Обележено 70 година Пољопривредне школе у Футогу
Пољопривредна школа с домом ученика у Футогу прославила је 70 година постојања.
У част тог, за Нови Сад важног јубилеја, организована је свечаност у школи, која се налази на некадашњем имању грофа Котека, као и у КИЦ-у „Младост” у центру Футога. Том приликом, директор школе Душан Гагић истакао је да је велики број стручњака током последњих седам деценија прошао кроз Пољопривредну школу те да се од оснивања до данас много тога променило.
– Постали смо савременији, пратимо трендове јер је, стратешки, пољопривреда једна од најбитнијих грана у нашој земљи – рекао је Гагић. – Да бисмо могли конкурисати земљама у региону, морамо да имамо модерне и квалитетне стручњаке, који се образују управо у нашој установи. Покренули смо стакленик, млекару, пластеник, добили смо право пречег закупа 40 хектара земље од Града Новог Сада, али и ветар у леђа од Града, Покрајине и Републике.
Члан Градског већа за привреду Милорад Радојевић нагласио је да је јучерашњи јубилеј веома важан за пољопривредни и рурални развој јер је улагање у образовање и младе пољопривредне кадрове најбитније. Поменуо је и пољопривреду као важан сегмент дуалног образовања те да Пољопривредна школа у том смислу успешно спаја теорију и практично знање.
– Седам деценија постојања Пољопривредне школе може свима нама бити само на понос – рекао је Радојевић, који је у име градоначелника Новог Сада Милоша Вучевића примио Повељу за пружање дугорочне безрезервне подршке, као и за значајан допринос раду Пољопривредне школе. – Драго ми је што Град помаже онолико колико је у могућности, и морам да нагласим да ми сваке године, у оквиру годишњег програма уређења и заштите пољопривредног земљишта, опредељујемо пољопривредно земљиште за коришћење без накнаде да би га ова школа могла користити за практични део наставе.
У облику у каквом данас постоји, Пољопривредна школа почела је да ради 1947. године, а током свог постојања имала је неколико фаза развоја. Најпре једногодишња бригадирска, а затим двогодишња специјална градинарска, напослетку је прерасла у средњу пољопривредну школу општег смера с трогодишњим трајањем. Школа од 1949. ради по четворогодишњем програму образовања пољопривредних техничара општег смера, а након тога су отворени одсеци за ратарство, сточарство, воћарство и виноградарство.
Великим приливом ученика, 1977. је прерасла у Центар за образовање кадрова пољопривредно-прехрамбене струке и заједничког средњег васпитања и образовања „Др Синиша Станковић”. Дом ученика, који је у саставу школе, основан је 1947. године, са смештајним капацитетом од 190 ученика – 130 дечака и 60 девојчица. Коначно, име Пољопривредна школа с домом ученика та установа је понела 1993. године.
Д. Ристић