Novosađanki sarajevska nagrada za književnu kritiku
Novosađanka Katarina Kostić, koja je poznata po pokretanju Novosadske razmene knjiga, dobila je drugu nagradu za najbolju književnu kritiku na Međunarodnom festivalu „Bookstan” u Sarajevu.
Ona je nagrađena plaketom i novčano za novinsku književnu kritiku knjige Nine Tikveše, „I sreli su medu”, koja u Srbiji još nije objavljena, ali je izdavačka kuća „Booka” najavila pre nekoliko dana knjigu „Kuhanje” iste autorke.
Katarina ima 26 godina i apsolventkinja je srpskog jezika i književnosti na Filološko-umetničkom fakultetu u Kragujevcu, u Novom Sadu živi tri godine i planira tu i da ostane. Urednica je književnog portala „Prerazmišljavanje” i organizatorka Novosadske razmene knjiga, o kojoj je „Dnevnik” već pisao, a redovna je na književnim dešavanjima u Novom Sadu.
Moderirala je otvaranjem ovogodišnjih „Molijerovih dana” i organizuje književne večeri i promocije knjiga. Mladu književnu kritičarku objavljivali su portali „Bosonoga”, „Marginalije”, „Lola magazin” i „Noizz”, časopis KULT, a povodom nagrađene kritike i sarajevsko „Oslobođenje”.
– Pošto sam tamo otišla da učim, predavače sam po završetku razvrstala na korisne i one druge – navodi naša sagovornica. – Među korisnima najvredniji je Kruno Lokotar, koji je svakome od nas pokazao koliko možemo, a za njim Dubravka Ugrešić, Emir Imamović, Gorčin Stojanović i Nenad Veličković.
Radionicama je rukovodio renomirani hrvatski književni urednik Kruno Lokotar, a gostujući predavači bili su, osim pomenutih, i Zoran Ferić, Nihad Hasanović, Els Snik, Džon Frimen, Aleksandar Hemon i drugi značajni autori iz regiona i sveta. Učesnici radionica su u okviru programa festivala slušali i Miljenka Jergovića, Herta Maka, Faruka Šehića, Frenka Vestermana, Dejvida Mičela i druge.
Katarina je u okviru festivala učestvovala na sedmodnevnom programu radionica za odabrane književne kritičare iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Crne Gore i među njima se istakla.
– Za mene je ova nagrada podstrek da učim još, da je svojim daljim radom opravdavam – istakla je Katarina, koja je preporučila da se pročita „Kap veselja” Selvedina Avdića, apokaliptični roman o nama, po pripovedačkom daru i veštini autora uporediv s klasicima domaće književnosti.
Prvu nagradu na festivalu osvojio je Nermin Šehić iz Goražda, a treću Elma Mujagić iz Tuzle, specijalnu nagradu, u vidu godišnje pretplate na knjige, dobio je Sarajlija Adnan Bajrović.
– Novi Sad ima bogatu književnost, ali nema jednu književnu scenu – smatra Katarina Kostić. – Pre bi se moglo govoriti o književnim scenama – raštrkanim po nezavisnim, uglavnom studentskim i od studenata vođenim kulturnim centrima, podržavanim od jednako sitnih i zatvorenih zajednica koje se okupljaju oko manjih knjižara i čitalačkih klubova. Ipak, primećujem tendenciju ka objedinjenju, ili bar izvlačenju nepravedno marginalizovanog u takozvani glavni tok, ali na tome treba raditi i s institucijama, a ne samo uprkos njima. „Priznate”, uvažene institucije kulture, okamenjene su u svojoj uvaženosti, dok su „institucije” novog doba, one s dobrim marketingom i velikim izlozima, vođene profitom, što saradnju s njima, za mlade književnike starog kova, nevične samopromociji, čini gotovo nemogućom. Ipak, nešto se menja, čini se nabolje, i ima nas koji smo spremni da prodrmamo uverenje da se pisci dele na pokojne i loše.
L. Čovs