Предложени кандидати за Октобарску награду и Новембарску повељу
Комисија за обележавање празника и доделу признања Града на данашњој седници разматрала је пристигле иницијативе за доделу Октобарске награде и Новембарске повеље Новог Сада за 2022. годину и утврдила да су све поднете иницијтиве стигле благовремено.
За кандидате за доделу Октобарске награде Комисији је пристигло девет предлога, а међу предложеним кандидатима су оснивач новосадског клуба за планински бициклизам „Фанатик“ Иван Давосир (posthumno), глумица Српског народног позоришта Гордана Ђурђевић Димић, директорка Музичке школе „Исидор Бајић“ мр Радмила Ракин Мартиновић, Драгомир Љубинац, Тибор Лато, проф. др Слободан Б. Марковић, мајор др Драган Милосављевић, Музеј Војводине и Каћке новине.
За кандидате за доделу Новембарске повеље Комисији је пристигло 10 предлога, а међу предложеним кандидатима су Пољопривредна школа са домом ученика у Футогу, проф. др Слободан Б. Марковић, Каћке новине, лист „Дневник“, Антифашистички фронт 23. октобар, директорка Гимназије „Исидора Секулић“ мр Ружица Вукобратовић, проф. др Сава Дамјанов, Вујадин Станков, Хокеј клуб „Војводина“ и председник Управног одбора ИПА РЕГИЈЕ у Новом Саду Милорад З. Петковић.
Како је одлучено на седници Комисије за обележавање празника и доделу признања, глумица Српског народног позоришта Гордана Ђурђевић Димић, хуманиста Драгомир Љубинац и Музеј Војводине предложени су за кандидате за Октобарску награду за ову годину, док су књижевник и проф. др Сава Дамјанов, службеник у пензији Вујадин Станков, Пољопривредна школа са домом ученика Футог и Хокеј клуб „Војводина“ предложени кандидати за Новембарску повељу за 2022. годину.
Глумицу СНП-а Гордану Ђурђевић Димић за Октобарску награду предложило је Удружење "Медија портал", а у иницијативи је, између осталог, наведено да је еминентна и призната уметница остварила и гради до данас у Новом Саду најбољи пример успешне жене која поносно представља свој град и своју професију, те да је њен рад допринео развоју новосадске и војвођанске културне сцене.
Хуманисту Драгомира Љубинца за високо градско признање предложили су Црвени крст Војводине, Црвени крст Новог Сада, МЗ „Видовданско насеље“, Савез крајишких удуржења Нови Сад и Удружење „Српски крајеви“. У иницијативи је наведено да је хуманитарни рад животно опредељење Драгомира Љубинца, да је све своје слободно време користио за пружање помоћи онима којима је она била најпотребнија, а да је своје хуманитарно деловање истакао и у акцијама за помоћ деци. Свој хуманитарни рад, како је наведено, остварује још од 1992. године.
Музеј Војводине за Октобарску награду предложио је Историјски архив Града Новог Сада. Како је наведено у иницијативи, од свог оснивања, ова установа је дала огроман допринос на промоцији и заштити културних добара, а реализовањем бројних програма, запослени у Музеју Војводине дали су немерљив допринос на афирмацији и промовисању локалне историје.
Проф. др Саву Дамјанова за Новембарску повељу су предложили Градска библиотека у Новом Саду, Библиотека Матице српске и Културни центар Војводине „Милош Црњански“. У иницијативи је, између осталог, наведено да је укупан стваралачки и радни опус проф. др Саве Дамјанова као писца, књижевног историчара, јавног делатника и професора емеритуса Универзитета у Новом Саду везан за Нови Сад, те да је у професионалној каријери препознатиљ и по томе што је истраживао и бавио се недовољно проученим и примећеним писцима и појавама у српској књижевности, посебно оним које представљају додире српске културе с европским токовима тих времена.
Вујадина Станкова за високо градско признање предложила је Градска управа за опште послове, а у иницијативи је наведено да је Станков 40 година рада и службеног ангажовања у свакодневном непосредном контакту и раду са грађанима Новог Сада, сваком помогао да оствари своја права, чиме се изузетно истакао у својој професији, истовремено примењујући принципе „Добре управе“ ради ефикаснијег остваривања права грађана.
Пољопривредну школу са домом ученика у Футогу за Новембарску повељу предложила је Градска управа за образовање, а у иницијативи је, између осталог, наведено да је Пољопривредна школа заслужила признање из разлога постигнутих изузетних резултата у области просвете и достигнућа у васпитно-образовном раду, а поводом јубилеја који се обележава ове године, 75 година од оснивања школе.
Хокеј клуб „Војводину“ за високо градско признање предложио је Савез хокеја на леду Србије и то за свој дугогодишњи рад и залагање на очувању духа колективизма и спортског надметања, а у сезони 2021/2022 када је ХК „Војводина“ освојила титулу шампиона Србије у сениорској конкуренцији и поводом 65 година постојања клуба.
Чланови Комисије предложили су да новчани део награде износи 130.000 динара.
Комисија је предлоге за највиша градска признања упутила Скуштини Града Новог Сада, а коначну реч даће одборници и одборнице на свечаној седници Скупштине града.
Н. Х.