Od Kameničke ade do Štranda grad dobija kvalitetan izlazak na reku
Netačno je da će stambeno-poslovni kompleks zahvatati 165 hektara na području brodogradilišta i Kameničke ade.
- Kamenička ada ima površinu 92 hektara. Na njoj je se ne planira izgradnja stambenih objekata, a izgradnja planiranih sadržaja neće prelaziti pet odsto ukupne površine. Kamenička ada postaje novi turističko, sportsko, rekreativni centar Novog Sada, sa akcentom na planiranju visokokvalitetnog pejzažnog prostora u okviru svih sadržaja, odnosno planiranja park – šume (koja se povećava na oko 55 hektara u odnosu na sada važeći plan, koji je planirao 23,65 hektara, odnosno za 137 posto), veslačke staze (2.150m h 120m), plaže, sportskih sadržaja, marine, glamping turizma, biciklističkog centra i kulturnih sadržaja. Planirano je i oko 11kilometara biciklističkih staza, kao i biciklistički centar, kao važna stanica na „EUROVELO„ trasi, jedinstven u Srbiji po konceptu i sadržaju- ističe direktor Urbanizma Dušan Miladinović odgovarajući na tvrdnje iznete u medijima od strane opozicije i nevladinih organizacija zbog kojih je pokrenuta peticija protiv izgradnje stambenog kompleksa. Napominje da ono što je izrečeno jednostavno nije tačno, što znači da je došlo do obmanjivanja građana koji su izrazili zabrinutost i protivljenje i naglašava da je netačno da se planira isušivanje Dunavca, kada se planira izgradnja veslačke staze širine 2.150m h 120m.
- Da bi se realizovali planirani sadržaji u skladu sa Zakonom o vodama i veslačka staza u skladu sa FISA standardima, oni moraju biti u branjenoj zoni, zbog čega je potrebno planirati novu obaloutvrdu na Kameničkoj adi. Na papiru koji pokazuje opozicija je obeleženo da će se stambeni kompleks nalaziti na Kameničkoj adi i na delu preko veslačke staze, koja je decenijama već planirana u Generalnim planovima Novog Sada. Ribarsko ostrvo zadržava namenu i ostaje u nebranjenoj zoni, odnosno na njemu se planiraju turističko-sportsko-rekreativni sadržaji. Na prostoru starog brodogradilišta se planira izgradnja stambeno-poslovnog kompleksa na površini od 5,9 hektara (4,4% površine, koja se obrađuje Planom generalne regulacije priobalja na levoj obali Dunava). U celom svetu, posle industrijske ere koja je zaposela mnoge obale, osim revitalizacije za sport i rekreaciju, priobalja se danas delom uređuju tako da se na njima i živi i radi. Isto ćete čuti od gradskih arhitekata Londona, Roterdama, Amsterdama, Kopenhagena, Barselone i sl. Planirani reperni objekat koji se pominje u medijima, biće namenjen poslovno-turističkim sasdržajima, primarno sadržaju hotela, dok će spratnost stambeno-poslovnih objekata biti manja. Za razliku od brodogradilišta u koje niko od sugrađana danas ne može da uđe, planirani kompleks će biti otvoren. Osim što se prostor oko kompleksa planira kao površina javne namene (obaloutvrda, šetalište, biciklistička staza), i sam kompleks će imati različite komercijalne sadržaje za stanare i posetioce. Što se tiče priče da će Novi Sad da bude poplavljen, ni to nije tačno. Jer planiramo gradnju obaloutvrde koja upravo treba da štiti od poplava i omogući realizaciju sadržaja u skladu sa Zakonom o vodama, a što je pokazala i Studija hidrotehničkog uređenja površinskih voda i podzemnih voda na levoj obali Dunava u Novom Sadu u zoni Kameničke ade i Ribarskog ostrva koji je uradio Institut za vodoprivredu „Jaroslav Černi“. Deo postojeće park šume ostaje u plavnom delu, u skladu sa uslovima Pokrajinskog Zavoda za zaštitu prirode, u cilju očuvanja staništa- ističe Miladinović.
