Predstavljena fotomonografija novosadskog Sokolskog društva
Svetlost dana ugledalo je važno delo koje će sačuvati od zaborava ne samo rad jednog sportskog kolektiva, nego i život Novosađana u prošlom veku.
Naime, Sokolsko društvo Vojvodina je, posle Monografije „110 godina novosadskog Sokolskog društva i 164 godine gimnastike u Novom Sadu“, objavljene 1915. godine, izdalo i fotomonografiju u saradnji sa Muzejom Vojvodine i Sokolskim kulturnim centrom “Sokolski dom”. Autor ovog vrednog dela je Miroslav Kovačev, nekadašnji vežbač, a sada predsednik Sokolskog društva Vojvodina. Koautori fotomonografije su Kosta Ljubojević, Milan Ljubojević i naš kolega, Dnevnikov fotograf, Filip Bakić. Između ostalih, u fotomonografiji nalaze se i fotografije iz arhive “Dnevnika”.
Kako je Miroslav Kovačev istakao, fotomonografija je nastala kao potreba tokom digitalizacije arhive da se dokumentacija sačuva od zaborava.
- Fotomonografija predstavlja značajan korak informisanosti, kako članova Sokolskog društva Vojvodina, tako i svih građana Novog Sada. Prvobitno smo krenuli sa skeniranjem celokupne dokimentacije. Prilikom digitalizacije arhive smo pronašli stare fotografije. Tako smo došli na ideju da bismo mogli da objavimo fotomonografiju s obzirom na to da smo u periodu od sedam godina skupili oko 25.000 fotografija. Zatim smo imali veoma težak zadatak da od tog broja izaberemo 1.500 fotografija koje su se našle u ovom izdanju. Uspeli smo da ovom fotomonografijom, kroz devet poglavlja na 444 strane, obuhvatimo 90 godina rada Društva, od nastanka 1905. pa do 1995. godine. Ponosni smo posebno na poglavlje o Sokolskom domu, gde su ekskluzivno objavljene prve fotografije Đorđa Tabakovića sa originalnim nacrtima kako je trebalo da izgleda objekat i kako on danas izgleda. Svaki zainteresovani građanin može da dođe u Sokolsko društvo Vojvodina i da dobije primerak fotomonografije sve do isteka zaliha. U planu je izrada i drugog izdanja, koje bi trebalo da izradimo kada bude proslava 120 godina postojanja Društva – rekao je Kovačev na promociji, posebno se zahvalivši na pomoći Gradskoj Upravi za privredu i Pokrajinskom sekretarijatu za visoko obrazovanje i tehnološki razvoj.
Jedan od koautora fotomonografije naš kolega Filip Bakić, koji već godinama fotografiše nadmetanja i takmičare Sokolskog društva Vojvodina, istakao je da je bilo veoma teško sakupiti sve negative.
- Od Miroslava sam saznao da želi da objavi fotomonografiju i ponudio sam pomoć. On je sa zadovoljstvom prihvatio. Znao sam neke ljude koji su bili članovi Sokolskog društva Vojvodina tokom godina. Između ostalih je to i majka mog dobrog druga. Inače, njen svekar je bio jedan od osnivača Sokolskog društva. Tako sam došao do izvornih fotografija, a posle sam pretražujući negative prepoznavao gimnastičke slike ili slike sokola. Na kraju smo među hiljadama fotografija izabrali ovih 1.500 za fotomonografiju – kaže Filip.
Pošto ima dugogodišnji staž kao fotograf, imao je priliku da radi i sa filmovima, a sada i sa digitalnim aparatima.
- Fotografija se menja kroz vreme, to se može videti i u ovoj fotomonografiji, a ja sam jedan od fotografa koji je fotografisao i na crno-belim negativima, razvijao sam ih i pravio fotografije, a sada radim i sa digitalnom fotografijom. Velika je razlika, jer je sada mnogo jednostavnije, ali se mnogo manje dobije u kvalitetu nego što je to ranije bilo. Ova fotomonografija čuva rad Društva od zaborava i meni je veoma drago što je Miroslav došao na ovakvu ideju, jer ovo je pravo blago – zaključio je Bakić.
Recenzent fotomonografije je koautor pisane monografije prof. Dr Branka Protić Gava, sa Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja u Novom Sadu.
- Članovi Sokolskog društva Vojvodina uložili su višedecenijski trud i rad na prikupljanju dokumentacije i fotografija i zahvaljujući tome ova fotomonografija je sada dostupna javnosti. Fotografija i njena čudesna moć zaustavljanja vremena uvek bude prelepa osećanja i čuvaju od zaborava. Zahvaljujući fotografiji možemo da sagledamo celokupna dešavanja koja oslikavaju život Sokolskog društva– kazala je profesorica Protić Gava.
G. Malenović