Отворена веганска кухиња прославила седми рођендан
Кажу да ко спрема храну (певајући), зло не мисли. Шта тек рећи о оном ко је бесплатно дели! Отвореној кухињи на новосадској адреси клуба „ЦК13” треба честитати рођендан. И то седми у низу.
Није јубиларно, али је подвиг, видевши колико људи долази и задовољава своје стомаке и срца. За певање је био задужен бенд „Вода над водама”.
Укусна чорбица од сочива, мало љуткаста, пиринач, ћуфтице од соје и мешана салата, а на крају мафини и торта, mmmm. Ко каже да се не може најести од поврћа, тај клевеће и лаже, или не зна. Зато у Отвореној кухињи и позивају све да пробају, не само да једу, него да кувају за друштво.
На примедбу да је седам година таман време за полазак у школу, Хана Кукучка из Отворене кухиње каже да је њима свака година била нови полазак у школу, јер функционишу као флуидан колектив, стално почињу.
"Многи овде науче да кувају. Неки су захваљујући овом јединственом искуству кувања за друге јер то није кување у породичном амбијенту, сада запослени у ресторанима у граду, Ем-Чију, Ананди... -",предочава Хана Кукучка из Отворене кухиње „ЦК13”.
Према њеним речима, функционишу на обострано задовољство, и оних који кувају и оних који се хране, али у то је требало уложити заиста баш пуно труда.
"Радили смо то на различите начине. Пишући о томе, говорећи пре и у току вечере, дистрибуирајући памфлете, причајући за медије... Сад стварно функционишемо добро, захваљујући простору „ЦК13”, средствима за рад - струја, вода коју не плаћамо из наших прихода, волонтерском ангажману колектива и донацијама посетилаца које се инвестирају у набавку", каже Хана.
Отворена кухиња је веганска зато што поштује принципе ненасиља, екологије, самоорганизовања, солидарности, све оне принципе који једно друштво чине лепшим и здравијим, иако воле да истакну како они нису лекари и нутриционисти. Жеље у Отвореној кухињи су да се покаже како веганска исхрана не подразумева одрицање, и да није потребно издвојити много новца да би се добро јело, са позитивним учинцима у борби против експлоатације људи, животиња и природе.
"Битно нам је да служимо сезонску храну, воће и поврће, што више могуће локалног и органског порекла. Зато сарађујемо са малом комшијском пиљаром, мањим локалним произвођачима. Имамо акције када прикупљамо одбачену храну на пијацама, храну која се не би продала по тржишним ценама, имамо и акције сакупљања око контејнера, али углавном купујемо на новосадским пијацама", каже Хана.
Она додаје да грађани који су чули шта раде, доносили су им џак јабука, шљива, вишак за њихове породичне капацитете.
"Осмишљену сарадњу смо имали са Баштенском иницијативом из Новог Сада, имплементирајући програм који се на жалост није наставио у континуитету. Звао се „Кухиња из наше баште” и био је посвећен једном производу, једног годишњег доба, бундеви, купусу...", прича Хана.
Нису сви који кувају у Отвореној кухињи, поготово они који се са очигледним задовољством хране у њој једном седмично, вегани. Али, у Отвореној кухињи сматрају да је важно да се даје алтернатива могућност, да људи са мало или без новца имају приступ доброј и укусној храни.
Позив за више
Један дан Отворене кухиње у недељи, среда, је можда мало, али сасвим довољан зато што се све заснива на добровољном ангажману, објашњава Хана Кукучка из „ЦК13”. Људи издвоје цео свој дан за набавку, припрему, поставку, чишћење, промоцију... Било би одлично кад би оваква кухиња функционисала сваки дан, али би онда било потребно много више људи који би се смењивали на том задатку, због чега је Отворена кухиња отворена и за иницијативе да се дође са друштвом, кува и дели што више.
Игор Бурић