light rain
13°C
04.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Отворен конкурс за основце „Школски зелени прес 2020”

11.09.2020. 09:47 09:49
Пише:
Фото: pixabay.com

Еколошко удружење грађана “Зелено питање” и часопис “Чувари равнице“, уз подршку Републичког министарства културе и информисања, по шести пут, организују конкурс “Школски зелени прес”, па позивају директоре основних школа, учитељице, учитеље, наставнице и наставнике да се с ученицима учествују у пројекту.

Ђаци се могу пријавити до 30. октобра слањем чланака, фотографија као и основних података: назив и врста рада (појединачни или групни), категорија (први и други, трећи и четврти, пети и шести или седми и осми разред), форма (чланак с фотографијама или фотографије), подаци о аутору или ауторима (име, презиме и разред), подаци о школи (назив, адреса, телефон, имејл), подаци о ментору (име, презиме, телефон, имејл) на имејл адресу [email protected], а пожељно је да уз рад пошаљу и неколико фотографија своје школе. Радови могу битни групни (три члана) или појединачни, што треба навести у пријави.

Организатори појашњавају да име фајла са чланком треба назвати именом рада, да се текстови не шаљу у PDF, већ Word формату и није потребно убацивати фотографије и илустрације. Када је реч о правилима чланак не сме да садржи више од 250 речи, може да садржи илустрације, графиконе и фотографије као илустрацију оног о чему се пише, а извор свих илустрација мора бити наведен. Препоручују да наслов не буде дугачак, а да чланак “одговори” на питања “ко, шта, кад, где, зашто и како”, а тема јасно везана за животну средину (природне лепоте, биљни и животињски свет, загађење, отпад, вода, ваздух, кућни љубимци, едукација, школске активности, рециклажа, акције, и сличне теме које су важне како би се сачувала животна средина и планета), да се обраде позитивни и негативни примери односа према животној средини у школи, на улици, граду, на местима које су деца посетила приликом излета, посете пријатељима или рођацима и да укажу на оно што је добро или лоше по животну средину и да се понуде решења за проблем који се обрађује у чланку. Текст може да буде написан и у облику интервјуа.

Задатак “школских зелених новинара“ биће да привуку пажњу и наведу читаоца да прочита чланак од почетка до краја, да га “воде” кроз текст, да у њему пробуде позитина осећања. Новинару је, након истраживања неке теме материја постала позната, али учесници конкурса треба да имају на уму да се многи читаоци први пут сусрећу с том тематиком, те појмове треба разјаснити, не користити превише стручне речи, научну или техничку терминологију, треба избегавати сувише честу употребу бројева, писати у кратким реченицама, наслов треба да буде кратак, занимљив, смешан или провокативан, а кључна порука и идеја мора бити на почетку чланка.

Аутори најбољих чланка (до 250 речи) и фото-есеја (серија фотографија) у четири старосне категорије (први и други разред, трећи и четврти, пети и шести или седми и осми разред) биће награђени дипломама, књигама и часописима, а најбољи, најзанимљивији, најдуховитији, најкреативнији радови ће се бити објављени на сајту njnjnj.cuvariravnicе.org.rs и у дечијем еколошком часопису “Чувари равнице”.

Циљ пројекта “Школски зелени прес” је да се ученици укључе у препознавање добрих и лоших примера заштите животне средине у школи, околини и граду, а своја запажања поделе кроз чланак и фотографију која се могу истаћи на школској огласној табли, објавити у школском информатору, новинама или сајту. Детаљне информације о пројекту могу се наћи у часопису “Чувари равнице“, на сајту njnjnjnj.cuvariravnicе.org.rs или слањем питања на мејл skolskizеlеniprеš­gmail.com.

Слика говори хиљаду речи

Организатори објашњавају да дугачки описи чине чланак тешко читљивим али свака фотографија га може учинити атрактивнијим и занимљивијим, а осим тога је лакше описати појава уз фотографију. Сходно томе, на конкурс је могуће пријавити и серију фотографија (фото-есеј), које морају да прикажу тему везану за животну средину и морају бити квалитетне.

Учесници који ће конкурисати фотографијом треба да напишу наслов и кратак текст (не дужи од 50 речи) који објашњава фотографију на новинарски начин односно даје одговор на шест питања (ко, шта, када, где, зашто и како). Фотографије морају бити адекватног квалитета (резолуције) за штампање, односно да величина буде један мегабајт или више. Фотографије се морају послати електронски у ЈПГ, ПНГ или ТИФ формату, а идеално је да су са резолуцијом не мањом од 300 тачака.

С. Ковач

Пише:
Пошаљите коментар