Novosađani zovu Zoohigijenu i do 50 puta na dan
JKP „Zoohigijena i veterina“ Novi Sad već pune tri godine bave se brigom i kontrolom domaćih životinja i kućnih ljubimaca, ali imaju i hitnu pomoć za napuštene i vlasničke ljubimce, odnosno telefon koji je dostupan 24 časa dnevno za intervencije.
„Od 3. januara 2014. godine primamo hitne pozive građana za napuštene pse, ali i kućne ljubimce, pa se može reći da smo tu praksu uveli godinu dana pre Beograđana“, kaže direktor JKP „Zoohigijena i veterina“ Novi Sad Aleksandar Bursać i dodaje „da nekad imaju i do 40, 50 poziva na dan, dok se nekad dešava da telefon ne zvoni.“
Prema njegovim rečima, najviše je poziva zbog pasa i mačaka, ali dešava se da Novosađani zovu i zbog guštera, zmija, raznih vrsta reptila, ptica, papagaja, pa i kornjača koje su pronašli u gradu.
Zoohigijena ima ambulante na Futoškom putu, u Petrovaradinu i Futogu, ali i prihvatilište sa 200 smeštajnih kapaciteta, ali i 200 volontera koji dolaze da šetaju i hrane životinje, kada je kućni red.Vezano za pozive na koje dežurni veterinari uvek izađu u najkraćem roku, dešava se i da je izlazak nepotreban.
„Upravo u četvrtak u pet ujutru desilo se da nas pozove zabrinuti građanin, jer mu agresivan pas stoji ispred ulaznih vrata i lupa. Kada je ekipa izašla na teren, imali su šta i da vide. Vlasnički pas rase baset, sedeo je na otiraču i mahao repom, što je građanin protumačio kao lupanje o vrata“, kaže Bursać i dodaje „da je dobro što je ispala smešna i bezazlena situacija, jer su intervencije često nužne i građani zovu jer je životinja povređena ili napuštena.“
Ukoliko ste naišli na povređenu životinju na ulici, ili je vašem kućnom ljubimcu neophodna hitna intervencija, telefoni na koje možete pozvati pomoć su 021/640-32-20 i 021/403-402.„Većina Novosađana ima moj broj telefona na koji se javljam u pola noći. Ukoliko je slučaj hitan možete pozvati i šefa prihvatilišta Đorđa Plavšića mobilni broj 064/803-14-18, koji će se uskoro naći i na našem sajtu“, navodi direktor JKP Zoohigijena i veterina Novi Sad Aleksandar Bursać.
Bursać napominje da Zoohigijena sarađuje sa raznim Udruženjima u kojima rade i volonteri koji im pomažu, ali da se dešavalo i da saznaju da neki od njih spinuju i fotošopiraju fotografije kako bi izazvali saosećanja i dobili donacije.
„Upravo su nam članovi nekih Udruženja skrenuli pažnju odnosno raskrinkali ljude koji ne rade u interesu životinja, što smo naravno prijavili“, napominje Bursać i dodaje „da je ipak više onih koji vole životinje.“
Da raste poverenje u Zoohigijenu govori podatak da je sve više poziva upućeno ovom javnom preduzeću, te je tako tokom prošle godine pružena pomoć mnogim povređenim napuštenim životinjama (2300), a plan za ovu godinu je bar isti broj.
„Naši veterinari više od decenije rade sterilizaciju i kastriranje i vidimo da poverenje građana u naš rad raste, pogotovo što smo transparentni u radu i bićemo na usluzi kako životinjama, tako i građanima, jer je to naš posao“, kaže Bursać.Upitan za eutanaziju, direktor Zoohigijene i veterine odgovara da se ona upražnjava samo u ekstremnim slučajevima.
„Uvek psima damo i drugu i treću šansu, čak i kada su agresivni, a eutanaziji pristupamo samo kada su u pitanju teška oboljenja, odnosno teški oblici karcinoma, što može da potvrdi i slučaj i jednog kolege koji je dobio otkaz, jer nije pravilno pristupio slučaju“, kaže Bursać i napominje „da se čak i visoko agresivne jedinke ne utanaziraju, jer je njihov karakter oblikovao čovek. Nepopravljivo agresivni i jako bolesni psi podležu uspavljivanju, a to je tek procenat od tri odsto na nivou godine.“
M. Stakić
Dobar odziv volontera
Da Novosađani imaju sluha za napuštene životinje govori i dobar odziv volontera, kojih je više od 200 i koji poštuju kućni red prihvatilišta i dolaze u dogovoreno vreme kako bi šetali i hranili životinje.„Šetnja napuštenih pasa je i dobra promocija, jer i na taj način udomljavamo pse, kada neko vidi ljubimca koji im se dopada“, kaže Bursać i napominje „da je fotografisanje u prihvatilištu zabranjeno, ali i da pored toga što su neki prekršili kućni red i pokušali da predstave lošije uslove nego što stvarno jesu, i dalje dolaze i nije im zabranjen ulazak kod životinja, što samo govori da je ovo preduzeće otvoreno prema građanima i radi za njih.“