Основци са волонтерима учили пружање прве помоћи
У оквиру програма рада Црвеног крста Новог Сада реализује се пројекат „Обука старије деце основношколског узраста у пружању прве помоћи”.
Волонтери Црвеног крста тим поводом посетили су ОШ „Душан Радовић” да би ђаке шестих, седмих и осмих разреда научили како сутра да правилно реагују и пруже прву помоћ онима којима је у том тренутку она потребна.
– Ученици кроз два дана обуке пролазе теоријски део о основама пружања прве помоћи, коју кроз практичан рад примењују вежбајући једни на другима – рекла је за „Дневник” вршњачка едукаторка за обуку у пружању прве помоћи у Црвеном крсту Новог Сада Ана Пајкић, која је волонтер у организацији последњих седам година. – Упознати су с основама правилне кардио-пулмонарне реанимације, а једна од тема је била и крварење: како се оно дели и како деца то да препознају, те која средства да користе и како да санирају насталу повреду... Научили су да разликују да ли је у питању слабо крварење и како да га превију, или је јако крварење те у који положај особу треба поставити да би се спречио шок.
Како каже, колегиница Тања је цртала на рукама ђака реалистички приказ повреда, стања и обољења, стварајући на реалну слику о томе како те повреде изгледају. Тако им је много лакше да се суоче с њима, те у тешким ситуацијама можда немају велики страх и да знају како да реагују.
– Најзанимљивији део им је кардио-пулмонарна реанимација, односно сам чин оживљавања јер су то доста гледали у серијама и филмовима, а нису никада имали прилике да се уживо сусретну с лутком и начином на који то све функционише – казала је Ана Пајкић. – Ту су њихове реакције биле најпозитивније. У пројекту учествује пет основних школа, односно више од 150 ђака.
Ученица шестог разреда Катарина Жакула каже да су доста тога научили, а да је њој најзанимљивије када између себе вежбају и примењују оно што су научили током теоријског дела часа.
– Научила сам како особу која падне у несвест пребацити у бочни положај, затим како реанимирамо да неког коме не ради срце и без свести је, а учили смо доста и о ранама, какве оне могу бити и које су врсте рана – рекла је Катарина. – Такође смо прошли и превијање повреда.
Реализација напредне обуке је почела у ОШ „Јован Јовановић Змај” у Сремској Каменици и подручној школи у Новим Лединцима. Након ОШ „Душан Радовић”, обука ће се
реализовати и у основним школама „Прва војвођанска бригада” и „Петефи Шандор”.
Пројекат се реализује уз подршку Градске управе за здравство.
Њена партнерка у превијању компресивним завојем Наташа Саламун каже да је њој био најзанимљивији део када су вежбали масажу срца.
– Виђала сам то у филмовима, али никада до сада нисам имала прилику да пробам, иако ми је била велика жеља – искрена је Наташа, додавши да након обуке, када зна основне ствари, осећа много већу сигурност у то да би у некој непожељној ситуацији знала исправно да поступи ако затреба.
И. Бакмаз