План центра Руменке: Урбанисти предлажу нову школу, вртић, спортски комплекс и трг
Након што је Скупштина Града усвојила План детаљне регулације Руменке, који, између осталог, предвиђа и измештање садашњег центра, на јавни увид је стављен Нацрт нове централне зоне.
Тим планским документом обухваћена је површина од 8,47 хектара, јужно од Улице ослобођења, на којој урбанисти предлажу нову основну школу, предшколску установу, спортски центар, спортски парк, пословање и породично становање, али и нови сквер, односно трг-променаду.
С обзиром на просторна ограничења садашњег центра, у јужном делу грађевинског подручја, око укрштања Улице Милоша Црњанског и Бачке биће формиран нови. Како је у тексту плана наведено, та нова централна зона требало би да преузме улогу места окупљања и најзначајнијих дешавања становника Руменке, те да обједини различите садржаје из области културе, спорта, образовања, али и неопходне пословне садржаје.
Већина простора представља неизграђено и неуређено грађевинско земљиште, које се тренутно користи за одлагање земље, те захтева насипање на безбедну коту. Само је крајњи, северни део, уређен и приведен намени, и ту су и два терена Фудбалског клуба „Јединство” и објекат у његовој функцији.
Предшколска установа за око 180 малишана предвиђена је на површини од 0,67 хектара, а планирана је зграда са спратом и поткровљем. Тај објекат може бити јединствен или павиљонског типа, удаљен најмање десет метара од регулационе линије саобраћајница и планираног трга-променаде. На слободном простору комплекса предвиђене су уређене зелене површине, терени, с одговарајућим мобилијаром.
Нова основна школа планирана је на простору површине 0,77 хектара и моћи ће да прими око 290 ученика. Та зграда ће имати спрат више од вртића (П+2+Пк), а, попут предшколске установе, и школски комплекс може бити јединствен или павиљонског типа, позициониран на минимално десет метара од регулационе линије саобраћајница и планираног трга-променаде. Улаз је предвиђен из Бачке улице, а на слободном простору, односно у дворишту, биће уређене зелене површине и спортски терени. Око комплекса је предвиђена транспарентна ограда у комбинацији са зеленилом до два метра висине, односно три у делу где ће бити смештени терени. По ободу поседа, према саобраћајницама, налазиће се тампон-зона високог растиња.
Урбанисти предлажу да спортски центар буде организован око садашњег фудбалског игралишта, и то на површини од 2,5 хектара. Садржај објеката мора бити спортског карактера, с пратећим техничким, санитарним и сервисним просторијама, с тим да комплекс може заузимати највише 25 одсто земљишта, док је 35 до 40 одсто намењено за терене, и око 40 одсто ће бити слободне зелене површине. Осим тога, како је у тексту Нацрта плана наведено, учешће отворених терена може се повећати у корист површине под објектима, а дозвољена је спратност је до две етаже (П+2).
Спортски парк планиран је на површини 1,65 хектара и намењен је за активну и пасивну рекреацију деце и одраслих. На том земљишту је дозвољена изградња на највише пет одсто простора, и то приземних објеката пратећих техничких, санитарних и сервисних садржаја, док ће отворени спортски терени заузимати максимално 25 одсто површине, а на остатку земљишта су замишљене слободне зелене површине. Планирана је изградња терена за кошарку и баскет, рукомет / мали фудбал, тенис, одбојку, боћање, стони тенис, теретане на отвореном и др., а биће уређено и дечије игралиште. Простор спортског парка би требало озеленити тако да, зеленило које прожима читав комплекс, одваја игралишта и формира издвојене целине намењене за различите активности.
Планом дефинисани трг-променада дели, али уједно и функционално интегрише комплексе образовних установа, а биће смештен у продужетку Улице Светозара Марковића Тозе. На тај начин биће обезбеђен пролаз ка осталим садржајима на планом обухваћеном подручју. Урбанисти наводе да би сквер својом формом и позицијом требало да истакне амбијент у оквиру блока
пословања. Како је наведено, планирано је одговарајуће партерно уређење у комбинацији са свим елементима зеленила и мобилијара, с тим што ће детаљи бити разрађени кроз даљу пројектно-техничку документацију.
У новој централној зони биће смештени и вишенаменски културни садржаји, попут биоскопа, библиотеке и изложбеног простора. Биоскопска сала требало би да буде капацитета за око 400 гледалаца, а планирана је библиотека минималне површине 200 квадрата, колики ће бити и изложбени простор. Сви објекти ће имати до два спрата и, како је наведено, могу бити сложене геометрије, те садржати више габарита обједињених у јединствену просторну и архитектонску целину.
Када је реч о саобраћајној инфраструктури, планирана улична мрежа у новом центру Руменке ће бити уклопљена у околну, те прилагођена новим садржајима. У улицама Николе Тесле и Милоша Црњанског биће изграђена бициклистичка стаза, а осим тога, предвиђени су нови паркинзи у зони школе, вртића, спортског центра и парка. Тамо где недостају или су у лошем стању, планирани су нови тротоари, а између школе и предшколске установе, као и источно од спортских терена, биће нове пешачке површине.
Нацрт плана новог центра Руменке на јавном увиду је до 27. новембра, и могуће га је погледати сваког радног дана од 9 до 14 часова у ЈП „Урбанизам”, на Булевару цара Лазара 3, као и у просторијама МЗ Руменка у Војвођанској улици 19. Осим тога, документација је у дигиталном облику доступна на сајту „Урбанизма”, као и на званичној интернет страници Скупштине града, односно Града. Док траје увид, заинтересовани би писане примедбе требало да доставе Градској управи за урбанизам и грађевинске послове, Школска улица 3, а јавна седница на којој ће се расправљати о тим примедбама заказана је за 17. децембар у Амфитеатру на Спенсу.
Ј. Вукашиновић