Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Новосађани зову Зоохигијену и до 50 пута на дан

30.07.2017. 13:32 13:36
Пише:
Фото: Dnevnik.rs

ЈКП „Зоохигијена и ветерина“ Нови Сад већ пуне три године баве се бригом и контролом домаћих животиња и кућних љубимаца, али имају и хитну помоћ за напуштене и власничке љубимце, односно телефон који је доступан 24 часа дневно за интервенције.

„Од 3. јануара 2014.  године примамо хитне позиве грађана за напуштене псе, али и кућне љубимце, па се може рећи да смо ту праксу увели годину дана пре Београђана“, каже директор ЈКП „Зоохигијена и ветерина“ Нови Сад Александар Бурсаћ и додаје „да некад имају и до 40, 50 позива на дан, док се некад дешава да телефон не звони.“

Према његовим речима, највише је позива због паса и мачака, али дешава се да Новосађани зову и због гуштера, змија, разних врста рептила, птица, папагаја, па и корњача које су пронашли у граду.

Зоохигијена има амбуланте на Футошком путу, у Петроварадину и Футогу, али и прихватилиште са 200 смештајних капацитета, али и 200 волонтера који долазе да шетају и хране животиње, када је кућни ред.Везано за позиве на које дежурни ветеринари увек изађу у најкраћем року, дешава се и да је излазак непотребан.

„Управо у четвртак у пет ујутру десило се да нас позове забринути грађанин, јер му агресиван пас стоји испред улазних врата и лупа. Када је екипа изашла на терен, имали су шта и да виде. Власнички пас расе басет, седео је на отирачу и махао репом, што је грађанин протумачио као лупање о врата“, каже Бурсаћ и додаје „да је добро што је испала смешна и безазлена ситуација, јер су интервенције често нужне и грађани зову јер је животиња повређена или напуштена.“

Дежурни телефони



Уколико сте наишли на повређену животињу на улици, или је вашем кућном љубимцу неопходна хитна интервенција, телефони на које можете позвати помоћ су 021/640-32-20 и 021/403-402.„Већина Новосађана има мој број телефона на који се јављам у пола ноћи. Уколико је случај хитан можете позвати и шефа прихватилишта Ђорђа Плавшића мобилни број 064/803-14-18, који ће се ускоро наћи и на нашем сајту“, наводи директор ЈКП Зоохигијена и ветерина Нови Сад Александар Бурсаћ.

Бурсаћ напомиње да Зоохигијена сарађује са разним Удружењима у којима раде и волонтери који им помажу, али да се дешавало и да сазнају да неки од њих спинују и фотошопирају фотографије како би изазвали саосећања и добили донације.

„Управо су нам чланови неких Удружења скренули пажњу односно раскринкали људе који не раде у интересу животиња, што смо наравно пријавили“, напомиње Бурсаћ и додаје „да је ипак више оних који воле животиње.“

Да расте поверење у Зоохигијену говори податак да је све више позива упућено овом јавном предузећу, те је тако током прошле године пружена помоћ многим  повређеним напуштеним животињама (2300), а план за ову годину је бар исти број.

„Наши ветеринари више од деценије раде стерилизацију и кастрирање и видимо да поверење грађана у наш рад расте, поготово што смо транспарентни у раду и бићемо на услузи како животињама, тако и грађанима, јер је то наш посао“, каже Бурсаћ.Упитан за еутаназију, директор Зоохигијене и ветерине одговара  да се она упражњава само у екстремним случајевима.

„Увек псима дамо и другу и трећу шансу, чак и када су агресивни, а еутаназији приступамо само када су у питању тешка обољења, односно тешки облици карцинома, што може да потврди и случај и једног колеге који је добио отказ, јер није правилно приступио случају“, каже Бурсаћ и напомиње „да се чак и високо агресивне јединке не утаназирају, јер је њихов карактер обликовао човек. Непоправљиво агресивни и јако болесни пси подлежу успављивању, а то је тек проценат од три одсто на нивоу године.“



М. Стакић

Добар одзив волонтера



Да Новосађани имају слуха за напуштене животиње говори и добар одзив волонтера, којих је више од 200 и који поштују кућни ред прихватилишта и долазе у договорено време како би шетали и хранили животиње.„Шетња напуштених паса је и добра промоција, јер и на тај начин удомљавамо псе, када неко види љубимца који им се допада“,  каже Бурсаћ и напомиње „да је фотографисање у прихватилишту забрањено, али и да поред тога што су неки прекршили кућни ред и покушали да представе лошије услове него што стварно јесу, и даље долазе и није им забрањен улазак код животиња, што само говори да је ово предузеће отворено према грађанима и ради за њих.“

Пише:
Пошаљите коментар