Нинђуцу као начин живота
Древну борилачку вештину нинђуцу Новосађани могу да упознају и тренирају у „Нињутсу клубу Сатори Дојо”, који је 2006. године основао мајстор те вештине Срђан Црногорац.
Клуб је отворио, између осталог, да би Новосађанима приближио ту древну вештину из Земље излазећег сунца, али и разбио бројне предрасуде које је прате. Како Срђан каже, то није само борилачка вештина која се користи у сврху самоодбране већ је и начин живота и размишљања.
– Борилачке вештине су склад духа и тела, позитивног размишљања, јер током тренинга улазимо у дубоко преиспитивање себе, а без самосазревања оне немају смисла – прича нам Срђан Црногорац, који је у тој вештини полагао за девети дан. – Тиме што и физички и ментално радите на себи, постајете целовита особа. Трансформишете неке страхове које имате у себи и добијате даље мотив за све друге ствари које радите у животу. Што више улазимо у област самоистраживања, то и ефикасност свега онога што радимо расте, као и мотив да тренирамо.
Могу тренирати апсолутно сви јер је, како објашњава наш саговорник, нинђуцу заснован на познавању свог тела и савладавању техника које ће свима помоћи да се искористи баланс противника и задржи јака структура тела. Тренинзи пре свега погодују стицању кондиције, побољшању реакција и моторике кретања. На њима се обрађују основни елементи вештине, као што су ставови, ударци, кретање, падови, кате, полуге, бацања, кјушо тачке, као и дистанца, баланс, структура и тајминг. Понекада се раде и тренинзи гимнастике, традиционалног оружја, као и визуелизације, фокуса и опуштања. Будући да се нинђуцу састоји од девет школа, и програм у „Нињутсу клубу Сатори Дојо” је прављен тако да обухвата аспекте свих њих.
– Имамо специфичне кондиционе припреме за борилачке вештине, а то је пре свега јачање структуре тела, које обједињује све мишиће, а поента је да човек кроз нинђуцу користи пун потенцијал свог тела па је самим тим сваки покрет веома битан – истиче новосадски нинџа, и објашава нам да је дисање у тој вештини веома важно, због чега вежбају и ангажовање дубоких кор мишића, који доприносе јаком телу и кичми. – Радимо и на гипкости тела, која је такође неопходна јер нас она одржава. Ипак, најважнији је начин размишљања. Све вежбе погодују развоју моторике јер користимо обе руке и ноге у различитим ситуацијама. Ту је и комплексан вид активности које развијају усклађивање хемисфера мозга. Што је комплекснија вежба, то и хемисфере мозга више комуницирају, самим тим и ментални склоп се развија.
Они који су заинтересовани да се учлане у Клуб, могу то учинити током целе године. Новосађани су prеthodnih дана могли видети неке од техника које су приказали на тренинзима на отвореном у Дунавском парку, а од почетка септемрба се часови одржавају у њиховој сали у Јеврејској 22. Детаљне информације о Клубу и условима тренирања могу се потражити на сајту www.satoridojo.rs или путем „Фејсбук” и „Инстаграм” налога.
В. Бијелић
Пројекат „Спортом до здравља” реализовао је „ДВП Дигитал” уз подршку Града Новог Сада, а ставови изнети у подржаном пројекту нужно не изражавају ставове органа који је доделио новац.