Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

POPULARNI SMER NA FTN-U: I đaci iz medicinske i umetničke žele u IT

07.09.2020. 12:08 12:14
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Jedna od četiri katedre na Departmanu za industrijsko inženjerstvo i menayment na Fakultetu tehničkih nauka (FTN) je Katedra za informaciono-komunikacione sisteme, koja je odgovorna za studijski program akademskih studija Inženjerstvo informacionih sistema, već godinama najprivlačniji za mnogo veći broj studenata nego što taj studijski program može da primi.

Prof. dr Sonja Ristić za „Dnevnik” potvrđuje da je broj maturanata koji biraju taj studijski program kao prvu želju veći od 80, za koliko je program akreditovan za upis na prvu godinu studija, dok je broj onih koji ga odaberu i kao drugu ili treću godinu oko 300. Pri tome, broj studenata na budžetu je 30, dok se 50 studentata upisuje kao samofinansirajući.

Prof. Ristić otkriva da je studijski program Inženjerstvo informacionih sistema najmlađi studijski na Departmanu. Akreditovan je 2014. godine, kada je upisana prva generacija studenata, a prvi diplomirani inženjeri informacionih tehnologija promovisani su četiri godine kasnije, 2018. Po njenim rečima, taj studijski program je nastao „iz potrebe za produbljivanjem izučavanja problema iz domena informacionog menaymenta i primene informaciono-upravljačkih i komunikacionih sistema u proizvodnji i poslovanju”.

– Na tržištu rada postoji velika potražnja za stručnjacima u oblasti informacionih tehnologija, ali je uočljiva velika raznolikost, kako u aplikativnim domenima, tako i u vrstama specijalizovanih znanja iz te oblasti koje poslodavci traže – ističe prof. Sonja Ristić. – Na osnovu toga može se zaključiti da tržište rada zapravo ima velike potrebe za IT stručnjacima koji imaju široko obrazovanje u oblasti IT, uz jasno izraženu sposobnost da opšte znanje brzo i kvalitetno specijalizuju, kako za konkretne metode, tehnike i alate, tako i za dati aplikativni domen.

Imajući to u vidu, profesorka napominje da je taj studijski program koncipiran kao interdisciplinaran, tako da se, osim izučavanja oblasti iz domena informacionih tehnologija i metoda i tehnika projektovanja i razvoja informacionih sistema, na njemu izučavaju i oblasti poput sistemskog inženjerstva, organizacionih sistema i organizacionog ponašanja, analize i modelovanja procesa poslovanja, istraživanja podataka, osnova ekonomije, sistema menaymenta kvalitetom i upravljanja projektima i inovacijama. Ona navodi da najveći broj studenata dolazi iz gimnazija svih usmerenja, srednjih tehničkih škola i srednjih ekonomskih škola.

– Interesantno je da imamo ne tako mali broj studenata koji dolaze i iz srednjih škola drugih profila – medicinske ili umetničke, na primer, i koji su se pokazali, ne samo kao uspešni studenti već su veoma uspešni i u preduzećima u kojima su zaposleni – naglašava prof. Ristić. – Ta raznolikost upisanih studenata veoma je značajna za obrazovni proces. Pravo je uživanje na nastavi slušati njihove diskusije i predloge rešenja nekih problema. Aktivnostima na grupnim projektima motivišemo ih da upoznaju jedni druge, da razumeju da za inženjera ne postoji nepotrebno znanje i da poštujući tuđ rad i vreme. Samo svi zajedno mogu napraviti rezultat.

Nakon završenih osnovnih studija, studenti stiču akademski naziv diplomiranog inženjera informacionih tehnologija, a nakon završenih master studija stiče se zvanje master inženjera informacionih tehnologija.

Spremni da izađu na crtu

Prof. dr Sonja Ristić ističe da su studenti sa studijskog programa Inženjerstvo informacionih sistema svesni važnosti saradnje akademske zajednice i privrede, pa već tri godine organizuju konferenciju „We Are The Future Of IT”, kao prvu IT studentsku konferenciju. Ona navodi da tu konferenciju organizuju s ciljem da se studenti okupe na istom mestu s predstavnicima kompanija.

– Studenti okupljeni oko pomenute konferencije su inovativni i odgovorni i reaguju na događaje u društvu – naglašava naša sagovornica. – Kao jedan mali rezultat tih napora navela bih aplikaciju „Egg Smash”, koju su naši studenti razvili u vreme vanrednog stanja, kao jedan skromni pokušaj da „spasu Uskrs”. Osim toga, spremni su da izađu na crtu i studentima s drugih studijskih programa, pa ih često možemo videti na raznim takmičenjima iz IT oblasti. Ovde bih izdvojila njihov ovogodišnji  uspeh – osvajanje drugog mesta na četvrtom takmičenju „Devogame”, održanom u Parizu.

K. Ivković Ivandekić

 

Projekat „Novi Sad – IT centar, od obrazovanja do zaposlenja” sufinansirao je Grad Novi Sad, a stavovi izneti u podržanom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio novac.

Piše:
Pošaljite komentar