Osnovci sa volonterima učili pružanje prve pomoći
U okviru programa rada Crvenog krsta Novog Sada realizuje se projekat „Obuka starije dece osnovnoškolskog uzrasta u pružanju prve pomoći”.
Volonteri Crvenog krsta tim povodom posetili su OŠ „Dušan Radović” da bi đake šestih, sedmih i osmih razreda naučili kako sutra da pravilno reaguju i pruže prvu pomoć onima kojima je u tom trenutku ona potrebna.
– Učenici kroz dva dana obuke prolaze teorijski deo o osnovama pružanja prve pomoći, koju kroz praktičan rad primenjuju vežbajući jedni na drugima – rekla je za „Dnevnik” vršnjačka edukatorka za obuku u pružanju prve pomoći u Crvenom krstu Novog Sada Ana Pajkić, koja je volonter u organizaciji poslednjih sedam godina. – Upoznati su s osnovama pravilne kardio-pulmonarne reanimacije, a jedna od tema je bila i krvarenje: kako se ono deli i kako deca to da prepoznaju, te koja sredstva da koriste i kako da saniraju nastalu povredu... Naučili su da razlikuju da li je u pitanju slabo krvarenje i kako da ga previju, ili je jako krvarenje te u koji položaj osobu treba postaviti da bi se sprečio šok.
Kako kaže, koleginica Tanja je crtala na rukama đaka realistički prikaz povreda, stanja i oboljenja, stvarajući na realnu sliku o tome kako te povrede izgledaju. Tako im je mnogo lakše da se suoče s njima, te u teškim situacijama možda nemaju veliki strah i da znaju kako da reaguju.
– Najzanimljiviji deo im je kardio-pulmonarna reanimacija, odnosno sam čin oživljavanja jer su to dosta gledali u serijama i filmovima, a nisu nikada imali prilike da se uživo susretnu s lutkom i načinom na koji to sve funkcioniše – kazala je Ana Pajkić. – Tu su njihove reakcije bile najpozitivnije. U projektu učestvuje pet osnovnih škola, odnosno više od 150 đaka.
Učenica šestog razreda Katarina Žakula kaže da su dosta toga naučili, a da je njoj najzanimljivije kada između sebe vežbaju i primenjuju ono što su naučili tokom teorijskog dela časa.
– Naučila sam kako osobu koja padne u nesvest prebaciti u bočni položaj, zatim kako reanimiramo da nekog kome ne radi srce i bez svesti je, a učili smo dosta i o ranama, kakve one mogu biti i koje su vrste rana – rekla je Katarina. – Takođe smo prošli i previjanje povreda.
Realizacija napredne obuke je počela u OŠ „Jovan Jovanović Zmaj” u Sremskoj Kamenici i područnoj školi u Novim Ledincima. Nakon OŠ „Dušan Radović”, obuka će se
realizovati i u osnovnim školama „Prva vojvođanska brigada” i „Petefi Šandor”.
Projekat se realizuje uz podršku Gradske uprave za zdravstvo.
Njena partnerka u previjanju kompresivnim zavojem Nataša Salamun kaže da je njoj bio najzanimljiviji deo kada su vežbali masažu srca.
– Viđala sam to u filmovima, ali nikada do sada nisam imala priliku da probam, iako mi je bila velika želja – iskrena je Nataša, dodavši da nakon obuke, kada zna osnovne stvari, oseća mnogo veću sigurnost u to da bi u nekoj nepoželjnoj situaciji znala ispravno da postupi ako zatreba.
I. Bakmaz