Потрошачко ћоше: Црвена рога скупља него обично
НОВИ САД: Црвена паприка за печење, позната и као „рога”, обогатила је пијачне тезге већ током августа, те се и ове године чини да је има у издашним количинама, које су спремне да се нађу на плеху, али и као главни састојак ајвара.
Ипак, принос је, по речима трговаца, знатно слабији, па су и цене више. Паприка се купује, али, како кажу, потрошачима није свеједно због чињенице да је чак трећину скупља него иначе у ово доба године.
Цена килограма паприке за печење на пијацама је обично од 100 до 120 динара, а на појединим тезгама нађе се и „акција”, па их има и за 80 до 85. Купци који традиционално посећују Кванташку пијацу, килограм паприке приуштили су себи за 80 динара, а неки чак и за мање. Поједини трговци вољни су да олакшају посао потрошачима, па се негде могу наћи и тегле готовог домаћег ајвара по 300 динара или две за 500.
Паприке бабуре такође су незаобилазне намирнице за зимницу, те се на пијачним тезгама и оне продају по цени од 110 до 130 динара килограм.
И у већим супермаркетима, кад је реч о цени паприке за печење, ситуација је слична – килограм „роге” се креће од 90 до 120 динара, а килограм бабура 90 до 130.
Тегле готовог ајвара, у зависности од количине, произвођача и продајног објекта, коштају од 130 до чак 600 динара.
У избор специјалитета од паприке сродних ајвару, свакако се убрајају љутеница и пинђур, за које је главна намирница плави patliyan. Килограм плавог patliyana на пијацама се може купити по 150 до 250 динара, а у супермаркетима од 60 до 80.
Милић Јовановић, пезионер:
Не правим ајвар ове године, обично купујем у продавницама по три-четири тегле и то нам је довољно, пошто смо жена и ја сами кући, деца нису ту.
По мом мишљењу, најважнија намирница за квалитетан ајвар је добра паприка, затим мало парадајза и уља. Јефтинији је куповни ајвар, али домаће је увек квалитетније.
Радица Цветић, пензионерка:
Већ сам направила ајвар за ову годину и веома сам задовољна квалитетом и ценом паприка.
Најважнија ствар за добар ајвар је квалитетна сорта паприке, треба водити рачуна о томе да не буду оне воденасте, тзв. слоново уво. Направила сам око осам килограма ајвара, а правићу га и следеће године.
Војислав Максић, пензионер:
Прављење ајвара је традиција у мојој породици, ове године су га правиле моја супруга и ћерка.
У набавку намирница обично долазим на пијацу, али и код куће гајим своје поврће, између осталог и паприке. Најважније намирнице су паприке, парадајз, а могу се додати и зачини по сопственом укусу, нпр. бели лук, першун, чак и мирођија.
Јасна Дамјановски, домаћица:
Ове године не правим ајвар пошто чланови породице нису љубитељи, те га чак не купујем ни у продавницама.
Ове године сам узела 25 килограма паприка екстраквалитета, да бих направила зимницу, уместо ајвара. Купујем их на Кванташу код једног пријатеља по 80 динара килограм.
С. К-о.
Укус поменутих посластица у тегли по избору њихових љубитеља може бити и пикантнији, за шта увек ваља додати љуте папричице, чија је цена од 12 до 15 динара комад на Кванташкој пијаци, од 20 до 35 динара на осталим, а у супермаркетима од 10 до 15 динара.
Бели лук је намирница заједничка свим побројаним специјалитетима. Килограм белог лука на Кванташкој пијаци кошта од 230 до 240 динара, у већини супермаркета његова цена је 400, а на осталим пијацама комад кошта од 20 до 50 динара.
Б. Павковић