broken clouds
-1°C
25.11.2024.
Нови Сад
eur
116.9977
usd
111.7457
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПОПУЛАРНИ СМЕР НА ФТН-У: И ђаци из медицинске и уметничке желе у ИТ

07.09.2020. 12:08 12:14
Пише:
Фото: Приватна архива

Једна од четири катедре на Департману за индустријско инжењерство и mеnaymеnt на Факултету техничких наука (ФТН) је Катедра за информационо-комуникационе системе, која је одговорна за студијски програм академских студија Инжењерство информационих система, већ годинама најпривлачнији за много већи број студената него што тај студијски програм може да прими.

Проф. др Соња Ристић за „Дневник” потврђује да је број матураната који бирају тај студијски програм као прву жељу већи од 80, за колико је програм акредитован за упис на прву годину студија, док је број оних који га одаберу и као другу или трећу годину око 300. При томе, број студената на буџету је 30, док се 50 студентата уписује као самофинансирајући.

Проф. Ристић открива да је студијски програм Инжењерство информационих система најмлађи студијски на Департману. Акредитован је 2014. године, када је уписана прва генерација студената, а први дипломирани инжењери информационих технологија промовисани су четири године касније, 2018. По њеним речима, тај студијски програм је настао „из потребе за продубљивањем изучавања проблема из домена информационог mеnaymеnta и примене информационо-управљачких и комуникационих система у производњи и пословању”.

– На тржишту рада постоји велика потражња за стручњацима у области информационих технологија, али је уочљива велика разноликост, како у апликативним доменима, тако и у врстама специјализованих знања из те области које послодавци траже – истиче проф. Соња Ристић. – На основу тога може се закључити да тржиште рада заправо има велике потребе за ИТ стручњацима који имају широко образовање у области ИТ, уз јасно изражену способност да опште знање брзо и квалитетно специјализују, како за конкретне методе, технике и алате, тако и за дати апликативни домен.

Имајући то у виду, професорка напомиње да је тај студијски програм конципиран као интердисциплинаран, тако да се, осим изучавања области из домена информационих технологија и метода и техника пројектовања и развоја информационих система, на њему изучавају и области попут системског инжењерства, организационих система и организационог понашања, анализе и моделовања процеса пословања, истраживања података, основа економије, система mеnaymеnta квалитетом и управљања пројектима и иновацијама. Она наводи да највећи број студената долази из гимназија свих усмерења, средњих техничких школа и средњих економских школа.

– Интересантно је да имамо не тако мали број студената који долазе и из средњих школа других профила – медицинске или уметничке, на пример, и који су се показали, не само као успешни студенти већ су веома успешни и у предузећима у којима су запослени – наглашава проф. Ристић. – Та разноликост уписаних студената веома је значајна за образовни процес. Право је уживање на настави слушати њихове дискусије и предлоге решења неких проблема. Активностима на групним пројектима мотивишемо их да упознају једни друге, да разумеју да за инжењера не постоји непотребно знање и да поштујући туђ рад и време. Само сви заједно могу направити резултат.

Након завршених основних студија, студенти стичу академски назив дипломираног инжењера информационих технологија, а након завршених мастер студија стиче се звање мастер инжењера информационих технологија.

Спремни да изађу на црту

Проф. др Соња Ристић истиче да су студенти са студијског програма Инжењерство информационих система свесни важности сарадње академске заједнице и привреде, па већ три године организују конференцију „We Аре The Футуре Оф ИТ”, као прву ИТ студентску конференцију. Она наводи да ту конференцију организују с циљем да се студенти окупе на истом месту с представницима компанија.

– Студенти окупљени око поменуте конференције су иновативни и одговорни и реагују на догађаје у друштву – наглашава наша саговорница. – Као један мали резултат тих напора навела бих апликацију „Egg Смасх”, коју су наши студенти развили у време ванредног стања, као један скромни покушај да „спасу Ускрс”. Осим тога, спремни су да изађу на црту и студентима с других студијских програма, па их често можемо видети на разним такмичењима из ИТ области. Овде бих издвојила њихов овогодишњи  успех – освајање другог места на четвртом такмичењу „Девогаме”, одржаном у Паризу.

К. Ивковић Ивандекић

 

Пројекат „Нови Сад – ИТ центар, од образовања до запослења” суфинансирао је Град Нови Сад, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.

Пише:
Пошаљите коментар