ТЕМА ДНЕВНИКА
НОВИ САД ДОБИЈА НОВУ ТУРИСТИЧКУ АТРАКЦИЈУ Трансформација срца Српске Атине, Алмашки крај се спрема за нови сјај (ФОТО)
У склопу ревитализације и реконструкције Алмашког краја у Новом Саду у току је уређење у Улици Ђорђа Јовановића и делу Улице Саве Вуковића, где су до сад положене подземне инсталације, постављене садне јаме за дрвеће и спроведен је заливни систем.
У делу улице Ђорђа Јовановића постављени су камени ивичњаци којим је трасиран пут будуће саобраћајнице, позиционирана паркинг места и асфалтирана је улица у делу тротоара након чега ће бити постављена завршна партерна облога, односно камене коцке од порфира. Током лета је у потпуности завршено поплочавање каменом коцком у Улици Милована Видаковића и у Скерлићевој и то потес од Улице Николе Пашића до Милована Видаковића.
Истовремено у Улици Златне греде су постављене клупе и јавна расвета. Према најавама први део реконструкције Алмашког краја требало би да буде завршен до марта наредне године.
Пројекат обнове Алмашког краја обухвата простор оивичен Аломашком улицом на северу, Косовском на истоку, Темеринском и Тргом Марије Трандафил на западу и Пашићевом улицом на југу, које уједно представљају главне саобраћајне везе са осталим деловима града, а који одликују времешне куће, вијугаве уске улице, заједнички финансирају Покрајинска влада и Град Нови Сад. Реч је о најстаријем српском делу града из 1718. године и јединствен је кварт, који једини сведочи о изгледу некадашњег Новог Сада и животу његових становника.
Осим свог изгледа, Алмашки крај познат је и по великом броју интелектуалаца и заслужних грађана попут породице Хаџи, Лазе Костића, Ђуре Даничића, Јована Јовановића Змаја. Простор између данашње Алмашке и Саборне црква су од 1716. до 1718. године, због сукоба са коморским и жупанијским службеницима населили становници села Алмаш које се пружало између Новог Сада, Темерина, Сирига и Сентомаша( Србобрана).
Главни потези Алмашког краја могу се видети на плану Петроварадинског шанца из 1745. године. Неправилне кривудаве улице одударају од остатка Новог Сада, а становници су градили куће и улице по принципу суве греде, прилагођене природним условима и остале су сачуване до данас. Као такав представља велики неискоришћени туристички потенцијал и прави скривени бисер Новог Сада.
Споменик Захарију Орфелину
Удружења грађана „Алмашани” покренуло је иницијативу да се у Алмашком крају подигне споменик у част Захарија Орфелина, једном од најпознатијих српских културних радника, талентованом ствараоцу у више од 20 вештина, попут калиграфије, бакрореза, књижевности, песништва, компоновања, а који је живео у Скрелићевој улици и који је био парохијанин Алмашке цркве.
У плану је да споменик буде смештен у јужном делу раскрснице улица Златне греде, Скерлићеве, Саве Вуковића и Ђорђа Јовановића, на месту сусрета улица Златне греде и Скрелићеве, испред објекта у Скерлићевој број 37.
Урбанистичко-архитектонским пројектом уређења просторно културно-историјске целине Алмашки крај, који се убраја међу најзначајније пројекте у новосадској историји, обухваћен је простор површине 22,58 хектара, односно 20 улица и 600 објеката. У склопу пројекта планирана је реконструикција целокупне водоводне и канализационе мреже, постављењеа нове расвете и урбаног мобилијара, улице ће бити прекривене каменом коцком, а биће и потпуно другачије уређен саобраћајни ток док ће куће знаменитих Новосађана бити обележене. Када је реч о зеленилу, према проценама сада у Алмашком крају има између 200 и 250 стабала. Њихов број ће бити удвостручен након обнове, што ће посебно допринети лепоти амбијента. Због обимности и сложености радова реч је о вишегодишњем пројекту, који ће према проценама трајати између пет и седам година. Неимари раде искључиво по мерама струке, заштитара и, уз пуно уважавање мишљења људи који живе у том делу града. Све куће које су у режиму заштите биће саниране, односно радови ће обухватати обнову кровова, замену олука, уређење фасада, а у неким случајевима и замену столарије.
Због своје јединствености, старости (поједине саграђене још у 19. веку), али у неким случајевима и неодржавања сваки објекат захтева посебан приступ. У то су се неимари уверили када су крајем јануара почеле да се урушавају две куће у Скерлићевој улици због изузетно плитких и нестабилних темеља, што је у међувремену санирано. Завршетком овог пројекта Нови Сад ће добити још један центар, или део пешачке зоне.
Подсетимо, представници новосадске фирме „ДБА”, предвођени директором Ђорђем Бајилом, аутори пројекта урбанистичко-срхитектонског уређења просторне културно-историјске целине – Алмашког краја у Новом Саду, прошле године су у Паризу примили престижну награду „Architizer A+Award“, у категорији „Unbuild landscape“. Пројекат се изводи уз надзор пројектаната и Завода за заштиту споменика културе, уз координационо тело, које чине представници Покрајинске владе, Града Новог Сада, Српске православне цркве, Матице српске и Удружења „Алмашани“.
С. Ковач
Фото: Фејсбук „Алмашки крај”