Obeleženo 70 godina Poljoprivredne škole u Futogu
Poljoprivredna škola s domom učenika u Futogu proslavila je 70 godina postojanja.
U čast tog, za Novi Sad važnog jubileja, organizovana je svečanost u školi, koja se nalazi na nekadašnjem imanju grofa Koteka, kao i u KIC-u „Mladost” u centru Futoga. Tom prilikom, direktor škole Dušan Gagić istakao je da je veliki broj stručnjaka tokom poslednjih sedam decenija prošao kroz Poljoprivrednu školu te da se od osnivanja do danas mnogo toga promenilo.
– Postali smo savremeniji, pratimo trendove jer je, strateški, poljoprivreda jedna od najbitnijih grana u našoj zemlji – rekao je Gagić. – Da bismo mogli konkurisati zemljama u regionu, moramo da imamo moderne i kvalitetne stručnjake, koji se obrazuju upravo u našoj ustanovi. Pokrenuli smo staklenik, mlekaru, plastenik, dobili smo pravo prečeg zakupa 40 hektara zemlje od Grada Novog Sada, ali i vetar u leđa od Grada, Pokrajine i Republike.
Član Gradskog veća za privredu Milorad Radojević naglasio je da je jučerašnji jubilej veoma važan za poljoprivredni i ruralni razvoj jer je ulaganje u obrazovanje i mlade poljoprivredne kadrove najbitnije. Pomenuo je i poljoprivredu kao važan segment dualnog obrazovanja te da Poljoprivredna škola u tom smislu uspešno spaja teoriju i praktično znanje.
– Sedam decenija postojanja Poljoprivredne škole može svima nama biti samo na ponos – rekao je Radojević, koji je u ime gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića primio Povelju za pružanje dugoročne bezrezervne podrške, kao i za značajan doprinos radu Poljoprivredne škole. – Drago mi je što Grad pomaže onoliko koliko je u mogućnosti, i moram da naglasim da mi svake godine, u okviru godišnjeg programa uređenja i zaštite poljoprivrednog zemljišta, opredeljujemo poljoprivredno zemljište za korišćenje bez naknade da bi ga ova škola mogla koristiti za praktični deo nastave.
U obliku u kakvom danas postoji, Poljoprivredna škola počela je da radi 1947. godine, a tokom svog postojanja imala je nekoliko faza razvoja. Najpre jednogodišnja brigadirska, a zatim dvogodišnja specijalna gradinarska, naposletku je prerasla u srednju poljoprivrednu školu opšteg smera s trogodišnjim trajanjem. Škola od 1949. radi po četvorogodišnjem programu obrazovanja poljoprivrednih tehničara opšteg smera, a nakon toga su otvoreni odseci za ratarstvo, stočarstvo, voćarstvo i vinogradarstvo.
Velikim prilivom učenika, 1977. je prerasla u Centar za obrazovanje kadrova poljoprivredno-prehrambene struke i zajedničkog srednjeg vaspitanja i obrazovanja „Dr Siniša Stanković”. Dom učenika, koji je u sastavu škole, osnovan je 1947. godine, sa smeštajnim kapacitetom od 190 učenika – 130 dečaka i 60 devojčica. Konačno, ime Poljoprivredna škola s domom učenika ta ustanova je ponela 1993. godine.
D. Ristić