План Старог Мајура у Петроварадину на увиду до 27. јула
Концептуалним оквиром плана детаљне регулације Старог Мајура, који је на раном јавном увиду до 27. јула, обухваћен је простор површине 34 хектара ограничен бедемом Петроварадинске тврђаве, Прерадовићевом улицом и Улицом Виктора Новака, као и западном регулацијом Рељковићеве.
Претежна намена тог подручја је мешовито породично и вишепородично становање, које заузима 15,78 одсто укупне површине, док је за спорт и рекреацију намењено 8,82, односно 4,03 одсто породичном становању. Урбанисти наводе да се концепт просторног уређења тог кварта ослања на услове и смернице градског Завода за заштиту споменика културе, а израда плана би, како се очекује, требало да уреди развој и градњу подручја, који је у поступку проглашења просторне културно-историјске целине.
Стари Мајур је у тексту плана описан као релативно запуштен, а као разлоге за то урбанисти наводе ограничене услове за изградњу и мали обим улагања у комуналну инфраструктуру, али и изостанак реализације предвиђених предшколских установа, те уређења јавних и зелених површина. Осим тога, последње две године у том делу Петроварадина поједини објекти изграђени су на такав начин да њихов изглед и структура нарушавају просторне и историјске вредности целине.
У очувању намене мешовитог становања Градски урбанисти виде потенцијале простора, уз специфичан културни и туристички развој Старог Мајура, као заштићене просторне културно-историјске целине. Задржавање ниске густине становања и градње предуслов је за очување наслеђене историјски и архитектонски вредне струкуре, доминантно приземних објеката. Истовремено, Стари Мајур би требало да остане једна од ретких зона Новог Сада намењених породичном становању с предностима добре опремљености простора свим мрежама комуналне инфраструктуре.
Породично становање предвиђено је у зонама уз западни и источни обод границе плана, односно уз Рељковићеву и Прерадовићеву улицу (постојећи објекти на бројевима 8-30), док ће вишепородично бити у делу Прерадовићеве улице, од Шеноине до Улице Виктора Новака. Општеградски центар, у функцији трговине и пословања, али и становања, планиран је у зони између дела Прерадовићеве и у Улици патријарха Рајачића. Пословање је планирано и у зонама становања у Улици Павла Јуришића Штурма. Осим тога, као пратеће намене урбанисти наводе и предшколске установе, основну школу, јавну службу (Месна заједница Петроварадин), спорт и рекреација. Како се може приметити, мања парковска површина имаће приступ из Улице Чајковског.
У условима Завода за заштиту споменика културе дефинисани су начини чувања, коришћења и мере заштите простора Старог Мајура којима се, између осталог, дефинише обавеза очување затечене урбане матрице и свих карактеристичних урбанистичких, амбијенталних и функционалних елемената и намене простора. Ту су дефинисани и услови очувања свих елемената објеката од споменичких вредности, али и начин реконструкције и замене објеката новим.
У обухвату плана налазе се два културна добра - споменик културе Кућа са окућницом у Улици патријарха Рајачића 14 и Шпилерова кућа у улици Владимира Гортана 8, док је комплекс Римокатоличке цркве Узвишења светог Крижа у Улици Косте Нађа 21у поступку проглашења за културно добро. Према условима службе заштите, као објекти од посебне споменичке и амбијенталне вредности на списку се налазе зграде и куће у улицама: Арчибалда Рајса 1, 3, 8, 16 и 21, Косте Нађа 2, 3, 7, 9, 12, 18, 22 и 27, Павла Јуришића Штурма бр.: 7, 11, 13, 15, 17, 19, 21, 25, Патријарха Рајачића 8, 20, 24, 25, 27 и заветни крст (на парцели број 2961), Прерадовићева улица 3, 5/5а, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 21, 26 и 30, Рељковићева улица број 20 и Чајковског 1.
Саобраћајну мрежу на подручју Старог Мајура чине улице које су највећим делом формиране још у 18. веку, у оквиру чијих се попречних профила налазе коловози, тротоари и зелене површине с дрворедима. На том простору нема бициклистичких стаза, а јавни превоз одвија се у Прерадовићевој, Рељковићевој, Шеноиној и Улици Дунавске дивизије. Највећи проблем у том делу Петроварадину представља интензивни транзитни саобраћај кроз Рељковићеву улицу, којом саобраћа велики број тешких теретних возила, камиона и шлепера. Као и другим деловима града, где је дошло до промене намене из породичног у вишепородично становање, односно где су на месту кућа изграђене зграде, и у Старом Мајуру је недосатак паркинга све израженији. Примери за то су Прерадовићева, Шеноина и Улица Патријарха Рајачића, где паркирање није решено на парцелама корисника.
Најзначајнију промену када је реч о саобраћајној инфраструктури представља измештање државног пута II А реда 100, северно и североисточно од међународне железничке пруге Београд-Нови Сад-Суботица, који ,уједно, представља и обилазницу око Петроварадина, а реализацијом тог пројекта биће измештен теретни и транзитни саобраћај из Рељковиће улице.
Након изградње обилазнице око Петроварадина, урбанисти предлажу повезивање Улице патријарха Рајачића (у северном делу) са Рељковићевом, док су у Прерадовићевој планиране бициклистичке стазе.
Даљом разрадом документа, односно нацртом плана, биће дефинисано и ново саобраћајно решење раскрснице улица Дунавске дивизије и Прерадовићеве, у складу са променом функције моста на стубовима порушеног моста Фрање Јосифа. Уместо моторног саобраћаја, предвиђено је да се туда крећу пешаци и бициклисти. Осим тога, биће преиспитане трасе планираних улица, ширине појаса регулације и садржаја унутар њих.
По Генералном плану, обухваћено подручје налази се у зони надзора (ограничења) или зони другог степена урбанистичке заштите. Како је наведено, циљ формирања те зоне је очување матрице и ограничење висине објеката. То подразумева очување карактеристичне уличне регулације и по могућности наслеђене парцелације, задржавање начина изградње на парцели и преовлађујуће висине до једног спрата с поткровљем (П+1+Пк), изузетно два спрата (П+2+Пк). Такође, планирано је и очување преовлађујућих и за ту целину карактеристичних кровова и архитектонских детаља, али и задржавање и примену аутохтоних материјала у изградњи, адаптацији и реконструкцији објеката.
Како би се очувао карактер целине, урбанисти наводе да би требало сачувати и уредити улична проширења, која имају потенцијал малих паркова. И зеленило на јавним површинама, у оквиру регулација улица, биће сачувано, и на тим месима неће бити дозвољена градња, нити постављање надстрешница, тенди и слично. Урбанисти наводе да би, са Петроварадинском тврђавом, као централном градском парковском површином, као и с приобаљем Дунава, требало повезати линијско зеленило, односно све категорије зелених површина. Како је у тексту плана објашњено, низ јаблана у заштитном појасу пруге биће реконструисан, како би тај потес био у функцији. Постојеће дрвореде требало би сачувати и заштитити, као и допунити, а надлежни наводе и да је потребно сачувати и подржати стил атријумског уређења дворишта старих породичних кућа.
Ј. Вукашиновић