Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Од Каменичке аде до Штранда град добија квалитетан излазак на реку

25.07.2021. 15:41 16:19
Пише:
Фото: Град Нови Сад/План приобаља

Нетачно је да ће стамбено-пословни комплекс захватати 165 хектара на подручју бродоградилишта и Каменичке аде.

- Каменичка ада има површину 92 хектара. На њој је се не планира изградња стамбених објеката, а изградња планираних садржаја неће прелазити пет одсто укупне површине. Каменичка ада постаје нови туристичко, спортско, рекреативни центар Новог Сада, са акцентом на планирању висококвалитетног пејзажног простора у оквиру свих садржаја, односно планирања парк – шуме (која се повећава на око 55 хектара у односу на сада важећи план, који је планирао 23,65 хектара, односно за 137 посто), веслачке стазе (2.150м х 120м), плаже, спортских садржаја, марине, глампинг туризма, бициклистичког центра и културних садржаја. Планирано је и око 11километара бициклистичких стаза, као и бициклистички центар, као важна станица на „ЕУРОВЕЛО„ траси, јединствен у Србији по концепту и садржају- истиче директор Урбанизма Душан Миладиновић одговарајући на тврдње изнете у медијима од стране опозиције и невладиних организација због којих је покренута петиција против изградње стамбеног комплекса. Напомиње да оно што је изречено једноставно није тачно, што значи да је дошло до обмањивања грађана који су изразили забринутост и противљење и наглашава да је нетачно да се планира исушивање Дунавца, када се планира изградња веслачке стазе ширине 2.150м х 120м.

- Да би се реализовали планирани садржаји у складу са Законом о водама и веслачка стаза у складу са ФИСА стандардима, они морају бити у брањеној зони, због чега је потребно планирати нову обалоутврду на Каменичкој ади. На папиру који показује опозиција је обележено да ће се стамбени комплекс налазити на Каменичкој ади и на делу преко веслачке стазе, која је деценијама већ планирана у Генералним плановима Новог Сада. Рибарско острво задржава намену и остаје у небрањеној зони, односно на њему се планирају туристичко-спортско-рекреативни садржаји. На простору старог бродоградилишта се планира изградња стамбено-пословног комплекса на површини од 5,9 хектара (4,4% површине, која се обрађује Планом генералне регулације приобаља на левој обали Дунава). У целом свету, после индустријске ере која је запосела многе обале, осим ревитализације за спорт и рекреацију, приобаља се данас делом уређују тако да се на њима и живи и ради. Исто ћете чути од градских архитеката Лондона, Ротердама, Амстердама, Копенхагена, Барселоне и сл. Планирани реперни објекат који се помиње у медијима, биће намењен пословно-туристичким сасдржајима, примарно садржају хотела, док ће спратност стамбено-пословних објеката бити мања. За разлику од бродоградилишта у које нико од суграђана данас не може да уђе, планирани комплекс ће бити отворен. Осим што се простор око комплекса планира као површина јавне намене (обалоутврда, шеталиште, бициклистичка стаза), и сам комплекс ће имати различите комерцијалне садржаје за станаре и посетиоце. Што се тиче приче да ће Нови Сад да буде поплављен, ни то није тачно. Јер планирамо градњу обалоутврде која управо треба да штити од поплава и омогући реализацију садржаја у складу са Законом о водама, а што је показала и Студија хидротехничког уређења површинских вода и подземних вода на левој обали Дунава у Новом Саду у зони Каменичке аде и Рибарског острва који је урадио Институт за водопривреду „Јарослав Черни“. Део постојеће парк шуме остаје у плавном делу, у складу са условима Покрајинског Завода за заштиту природе, у циљу очувања станишта- истиче Миладиновић.


Део постојеће парк шуме остаје у плавном делу, у складу са условима Покрајинског Завода за заштиту природе, у циљу очувања станишта

Површина простора који је обухваћен планом износи око 414 ха. Површина Каменичке аде без веслачке стазе износи око 95 ха. Површина комплекса бродогорадилишта и окружења (планирани комплекс, спортскорекреативна површина, хидротехнички објекат, паркинг) износи око 13,95 ха. Површина комплекса на подручју садашње касарне речне флотиле износи10,94 ха, а Рибарског острва око 24,84 ха.


Парк-шума, веслачка стаза, Дунавац

У оквиру Каменичке аде (обухвата око 23 процента укупне површине обухваћене укупне површине обухваћене Планом генералне регулације приобаља на левој обали Дунава у Новом Саду) планирани су следећи садржаји: парк– шума заузима највећи део Каменичке аде (око 45%)

Површина парк шуме у важећем Регулационом плану „Каменичка ада„ у Новом Саду („Службени лист Града Новог Сада„ бр. 15/2000 и 12/2003) износи 20,22 ха у зони насипања и 3,5 ха уз Дунав, односно укупно 23,72 ха. Повећање планиране парк-шуме (55,44 ха ) у новим планским документима је 133,7%.  Туризам и рекреација (угоститељство, глампинг туризам (урбано камповање у природи), етно туризам, бициклистички центар и сл)

Спратност објеката у оквиру бициклистичког центра П до П+2, глампинг туриза П (сојенице); Веслачка стаза 2150 м х 120 м (шест стаза+две за загревање). За потребе веслачке стазе и одржавање водостаја се планира црпна станица која ће убацивати воду у веслачку стазу, а подземним тунелима планира се одвођење вишка воде поново у Дунавац, па у Дунав, тако да се избегава забареност воде и успостављање здравог екосистема у Дунавцу.


