Нови Сад 2021: Заједнички до уређења центра града
НОВИ САД: У оквиру „Отвореног студија за архитектуру и дизајн” Фондације „Нови Сад 2021”, који је отворен у „Аполо” центру, представљена је сарадња шведског архитекте Јохана Каселбранта и српске стручне јавности, који ће три дана креирати предлог идејног решења за преуређење старог језгра града.
Након 70 година центар Новог Сада биће пресвучен у ново рухо, а један од предлога за преуређење Трга слободе, Позоришног трга, улица Краља Александра, Модене, Његошеве, Илије Огњановића и других делова ужег центра града ће дати и Каселбрант, коме ће у томе помоћи новосадски мастер студенти архитектуре с Факултета техничких наука и представници одређених градских институција. То је, по речима директора Фондације „Нови Сад 2021” Немање Миленковића, део њиховог пројекта „Нова места” који се реализује с циљем да се повезивањем и укључивањем стручне јавости и грађана пронађе најбољи модел за будући изглед јавног од најзначајнијих делова Новог Сада.
– Кроз пројекат укључујемо грађане, али и стручну јавност, који су најбитнији у доношењу одлука о томе како желимо да сутра изгледа наш град – казао је Миленковић. – Добили смо прилику да тај пројекат стекне европску димензију укључивањем шведског архитекте, што је утолико важније јер ће се примењивати врло престижна скандинавска архитектура и дизајн, по много чему познати у свету. Коначан предлог изгледа биће представљен захваљујући студију који нам помаже да на најбољи начин виртуелном релношћу представимо резултате рада грађанима. Верујем да ћемо први предлог решења имати већ 1. фебруара, а потом и да ће грађани кроз руту виртуелне реалости и сами моћи да погледају нови изглед и пре него што све буде готово.
Архитекта и оснивач архитектонске фирме „Канози” из Шведске Јохан Каселбрант казао је да му је драго што учествује у пројекту којим ће се понудити бољи изглед једне јавне површине, те да га мотивише жеља и воља младих да раде заједно с њим.
– Чим сам се прошетао центром, свидео ми се Нови Сад, веома је лепо место и свидела ми се енергија људи и града – рекао је Каселбрант. – Нови Сад ме подсећа на Аустрију. Свиђа ми се та динамичност у архитектури града, разноликост грађевинских здања са зградама различитих нивоа и епоха, уз много пролаза и малих улица у центру града. Схватио сам да Гетеборг, одакле сам, има сличности с Новим Садом. Ми 2021. године славимо 4.000 година постојања града, а Српска Атина постаје Европска престоница културе. То је лепа конекција, па верујем да је то прилика да се наши градови повежу.
У пројекту, иначе, учествују и представници Градске управе за грађевинско земљиште и инвестиције, Јавног предузећа „Урбанизам”, Завода за урбанизам Нови Сад, Завода за заштиту споменика културе града Новог Сада, Друштва архитеката Новог Сада, као и независне архитектонске сцене.
В. Бијелић