Oсвежење на градској музичкој сцени – „Си ит мај веј”
Новосадска музичка сцена одувек је имала чиме да се подичи, а тако је и у години када Нови Сад носи титулу Омладинске престонице Европе.
Млади музичари Михајло Зорић и Душан Ђукић стварају под именом „Си ит мај веј” (Сее ит My Way – види то на мој начин), а ових дана посебно су привукли пажњу суграђана након објављивања спота за најновију песму названу „Дрт”.
Тај акустични емо-панк дуо кроз своје текстове провлачи ситуације с којима се сусреће велики број младих, теме као што су љубав, дрога и генерално пороци, али такође и психички проблеми, попут анксиозности и депресије. Њихова музика се разликује од класичног панка јер је комбинују са емо и поп-панк звуком који је продукт новијег времена, а на нашим просторима још увек није широко прихваћен.
Познанство младих уметника траје још од основне школе, а прве музичке кораке направили су у заједничком саставу „Гет оф My Property“ с још три другара. Садашњи бенд „Си ит мај веј“ настао је почетком 2015. године као резултат небројених дружења, искустава с ранијих свирки и испробавања различитих идеја за нове песме ван познатог калупа. Симболика у имену бенда представља њихове погледе на свет и јасан став и намеру: мотивисање других који осећају љубав према музици и проналажење звука који њима одговара и преко којег се та емоција може најверније показати.
– С обзиром на то да смо безброј пута свирали у акустичној варијанти, одлучили смо да нашим песмама и нешто другачијим приступом разбијемо стереотипе према којима бенд мора бити агресиван и гласан да би се уклопио и уопште свирао с другим бендовима на сцени – истиче Зорић. – Циљ је, уосталом, да тиме мотивишемо друге да се не устручавају у проналажењу сопственог звука, ма у каквом он издању био. Пут ка откривању сопственог звука није им се у великој мери разликовао од других младих музичара. Објашњавају да све зависи од првих узора, док су за њих поп-панк и емо бендови били најупечатљивији узори, што се лако може препознати у њиховом звуку. Међутим, у процесу музичког сазревања и дубљег истраживања жанрова, одлучили су да ни у једном тренутку неће један другог жанровски ограничити. На основу тога се може закључити да су упорност и непрестани рад на себи основна начела по којима „Си ит мај веј“ стиче све већу запаженост. С таквим погледом на музику бенд је брзо примећен, и то је резултирало тиме да, након нешто више од три године постојања, иза себе имају свирке на неким од највећих музичких догађаја у Новом Саду као што су Егзит и „Ту би панк” фестивал.
– Не знам да ли смо икада одбили позив за свирку, пошто сматрамо да управо такав приступ оставља простор ка даљем напретку, а то је да са сваким наредним наступом, као и компоновањем нечега што ће другима, па надамо се и нама, увек бити свеже и непредвидиво. Мислим да је константан рад главни фактор зашто је одазив публике толико позитиван – наглашава Зорић.
Како наводе, осећају последице музичке хиперпродукције, која је, по њиховом мишљењу, успела да улењи људе када је реч о слушању и откривању нове музике. Сведоче да је за младе бендове наступио доста тежак почетни период јер је стигло време када није довољно имати „само добру песму”. Виде иронију у томе што је музика доступнија него икад, а нови бендови остају у сенци због чисте лењости публике. Кажу да је то разлог због којег видео-спот и текст новог сингла причају две различите приче, израживши наду да ће то барем мало раздрмати људе и навести их на дубље размишљање о проблемима око себе.
М. Д. – Д. Ч.