Površina prostora koji je obuhvaćen planom iznosi oko 414 ha. Površina Kameničke ade bez veslačke staze iznosi oko 95 ha. Površina kompleksa brodogoradilišta i okruženja (planirani kompleks, sportskorekreativna površina, hidrotehnički objekat, parking) iznosi oko 13,95 ha. Površina kompleksa na području sadašnje kasarne rečne flotile iznosi10,94 ha, a Ribarskog ostrva oko 24,84 ha.
Park-šuma, veslačka staza, Dunavac
U okviru Kameničke ade (obuhvata oko 23 procenta ukupne površine obuhvaćene ukupne površine obuhvaćene Planom generalne regulacije priobalja na levoj obali Dunava u Novom Sadu) planirani su sledeći sadržaji: park– šuma zauzima najveći deo Kameničke ade (oko 45%)
Površina park šume u važećem Regulacionom planu „Kamenička ada„ u Novom Sadu („Službeni list Grada Novog Sada„ br. 15/2000 i 12/2003) iznosi 20,22 ha u zoni nasipanja i 3,5 ha uz Dunav, odnosno ukupno 23,72 ha. Povećanje planirane park-šume (55,44 ha ) u novim planskim dokumentima je 133,7%. Turizam i rekreacija (ugostiteljstvo, glamping turizam (urbano kampovanje u prirodi), etno turizam, biciklistički centar i sl)
Spratnost objekata u okviru biciklističkog centra P do P 2, glamping turiza P (sojenice); Veslačka staza 2150 m h 120 m (šest staza dve za zagrevanje). Za potrebe veslačke staze i održavanje vodostaja se planira crpna stanica koja će ubacivati vodu u veslačku stazu, a podzemnim tunelima planira se odvođenje viška vode ponovo u Dunavac, pa u Dunav, tako da se izbegava zabarenost vode i uspostavljanje zdravog ekosistema u Dunavcu.
Uređenjem priobalja Dunava, od Kameničke ade do Štranda, Novi Sad i Novosađani dobiće kvalitetan izlazak na reku, sa raznovrsnim sportskim, rekreativnim, turističkim, kulturnim sadržajima, dok će na prostoru starog brodogradilišta i sadašnje kasarne rečne flotire biti formirani kompleksi sa stambenim i poslovnim sadržajima. Ovo je deo strateških urbanističkih rešenja koja su predviđena generalnim urbanističkim planom Novog Sada do 2030. godine.
- Strateški cilj Grada Novog Sada je njegov izlazak na reku. Novi Sad je izgradnjom delova grada uz Beogradski kej, kupališta Štrand i Univerzitetskog kompleksa, kao i izgradnjom šetališta uz Dunav na neki način ostvario ovaj strateški plan. Međutim prekinuti kontakt s obalom u delu nekadašnje industrijske zone i kasarne rečne flotile, neuređeni prostor Kameničke ade i Ribarskog ostrva, ukazuju da se izlazak na reku i dalje posmatra kao vizija prostornog razvoja od izuzetnog značaja, odnosno kao ekološka, urbanistička, ekonomska i socijalna revitalizacija Grada u celini. Održavanje obale za svaki grad je velika investicija, ali je to najvažniji i najvredniji kapital koji ima i zbog toga je razvoj priobalja izuzetno važan i izazovan. Prostorni plan Republike Srbije 2011-2035.godine predlaže nov nivo obaloutvrde, jednom u 500 godina kao stabilna odbrana, a to znači da će se sadašnji nasip rekonstruisati (od 0,5 m do 1,0 m se uzdiže sadašnji nasip, odnosno stabilna odbrana od poplava). Na osnovu smernica Prostornog plana, Vodno zemljište se definiše na nivou Generalnog plana grada u gradovima.
Šuma kulture
Za sport i rekreaciju predviđen je kompleks 132.000 m2, brutorazvijena površina oko 40.000 m2 (spratnost objekata od P do P 1.Za kulturne ustanove planirana je površina od 20.000 m2, brutorazvijena površina oko 16.000 m2. Prostor se formira kao „šuma kulture”, moguća izgradnja kulturnih sadržaja u paviljonskim objektima ili u okviru jedinstvenog objekta (biblioteka, galerija, multifunkcionalna dvorana, vizitor centar, kreativni centar, centar kulture, centar muzike i slično.
