манифестације заузимале су и заузимају значајну улогу у животу Новог Сада.

Г. М.

Историјат Друштва

Соколско друштво „Војводина“ основано је 21. новембра 1905. године. Друштво је своје активности у то време реализовало у уступљеним просторијама Матице српске. Најуспешнији период у историји Соколског друштва је био од 1924. - 1936. године. Соколско друштво се заједно са Луткарским позориштем 1936. године уселило у сопствени Дом који је изграђен на парцели које је добило Даровним уговором од Града Новог Сада. Дом је изграђен сопственим средствима Друштва, прилозима великог броја дародаваца, грађана и средствима од кредита који су одобрени Соколском друштву. У то време је Дом био најмодернији и највећи објекат за такве намене у нашој  земљи. Почетком  Другог светског рата 1941. године окупационе власти су забраниле све активности Соколског друштва, и преузеле зграду Соколског дома. 

Након завршетка Другог светског рата почело је успостављање спортског живота народа, а пре свега деце и омладине. Соколско друштво је трансформисано у Прво гимнастичко друштво које је функционисало до 1952. године, када су донете одлуке да се постојећа Гимнастичка друштва преименују у Друштва за телесно васпитање „Партизан“.      

Крајем осамдесетих година прошлог века размишљало се о враћању старог имена - Соколско друштво. Реализација ове идеје морала је да сачека повољније време. Почетком деведесетих година прошлог века напокон су се стекле околности за њено остварење. На изборној Скупштини, одржаној 10. марта 1992. године, враћен  је  предратни назив Соколско друштво „Војводина“ Нови Сад.  На тај начин је Соколско друштво постало прво друштво у земљи које је вратило свој првобитни назив, настављајући да негује традицију соколства и гимнастике у Новом Саду. Међутим, 2010. године мењају се околности и Соколско друштво постаје закупац сопственог простора.

Пише:
Пошаљите коментар