light snow
1°C
20.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Парк природе Бегечка јама постао заштићено подручје од локалног значаја

22.02.2022. 11:44 11:48
Пише:
Фото: В. Фифа/Бегечка јама

Поред насељеног места Бегеч, уз леву обалу Дунава, ушушкан је парк природе Бегечка јама, који је са оправданим разлогом од недавно понео титулу заштићеног подручја од локалног значаја (трећа категорија заштите), захваљујући одлуци Скупштине града која је усвојила тај Предлог.

Циљ је да се очувају мозаичности станишта која су у нестајању, као и животне заједнице и дивље врсте везане за таква станишта. Један од разлога боље заштите плавног подручја, који чини део међународног еколошког коридора је и обезбеђивање услова за даљи стабилан развој природних вредности, уз одрживо коришћење природних ресурса и богатстава.

Зато су се одлуком утврдиле мере заштите, начин обављања привредних делатности и коришћење природног богатства, стационираног у јужној Бачкој. Одређени су управљач, начин управљања и извор финансирања. Ревизијом је повећана површина Парка природе Бегечка јама са 379,4 хектара на 489,5, а одређена је и заштитна зона од 387,75. На Јами се утврђују режими заштите другог степена на 26.6 одсто подручја и трећег степена који обухвата 73.4 одсто простора. На површинама на којима је активан други степен заштите, обезбеђује се очување функционалности подручја одржавањем проточности канала Бегеј. Тамо где је заштита на трећем нивоу, обезбеђује се редовно одржавање насипа и устава, укључујући кошење и пашарење, а у складу са функцијом еколошког коридора и поштовањем прописа из водопривреде. Простор треће категорије обухвата плантаже еуроамеричких топола на подручју парка природе, одбрамбени насип, викенд насеље Бегечка јама, као и појас шумског покривача у небрањеном делу насипа, у ширини од 50 метара од његове ножице.


Забране у заштитној зони

У заштитној зони Бегечке јаме, одлуком је забрањено подизање индустријских објеката, прерађивачких погона, туристичких и других садржаја, као и извођења радова који нарушавају еколошки или визуелни интегритет подручја, уколико су потенцијални извори повишеног нивоа буке, вибрације или узнемиравања живог света осветљењем. Забрањени су радови који негативно утичу на водни режим заштићеног подручја или на квалитет воде влажних станишта, формирање грађевинског земљишта ван грађевинског подручја насеља, супротно циљевима заштите и одрживог коришћења природних вредности, као и изградња саобраћајница вишег реда. Привремено и трајно одлагање свих врста отпадних материја и транспорт опасног отпада су, такође, забрањени, а ограничава се планирање садржаја који су потенцијални извори повишеног нивоа буке, вибрација или узнемиравања живог света.


На подручју Парка природе Бегечка јама, а одлуком Скупштине града, забрањене су разне активности попут пошумљавања влажних ливада, бара, пашњака и других површина необраслих шумом. Забрањује се храњење риба, привредни риболов, узнемиравање животиња, уношење инвазивних врста... У активности које се не смеју спроводити убрајају се и непланска сеча и оштећивање шумског дрвећа, замена групација аутохтоних дрвећа, повећање површина под клонским тополама и другим страним врстама, као и друге активности. Неке активности су ограничене, попут пошумљавања шумских чистина, на простору око викенд насеља, туристичких и угоститељских објеката, затим промена намене површина за потребе ревитализације природних станишта и унапређења стања језера, као и преграђивање водених миграторних праваца.

Ограничено је сакупљање и коришћење строго заштићених врста, осим у научно-истраживачке сврхе, а у складу са законом. Уношење страних врста и сађење алохтоних, али и клонова толола на удаљеност већу од 20 метара од руба шумских чистина (мртваја, депресија, бара, влажних ливада), као и 30 метара од обале Дунава, такође су ограничена. На површинама на којима је други степен заштите забрањено је коришћење чамаца на моторни погон, осим чамаца чуварске службе и кретање возила у периоду репродукције птица, осим за потребе теренских активности газдовања шумама. Од активности које се ограничавају, наводе кретање посетилаца и возила ван предвиђених стаза и путева, употреба хемијских средстава, а број чамаца ограничава се на 120, а на толико је ограничена и изградња привезишта на плански утврђено место за то. На граници је и проредна и санитарна сеча, коришћење природних богатстава, управљање уставом на каналу Бегеј и трасирање стаза у едукативне сврхе.


Нови управљач ЈВПВоде Војводине

Одлуком је Парк природе добио и новог управљача, ЈВП “Воде Војводине”. Управљач је дужан да чува заштићено подручје и спроводи прописане режиме заштите, унапређује и промовише заштићено подручје и управља водним режимом у складу са прописима. Његова улога је да доноси план управљања и акт о унутрашњем реду и чуварској служби, обележи заштићено подручје, осигура неометано одвијање природних процеса и одрживо коришћење заштићеног подручја. Даје и сагласност за обављање научних истраживања, извођење истражних радова, снимање филмова, постављање привремених објеката у заштићеном подручју, даје друга одобрења у складу са Законом и правилником о унутрашњем реду и чуварској служби.


На површинама на којима је утврђен режим заштите трећег степена, одлуком је забрањено ограђивање простора и вађење песка, осим за потребе ревитализације екосистема и техничког одржавања водног пута, а ограничено је поставњање плутајућих објеката и изградња молова, паркирање возила, мотора и бицикла на назначене паркинг просторе. Ограничено је камповање и постављање пропратног мобилијара на предвиђене и уређене просторе за ту намену.

И. Бакмаз

Пише:
Пошаљите коментар