Otvoren konkurs za osnovce „Školski zeleni pres 2020”
Ekološko udruženje građana “Zeleno pitanje” i časopis “Čuvari ravnice“, uz podršku Republičkog ministarstva kulture i informisanja, po šesti put, organizuju konkurs “Školski zeleni pres”, pa pozivaju direktore osnovnih škola, učiteljice, učitelje, nastavnice i nastavnike da se s učenicima učestvuju u projektu.
Đaci se mogu prijaviti do 30. oktobra slanjem članaka, fotografija kao i osnovnih podataka: naziv i vrsta rada (pojedinačni ili grupni), kategorija (prvi i drugi, treći i četvrti, peti i šesti ili sedmi i osmi razred), forma (članak s fotografijama ili fotografije), podaci o autoru ili autorima (ime, prezime i razred), podaci o školi (naziv, adresa, telefon, imejl), podaci o mentoru (ime, prezime, telefon, imejl) na imejl adresu [email protected], a poželjno je da uz rad pošalju i nekoliko fotografija svoje škole. Radovi mogu bitni grupni (tri člana) ili pojedinačni, što treba navesti u prijavi.
Organizatori pojašnjavaju da ime fajla sa člankom treba nazvati imenom rada, da se tekstovi ne šalju u PDF, već Word formatu i nije potrebno ubacivati fotografije i ilustracije. Kada je reč o pravilima članak ne sme da sadrži više od 250 reči, može da sadrži ilustracije, grafikone i fotografije kao ilustraciju onog o čemu se piše, a izvor svih ilustracija mora biti naveden. Preporučuju da naslov ne bude dugačak, a da članak “odgovori” na pitanja “ko, šta, kad, gde, zašto i kako”, a tema jasno vezana za životnu sredinu (prirodne lepote, biljni i životinjski svet, zagađenje, otpad, voda, vazduh, kućni ljubimci, edukacija, školske aktivnosti, reciklaža, akcije, i slične teme koje su važne kako bi se sačuvala životna sredina i planeta), da se obrade pozitivni i negativni primeri odnosa prema životnoj sredini u školi, na ulici, gradu, na mestima koje su deca posetila prilikom izleta, posete prijateljima ili rođacima i da ukažu na ono što je dobro ili loše po životnu sredinu i da se ponude rešenja za problem koji se obrađuje u članku. Tekst može da bude napisan i u obliku intervjua.
Zadatak “školskih zelenih novinara“ biće da privuku pažnju i navedu čitaoca da pročita članak od početka do kraja, da ga “vode” kroz tekst, da u njemu probude pozitina osećanja. Novinaru je, nakon istraživanja neke teme materija postala poznata, ali učesnici konkursa treba da imaju na umu da se mnogi čitaoci prvi put susreću s tom tematikom, te pojmove treba razjasniti, ne koristiti previše stručne reči, naučnu ili tehničku terminologiju, treba izbegavati suviše čestu upotrebu brojeva, pisati u kratkim rečenicama, naslov treba da bude kratak, zanimljiv, smešan ili provokativan, a ključna poruka i ideja mora biti na početku članka.
Autori najboljih članka (do 250 reči) i foto-eseja (serija fotografija) u četiri starosne kategorije (prvi i drugi razred, treći i četvrti, peti i šesti ili sedmi i osmi razred) biće nagrađeni diplomama, knjigama i časopisima, a najbolji, najzanimljiviji, najduhovitiji, najkreativniji radovi će se biti objavljeni na sajtu njnjnj.cuvariravnice.org.rs i u dečijem ekološkom časopisu “Čuvari ravnice”.
Cilj projekta “Školski zeleni pres” je da se učenici uključe u prepoznavanje dobrih i loših primera zaštite životne sredine u školi, okolini i gradu, a svoja zapažanja podele kroz članak i fotografiju koja se mogu istaći na školskoj oglasnoj tabli, objaviti u školskom informatoru, novinama ili sajtu. Detaljne informacije o projektu mogu se naći u časopisu “Čuvari ravnice“, na sajtu njnjnjnj.cuvariravnice.org.rs ili slanjem pitanja na mejl skolskizeleniprešgmail.com.
Organizatori objašnjavaju da dugački opisi čine članak teško čitljivim ali svaka fotografija ga može učiniti atraktivnijim i zanimljivijim, a osim toga je lakše opisati pojava uz fotografiju. Shodno tome, na konkurs je moguće prijaviti i seriju fotografija (foto-esej), koje moraju da prikažu temu vezanu za životnu sredinu i moraju biti kvalitetne.
Učesnici koji će konkurisati fotografijom treba da napišu naslov i kratak tekst (ne duži od 50 reči) koji objašnjava fotografiju na novinarski način odnosno daje odgovor na šest pitanja (ko, šta, kada, gde, zašto i kako). Fotografije moraju biti adekvatnog kvaliteta (rezolucije) za štampanje, odnosno da veličina bude jedan megabajt ili više. Fotografije se moraju poslati elektronski u JPG, PNG ili TIF formatu, a idealno je da su sa rezolucijom ne manjom od 300 tačaka.
S. Kovač