Новосађанки сарајевска награда за књижевну критику
Новосађанка Катарина Костић, која је позната по покретању Новосадске размене књига, добила је другу награду за најбољу књижевну критику на Међународном фестивалу „Боокстан” у Сарајеву.
Она је награђена плакетом и новчано за новинску књижевну критику књиге Нине Тиквеше, „И срели су меду”, која у Србији још није објављена, али је издавачка кућа „Боока” најавила пре неколико дана књигу „Кухање” исте ауторке.
Катарина има 26 година и апсолвенткиња је српског језика и књижевности на Филолошко-уметничком факултету у Крагујевцу, у Новом Саду живи три године и планира ту и да остане. Уредница је књижевног портала „Преразмишљавање” и организаторка Новосадске размене књига, о којој је „Дневник” већ писао, а редовна је на књижевним дешавањима у Новом Саду.
Модерирала је отварањем овогодишњих „Молијерових дана” и организује књижевне вечери и промоције књига. Младу књижевну критичарку објављивали су портали „Босонога”, „Маргиналије”, „Лола магазин” и „Noizz”, часопис КУЛТ, а поводом награђене критике и сарајевско „Ослобођење”.
– Пошто сам тамо отишла да учим, предаваче сам по завршетку разврстала на корисне и оне друге – наводи наша саговорница. – Међу кориснима највреднији је Круно Локотар, који је свакоме од нас показао колико можемо, а за њим Дубравка Угрешић, Емир Имамовић, Горчин Стојановић и Ненад Величковић.
Радионицама је руководио реномирани хрватски књижевни уредник Круно Локотар, а гостујући предавачи били су, осим поменутих, и Зоран Ферић, Нихад Хасановић, Елс Сник, Џон Фримен, Александар Хемон и други значајни аутори из региона и света. Учесници радионица су у оквиру програма фестивала слушали и Миљенка Јерговића, Херта Мака, Фарука Шехића, Френка Вестермана, Дејвида Мичела и друге.
Катарина је у оквиру фестивала учествовала на седмодневном програму радионица за одабране књижевне критичаре из Босне и Херцеговине, Србије, Хрватске и Црне Горе и међу њима се истакла.
– За мене је ова награда подстрек да учим још, да је својим даљим радом оправдавам – истакла је Катарина, која је препоручила да се прочита „Кап весеља” Селведина Авдића, апокалиптични роман о нама, по приповедачком дару и вештини аутора упоредив с класицима домаће књижевности.
Прву награду на фестивалу освојио је Нермин Шехић из Горажда, а трећу Елма Мујагић из Тузле, специјалну награду, у виду годишње претплате на књиге, добио је Сарајлија Аднан Бајровић.
– Нови Сад има богату књижевност, али нема једну књижевну сцену – сматра Катарина Костић. – Пре би се могло говорити о књижевним сценама – раштрканим по независним, углавном студентским и од студената вођеним културним центрима, подржаваним од једнако ситних и затворених заједница које се окупљају око мањих књижара и читалачких клубова. Ипак, примећујем тенденцију ка обједињењу, или бар извлачењу неправедно маргинализованог у такозвани главни ток, али на томе треба радити и с институцијама, а не само упркос њима. „Признате”, уважене институције културе, окамењене су у својој уважености, док су „институције” новог доба, оне с добрим маркетингом и великим излозима, вођене профитом, што сарадњу с њима, за младе књижевнике старог кова, невичне самопромоцији, чини готово немогућом. Ипак, нешто се мења, чини се набоље, и има нас који смо спремни да продрмамо уверење да се писци деле на покојне и лоше.
Л. Човс