Ovi je važno, jer će se sadašnja odbrana od poplave morati rekonstruisati – povisiti za 0,5 do 1,0 m. a to znači da će zaštitni pojas nožice nasipa biti širi nego sada i time će biti obuhvaćeno mnogo više porodičnih objekata, odnosno oni neće moći tu da budu. To će zahtevati izuzetno velika novčana sredstva za otkup objekata kako bi se regulisao zaštitni pojas nasipa. Ali ukoliko se nova odbrana od poplava na 500-godišnju visoku vodu uradi po predlogu JP „Urbanizam„ i pomeri se na Kameničku adu, odnosno to bude primarna odbrambena linija, sadašnja primarna odbrambena linija/nasip će iz statusa primarnog preći u sekundarnu odbranu. Time se neće proširivati zaštitni pojas, već će se verovatno i smanjiti. Planiranjem atraktivnih sadržaja u priobalju povećava se kvalitet života stanovnika ali se stvara i prilika za privlačenje novih investicija i realizaciju kapitalnih projekata od značaja za Grad Novi Sad, APV i Republiku Srbiju.
Osnovni koncept razvoja treba da bude planiranje visokokvalitetnog pejzažnog prostora, sa vizuelnim i fizičkim pristupima obali tokom cele godine, formiranje priobalja koje predstavlja mesto rekreacije, sporta, turizma ali i mesto gde se stanuje i radi. Takvo rešenje podrazumeva da priobalje postane privlačno i pristupačno, što je i urbani i socijalni kvalitet, svim stanovnicima grada. (najnoviji primeri razvoja priobalja - Bratislava, Beč, Kopenhagen, Hamburg) Kamenička ada i Ribarsko ostrvo postaju glavna sportsko-rekreativno turistička zona u okviru plana ali i grada u celini.
Gradska marina
Površina kompleksa sa akvatorijom je 104.000 m2, površina marine bez vodene površine oko 50.000 m2. Spratnost objekata od P do P 2; Uređena obaloutvrda i šetalište – površina 45.000 m2; Plaža uz veslačku stazu – površina 130.000 m2. U svim sadržajima obavezno je planiranje zelenila i ozelenjenih površina od 30 do 50 procenata). Novim planom se omogućava da se uradi veslačka staza po svetskim FISA standardima (da se omogući organizovanje evropskih i svetskih takmičenja), jer ona mora da bude u branjenoj, odnosno neplavnoj zoni, pa za razliku od postojećeg plana koji predviđa stazu u plavljenoj zoni, te je po tom planu nije moguće realizovati.
Ribarsko ostrvo
Prostor Ribarskog ostrva se planira isključivo kao turističko – rekreativna zona, uz zadržavanje sadržaja koji tamo postoje, kao što je vikend – zona, park šuma, turizam i ugostiteljsrtvo. Planom se daju smernice za uređenje Ribartskog ostrva, koji će podstaći pejzažni kvalitet planirane park šume., kao i poboljšati turističku i sportsku ponudu poput planiranja kampa, otvorenih sportskih terena, parking prostora, pešačko – biciklističkog mosta
U okviru područja na kojem se nalazi brodogradilište sa okruženjem (obuhvata oko dva odsto ukupne površine obuhvaćene Planom generalne regulacije priobalja na levoj obali Dunava u Novom Sadu) planiran je kompleks sa stambenim, stambeno-poslovnim i poslovnim objektima. U okviru kompleksa planira se reperni objekat spratnosti P 20, namenjen poslovno-turističkim sadržajima, odnosno primarnom sadržaju hotelu. Kompleks se razvija kao otvoren kompleks za sve posetioce, korisnike i stanare sa svojim spoljnim sadržajima, koji postaju urbano afirmativni ka javnim površinama šetališta (odnosno pešačkim i biciklističkim stazama), koji ga okružuje i sa kojim je sa jedne strane povezan sa uređenim šetalištem na nasipu a sa druge sa Ribarskim ostrvom i Kameničkom adom..
E. D.