broken clouds
9°C
03.04.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Оснаживање младих и подршка маргинализованим групама

02.11.2020. 12:45 12:49
Пише:
Фото: Центар за производњу знања и вештина

Центар за производњу знања и вештина је организација настала 2012. године, с циљем да се допре до популације која је на маргини друштва. По речима координаторке теренског рада Весне Цвјетановић из те установе, у остваривању планираног су кренули од Новог Сада, да би се касније ширили и ван његових граница.

– Почели смо да радимо с ромском популацијом, те смо се повезали и с ромским организацијама, не само из града већ из целе Србије – прича за „Дневник” Весна Цвјетановић. – Били смо подршка у писању пројеката за јачање капацитета тих организација, с обзиром на то да су у директном контакту с ромском популацијом. Осим тог програма подршке Ромима, развили смо и програм раног развоја деце и програм подршке младима.

Како каже, програм за децу је кренуо 2014. године, када је основан и Центар за рани развој, који је укључивао рад с децом ромске националности и оном која нису уписана у вртић па су ван васпитно-образовног система.

– Одржавамо тематске радионице, а пошто имамо добру сарадњу с ПУ „Радосно детињство”, реализују се у вртићу „Гуливер” на Новом насељу – рекла је наша саговорница. – Радионице су разнолике: музичке, математичке, ликовне, фискултурне и слободне активности. Фокус нам је на томе да деца сама, кроз креативне активности, користе лишће, пластичне чаше, плодове биљака и слично, а не само готове дидактичке материјале. Други део програма је да на терену, теренски радници увек иду у пару и проводе време с ромском децом у ромским насељима. Пре смо радили у Бангладешу, а сада радимо искључиво у Великом риту и на Адицама, пошто нам је било тешко да идемо до Бангладеша. Логистика је никаква, па смо престали искључиво из техничких разлога.

По речима Весне Цвјетановић, доста деце ромске националности у раном узрасту не зна српски језик, а кроз рад с теренцима успевају да га савладају, те кад пођу у вртић немају проблем језичке баријере.

– На терену се ради и с родитељима, на јачању њихових компетенција и на мотивацији да увиде значај уписа деце у предшколску установу – казала је Весна Цвјетановић. – Такође, помажемо родитељима приликом уписа деце у вртић, тако што прикупљамо потребну документацију и предамо је у вртић.  Годишње успемо да упишемо 15 до 20 деце. Ове године смо имали изазов, због целе ове ванредне ситуације, али смо успели да поднесемо пријаве и упишемо 26 деце у вртић. Велику подршку су нам пружили запослени у „Радосном детињству”.

Током пандемије коронавируса, добили су подршку од организације „Адра” из Аустрије, па су успели да обезбеде хигијенске пакете и пакете хране за 48 породица ромске националности (34 у Новом Саду и 14 у Шапцу). Имали су и подршку организације из Америке „Глобал Фунд фор Children”, која им је донирала ургентни грант, те су обезбедили још 25 породица. Нажалост, више не добијају донације од њих јер им је сада фокус популација у Јужној Америци.

– Актуелан нам је велики ЕУ пројекат „Нови Сад за једнакост девојака и девојчица ромске националности”, који се завршава у децембру и има за циљ подстицање позитивних акција локалне заједнице према ромском становништву ради спречавања дискриминације, с посебним фокусом на девојчице, девојке и жене – објашњава наша саговорница. – Такође, желимо да допринесемо унапређењу локалних међусекторских механизама за социјално укључивање младих ромске националности, нарочито девојчица и девојака, кроз сарадњу локалне самоуправе, система образовања, социјалне заштите и организација цивилног друштва.  

Програм за младе је, како каже, укључивао разне пројекте, попут културе комуникације међу младима, где је група младих људи радила на креирању документарног филма. Тада су биле укључене и средње школе из Новог Сада.

– У нашем граду имамо одличну сарадњу с неколико средњих и основних школа и фокус нам је на вршњачкој едукацији – каже Весна Цвјетановић. – Желимо њих да едукујемо и оснажимо кроз различите теме, да би они касније пренели својим вршњацима знање које су овде стекли.

По њеним речима, у последњих неколико година су развили и програм запошљавања маргинализованих група. У току је и велики ЕУ пројекат „Локални гласови за бољу инклузију”, који реализује Градска управа за привреду, а Центар за производњу знања и вештина је партнер у реализацији. Фокус су обуке на радном месту.

– Пројекат који финансира организација ГИЗ је у вези с подршком у самозапошљавању Рома – поносно ће Весна Цвјетановић. – Укључено је неколико општина: Апатин, Кула, Шабац, Бачка Паланка и Стара Пазова. Наш део посла је да помогнемо у писању бизнис-планова, те да се тим људима који се већ баве неким делатностима обезбеде основни алати за почињање бизниса. На томе сада радимо и надам се да ћемо и даље добијати подршку.

Неформална мрежа за децу

По речима Весне Цвјетановић, важно је рећи да су, као организација, покренули неколико иницијатива, те су тако постали део више мрежа организација које пружају помоћ. Једна од њих је и Мрежа организација за децу Србије (МОДС). Такође су покренули и неформалну мрежу за децу у Новом Саду „НС меде”, а ради се на томе да постане званична мрежа. Укључене су разне организације и институције које се баве децом. Ради се на стратешком планирању како организације да сарађују, размењују информације, проналазе решења... Одазвало се доста институција, попут Дома здравља „Нови Сад”, Филозофског факултета, ШОСО „Милан Петровић” и сличних.

        И. Бакмаз

 

Пише:
Пошаљите коментар