Уређењем приобаља Дунава, од Каменичке аде до Штранда, Нови Сад и Новосађани добиће квалитетан излазак на реку, са разноврсним спортским, рекреативним, туристичким, културним садржајима, док ће на простору старог бродоградилишта и садашње касарне речне флотире бити формирани комплекси са стамбеним и пословним садржајима. Ово је део стратешких урбанистичких решења која су предвиђена генералним урбанистичким планом Новог Сада до 2030. године.


Новим планом се омогућава да се уради веслачка стаза по светским ФИСА стандардима (да се омогући организовање европских и светских такмичења), јер она мора да буде у брањеној, односно неплавној зони

- Стратешки циљ Града Новог Сада је његов излазак на реку. Нови Сад је изградњом делова града уз Београдски кеј, купалишта Штранд и Универзитетског комплекса, као и изградњом шеталишта уз Дунав на неки начин остварио овај стратешки план. Међутим прекинути контакт с обалом у делу некадашње индустријске зоне и касарне речне флотиле, неуређени простор Каменичке аде и Рибарског острва, указују да се излазак на реку и даље посматра као визија просторног развоја од изузетног значаја, односно као еколошка, урбанистичка, економска и социјална ревитализација Града у целини. Одржавање обале за сваки град је велика инвестиција, али је то најважнији и највреднији капитал који има и због тога је развој приобаља изузетно важан и изазован. Просторни план Републике Србије 2011-2035.године предлаже нов ниво обалоутврде, једном у 500 година као стабилна одбрана, а то значи да ће се садашњи насип реконструисати (од 0,5 м до 1,0 м се уздиже садашњи насип, односно стабилна одбрана од поплава). На основу смерница Просторног плана, Водно земљиште се дефинише на нивоу Генералног плана града у градовима.


Шума културе

За спорт и рекреацију предвиђен је комплекс 132.000 м2, бруторазвијена површина око 40.000 м2 (спратност објеката од П до П+1.За културне установе планирана је површина од 20.000 м2, бруторазвијена површина око 16.000 м2. Простор се формира као „шума културе”, могућа изградња културних садржаја у павиљонским објектима или у оквиру јединственог објекта (библиотека, галерија, мултифункционална дворана, визитор центар, креативни центар, центар културе, центар музике и слично.


Ови је важно, јер ће се садашња одбрана од поплаве морати реконструисати – повисити за 0,5 до 1,0 м. а то значи да ће заштитни појас ножице насипа бити шири него сада и тиме ће бити обухваћено много више породичних објеката, односно они неће моћи ту да буду. То ће захтевати изузетно велика новчана средства за откуп објеката како би се регулисао заштитни појас насипа. Али уколико се нова одбрана од поплава на 500-годишњу високу воду уради по предлогу ЈП „Урбанизам„ и помери се на Каменичку аду, односно то буде примарна одбрамбена линија, садашња примарна одбрамбена линија/насип ће из статуса примарног прећи у секундарну одбрану. Тиме се неће проширивати заштитни појас, већ ће се вероватно и смањити. Планирањем атрактивних садржаја у приобаљу повећава се квалитет живота становника али се ствара и прилика за привлачење нових инвестиција и реализацију капиталних пројеката од значаја за Град Нови Сад, АПВ и Републику Србију.


Планирано је и око 11 километара бициклистичких стаза, као и бициклистички центар

Основни концепт развоја треба да буде планирање висококвалитетног пејзажног простора, са визуелним и физичким приступима обали током целе године, формирање приобаља које представља место рекреације, спорта, туризма али и место где се станује и ради. Такво решење подразумева да приобаље постане привлачно и приступачно, што је и урбани и социјални квалитет, свим становницима града. (најновији примери развоја приобаља - Братислава, Беч, Копенхаген, Хамбург) Каменичка ада и Рибарско острво постају главна спортско-рекреативно туристичка зона у оквиру плана али и града у целини.

Градска марина

Површина комплекса са акваторијом је 104.000 м2, површина марине без водене површине око 50.000 м2. Спратност објеката од П до П+2;  Уређена обалоутврда и шеталиште – површина 45.000 м2;  Плажа уз веслачку стазу – површина 130.000 м2. У свим садржајима обавезно је планирање зеленила и озелењених површина од 30 до 50 процената).  Новим планом се омогућава да се уради веслачка стаза по светским ФИСА стандардима (да се омогући организовање европских и светских такмичења), јер она мора да буде у брањеној, односно неплавној зони, па за разлику од постојећег плана који предвиђа стазу у плављеној зони, те је по том плану није могуће реализовати.


Рибарско острво

Простор Рибарског острва се планира искључиво као туристичко – рекреативна зона, уз задржавање садржаја који тамо постоје, као што је викенд – зона, парк шума, туризам и угоститељсртво. Планом се дају смернице за уређење Рибартског острва, који ће подстаћи пејзажни квалитет планиране парк шуме., као и побољшати туристичку и спортску понуду попут планирања кампа, отворених спортских терена, паркинг простора, пешачко – бициклистичког моста


У оквиру подручја на којем се налази бродоградилиште са окружењем (обухвата око два одсто укупне површине обухваћене Планом генералне регулације приобаља на левој обали Дунава у Новом Саду) планиран је комплекс са стамбеним, стамбено-пословним и пословним објектима. У оквиру комплекса планира се реперни објекат спратности П+20, намењен пословно-туристичким садржајима, односно примарном садржају хотелу. Комплекс се развија као отворен комплекс за све посетиоце, кориснике и станаре са својим спољним садржајима, који постају урбано афирмативни ка јавним површинама шеталишта (односно пешачким и бициклистичким стазама), који га окружује и са којим је са једне стране повезан са уређеним шеталиштем на насипу а са друге са Рибарским острвом и Каменичком адом..

Е. Д.

Пише:
Пошаљите коментар