Novi Sad 2021: Zajednički do uređenja centra grada
NOVI SAD: U okviru „Otvorenog studija za arhitekturu i dizajn” Fondacije „Novi Sad 2021”, koji je otvoren u „Apolo” centru, predstavljena je saradnja švedskog arhitekte Johana Kaselbranta i srpske stručne javnosti, koji će tri dana kreirati predlog idejnog rešenja za preuređenje starog jezgra grada.
Nakon 70 godina centar Novog Sada biće presvučen u novo ruho, a jedan od predloga za preuređenje Trga slobode, Pozorišnog trga, ulica Kralja Aleksandra, Modene, Njegoševe, Ilije Ognjanovića i drugih delova užeg centra grada će dati i Kaselbrant, kome će u tome pomoći novosadski master studenti arhitekture s Fakulteta tehničkih nauka i predstavnici određenih gradskih institucija. To je, po rečima direktora Fondacije „Novi Sad 2021” Nemanje Milenkovića, deo njihovog projekta „Nova mesta” koji se realizuje s ciljem da se povezivanjem i uključivanjem stručne javosti i građana pronađe najbolji model za budući izgled javnog od najznačajnijih delova Novog Sada.
– Kroz projekat uključujemo građane, ali i stručnu javnost, koji su najbitniji u donošenju odluka o tome kako želimo da sutra izgleda naš grad – kazao je Milenković. – Dobili smo priliku da taj projekat stekne evropsku dimenziju uključivanjem švedskog arhitekte, što je utoliko važnije jer će se primenjivati vrlo prestižna skandinavska arhitektura i dizajn, po mnogo čemu poznati u svetu. Konačan predlog izgleda biće predstavljen zahvaljujući studiju koji nam pomaže da na najbolji način virtuelnom relnošću predstavimo rezultate rada građanima. Verujem da ćemo prvi predlog rešenja imati već 1. februara, a potom i da će građani kroz rutu virtuelne realosti i sami moći da pogledaju novi izgled i pre nego što sve bude gotovo.
Arhitekta i osnivač arhitektonske firme „Kanozi” iz Švedske Johan Kaselbrant kazao je da mu je drago što učestvuje u projektu kojim će se ponuditi bolji izgled jedne javne površine, te da ga motiviše želja i volja mladih da rade zajedno s njim.
– Čim sam se prošetao centrom, svideo mi se Novi Sad, veoma je lepo mesto i svidela mi se energija ljudi i grada – rekao je Kaselbrant. – Novi Sad me podseća na Austriju. Sviđa mi se ta dinamičnost u arhitekturi grada, raznolikost građevinskih zdanja sa zgradama različitih nivoa i epoha, uz mnogo prolaza i malih ulica u centru grada. Shvatio sam da Geteborg, odakle sam, ima sličnosti s Novim Sadom. Mi 2021. godine slavimo 4.000 godina postojanja grada, a Srpska Atina postaje Evropska prestonica kulture. To je lepa konekcija, pa verujem da je to prilika da se naši gradovi povežu.
U projektu, inače, učestvuju i predstavnici Gradske uprave za građevinsko zemljište i investicije, Javnog preduzeća „Urbanizam”, Zavoda za urbanizam Novi Sad, Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Novog Sada, Društva arhitekata Novog Sada, kao i nezavisne arhitektonske scene.
V. Bijelić